Chiński Nowy Rok 2022 Dokładna Data

Chiński Nowy Rok 2022 – najważniejsze święto w kalendarzu importera

Chińczycy obchodzą je jako Święto Wiosny, choć wypada w lutym. Nigdy nie ogranicza się do jednego dnia wolnego od pracy, a zawsze wiąże się z długim świętowaniem i wstrzymaniem całej współpracy z azjatyckim gigantem. To okres rodzinnych spotkań Chińczyków, migracji ludności, wyłączenia z działania instytucji produkcyjnych, finansowych i usługowych. Oczywiście mowa o najważniejszym okresie w kalendarzu każdego importera. Dowiedz się więcej o tym, jak będzie wyglądał i kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2022!

Jak Chiński Nowy Rok 2022 wpływa na sytuację w transporcie międzynarodowym?

Jak mówiliśmy już we wstępie do artykułu, Chiński Nowy Rok jest jednym z najważniejszych świąt w transportowym kalendarzu świata. Jest to trwające tydzień święto polegające na odnawianiu i pielęgnowaniu przez Chińczyków więzów rodzinnych. Oznacza to, że w okresie świątecznym praktycznie staje produkcja i transport. Przestają funkcjonować wielkie centra produkcyjne, a huby logistyczne nie wypuszczają transportów. W związku z przemieszczeniem ogromnych mas ludzkich (szacuje się, że w okresie przed i po świętach po terenie Chin w jednym momencie przemieszcza się nawet 3 miliardy ludzi) święto oznacza spadek aktywności biznesowej. Wpływają na to:

  • utrudniona komunikacja w szczycie ruchu pasażerskiego
  • zawieszenie działalności sklepów i centrów usługowo-handlowych
  • wstrzymanie produkcji w zakładach i problem z komunikacją biznesową

Z powyższych najbardziej dotkliwe jest wstrzymanie produkcji. Pomimo że oficjalnie święto trwa „tylko” tydzień, w praktyce często oznacza zaburzenie działalności na czas około miesiąca.

Jakie tradycje wiążą się z obchodami Święta Wiosny w Chinach? Chiński Nowy Rok 2022

Swoje korzenie Święto Wiosny ma w starożytności, kiedy w pierwszym kwartale roku rozpoczynał się sezon rolniczy. Święto z czasem obrastało w tradycje – od potraw okolicznościowych, przez symbolikę, aż po rytuały i przykazania. I tak z okazji Chińskiego Nowego Roku Chińczycy życzą sobie nawzajem pomyślności słowami 新年快樂 ! (xīnnián kuàilè – szczęśliwego nowego roku), spożywając tradycyjne ciastka ryżowe i pierogi. Domostwa i ulice są wtedy przystrajane na czerwono. Czerwień jest kolorem pomyślności i szczęścia – w tym też kolorze są koperty z pieniędzmi, czyli tradycyjny noworoczny prezent w Chinach.

POBIERZ GRAFIKĘ: CHIŃSKI NOWY ROK 2022 DOKŁADNA DATA

W jakim terminie wypada Chiński Nowy Rok 2022? Data obchodów Święta Wiosny 2022 – rok tygrysa

W przeciwieństwie do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Zachodzie, Chiński Nowy Rok nie zaczyna się na przełomie grudnia i stycznia. Dzieje się tak dlatego, że wyznaczany jest w oparciu o kalendarz lunarno-solarny, który z kolei jest ruchomy w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Obchody roku tygrysa oficjalnie wypadają na dni:

  • 1 lutego – oficjalne święto nowego roku
  • 31 stycznia – 6 lutego – dni ustawowo wolne od pracy

Większość zakładów zamyka się jednak już na tydzień przed Chińskim Nowym Rokiem, aby pracownicy mieli czas na powrót do swoich rodzin. Wznawiają pracę natomiast często nawet dwa tygodnie po obchodach święta – w tym czasie pracownicy ponownie zjeżdżają się do zakładów, w których pracują.

Jak przygotować się na obchody Chińskiego Nowego Roku w 2022?

Każdy doświadczony importer wie, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do Chińskiego Nowego Roku jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Zespół BBA Transport System zaleca:

  • wcześniejsze zaplanowanie zamówień i transportów
  • pilnować jakości produktów i usług (w przedświątecznym ferworze często się obniża)
  • dopiąć wszystkie płatności, które mogłyby „utknąć” w okresie świątecznym

Planując z odpowiednim wyprzedzeniem i korzystając ze wsparcia profesjonalistów można nawet nie odczuć wpływu Nowego Roku. Odpowiednie przygotowanie do tego gorącego okresu pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także nerwy. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami w celu ustalenia najkorzystniejszych (i najbezpieczniejszych) rozwiązań. Nie daj się zaskoczyć Chińskiemu Nowemu Rokowi!

Chiński Nowy Rok 2022 Dokładna Data
Chiński Nowy Rok 2022 Dokładna Data

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 + sześć =