Transport lotniczy jest obecnie najprężniej rozwijającym się rynkiem usług transportowych na Świecie

Transport lotniczy zyskuje na popularności ze względu na dobrą światową koniunkturę gospodarczą, stale rozwijaną i modernizowaną infrastrukturę lotnisk, a także globalny wzrost popularności zakupów internetowych.

Szczególną przewagę transportu lotniczego widać w branży e-commerce w przesyłkach międzynarodowych, segmentach B2B i B2C. Transport lotniczy jest idealny do szybkiej dostawy artykułów o małych rozmiarach i wadze na duże odległości.

BBA Transport System Transport lotniczy, fracht lotniczy.
BBA Transport System Transport lotniczy, fracht lotniczy.

Tendencja wzrostowa jest widoczna także w Polsce, gdzie lotniska osiągają z roku na roku kilkunastoprocentowe wzrosty w ilości przewożonego cargo. Głównymi portami lotniczymi w Polsce są przede wszystkim lotnisko Chopina w Warszawie, które obsługuje ponad połowę rodzimego rynku przewozów. Ważnymi lotniskami cargo są także Gdańsk, Łódź, Kraków oraz Katowice, które konkurują z lotniskiem w stolicy zarówno swoim położeniem jak i ceną usług terminalowych.

Transport lotniczy jest najdroższą ale i najszybszą usługą transportową.

Poprzez terminale lotnicze transportujemy głównie:

 • towary o dużej wartości
 • towary łatwo psujące się
 • próbki towarów handlowych
 • zwierzęta
 • artykuły spożywcze
 • artykuły o małej wadze i rozmiarach
 • podzespoły potrzebne na produkcję
 • przesyłki terminowe oraz czasowe (np. na promocje)

Ograniczenia transportu lotniczego

Transport lotniczy ma także pewnie ograniczenia. Związane są one z wielkością przestrzeni do przewozu cargo. Lotnicze cargo wozi się głównie w regularnych samolotach rejsowych, gdzie masa ładunku może wynieść do kilkunastu ton. Używamy także specjalnych samolotów frachtowych cargo, które zabierają ponad 100 ton ładunku. Ograniczenia są nie tylko w masie ale kluczowa jest też wysokość ładunku.

Przy samolotach rejsowych wysokość ładunku to maksymalnie 160 cm, przy frachtowcach 220 cm wysokości.

Z powodu ograniczeń z miejscem przelicznik masy do objętości ładunku w transporcie lotniczym  wynosi 1 CBM (metr sześcienny) = 167 kg.

Przesyłając zatem paczkę o wymiarach 1 x 1 x 1 metra i wadze 80 kg, klient płaci wg. przelicznika stawkę jak za 167 kg. Klient powinien więc zawsze zapytać o wagę przeliczeniową, ponieważ to według niej wyceniany jest transport.

Najbardziej opłacalne przesyłki

Najbardziej opłacalnymi przesyłkami będą więc przesyłki od 20 – 30 kg do 167 kg masy i nie przekraczającej 1m3 objętości. Dla takiego typu ładunków transport lotniczy może być bardzo atrakcyjny cenowo nawet w porównaniu do transportu drogowego, morskiego czy kolejowego. Poniżej 20 kg oferty firmy kurierskiej mogą być atrakcyjniejsze, powyżej 167 kg ładunku cargo lotnicze staje się usługa drogą w porównaniu do innych rodzajów transportu.

Pod pewnymi warunkami możliwy jest przewóz towarów chłodniczych, a także niebezpiecznych DGR .

Z oczywistych względów bezpieczeństwa transport lotniczy jest dość restrykcyjny dla niektórych rodzajów towarów, w szczególności:

 • substancje żrące,
 • łatwopalne,
 • urządzenia posiadające akumulatory lub płyny (np. olej silnikowy, benzyna).

W takim przypadku zawsze przed zamówieniem warto aby zlecający transport przesłał tzw. MSDS – Material Safety Data Sheet (charakterystyka towaru) określającym właściwości towaru. Dopiero po pozwoleniu linii lotniczej i zweryfikowaniu dokumentu MSDS możliwy jest załadunek towaru niebezpiecznego.

Z tych samych względów bezpieczeństwa, przy transporcie lotniczym mamy także więcej przeładunków np. w celu zeskanowania towaru przez XRay.

TRANSPORT LOTNICZY W BBA Transport System

Nasza wiedza, bogate doświadczenie oraz wiarygodni partnerzy pozwalają nam na sprostanie wysokim oczekiwaniom, które wiąże się z terminowością dostaw i szybkością usługi lotniczej.

– BBA Transport System dzięki zaprzyjaźnionym agentom w większości największych portów lotniczych na świecie zapewnia naszym klientom najlepszą i optymalnie dostosowaną do ich potrzeb usługę.

– Mamy możliwość łączenia towaru  w magazynie lotniskowym od kilku dostawców i wysyłanie go pod postacią jednej dużej przesyłki.  Organizujemy zarówno usługi PREMIUM z czasem dostawy poniżej 2-3 dni jak i ekonomiczne transporty lotnicze z tranzytem do 10 dni kalendarzowych.

– Obsługujemy trasy do oraz z większości lotnisk USA i Kanady, Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Chin, Bliskiego Wschodu, Indii oraz Australii.

Zapraszamy do zapytań na wszystkie kierunki.

– Zapewniamy doradztwo logistyczne w zakresie transportu lotniczego, chętnie dzielimy się doświadczeniem z naszymi klientami.

– Gwarantujemy bezproblemową usługę celną oraz dostawy od drzwi do drzwi (DOOR TO DOOR) do naszych klientów w eksporcie i imporcie na lotniskach w Polsce oraz dzięki sieci agentów na całym Świecie.

– W przypadku materiałów niebezpiecznych zapewniamy odpowiednie oznaczenia na przesyłce zgodne z normami IATA.

– Organizujemy przeładowania towarów, konfekcjonowania, a także dystrybucję cargo lotniczego z lotnisk.

Transport lotniczy chłodziarek z USA do Polski. CASE STUDY

SZYBKI KONTAKT MORSKI

Nasi specjaliści czekają na kontakt z Twojej strony. Nie zwlekaj.

Tradycyjny kontakt ze spedytorem.
Pn. - Pt. w godz. 8:00 - 16:30

Telefon: +48 22 463 47 01
E-mail: transport@bbats.pl

Wyślij nam swoje dane, a nasz spedytor
skontaktuje się z Tobą!