tbm

Maszyna do drążenia tuneli przemierza Polskę

Na rok 2023 r. drążeniem tunelu pod wzgórzem Grochowiczna na odcinku drogi ekspresowej S19 (odcinek od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica). Maszyna wiertnicza jest już w drodze. Tunel ma mieć długość 2 255 m. Wartość kontraktu wynosi ponad 2,2 mld zł. Maszyna TBM ma długość 112 m, masę 4000 ton, a tarcza wiercąca ma średnicę 15,2 m. Transport składa się  z czternastu zestawów transportowych, które podzielone są na trzy konwoje.

TBM (Tunnel Boring Machine) pokonała drogą morską trasę z Hiszpanii do Szczecina. Kolejnym etapem był transport Odra do Opola. Od 11 listopada 2022 maszyna porusza się po polskich dogach, powodując liczne utrudnienia.

Transport wiertnicy-utrudnienia w ruchu

Przetransportowanie tak ogromnego ładunku jest dużym wyzwaniem. Maszyna rozłożona jest na części, jednak mimo tego – tak duży gabaryt, jak dotąd, nie pojawił się na polskich drogach – podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Konwój wiozący elementy maszyny TBM porusza się z prędkością 10 km/h w okolicach mostowych i ok. 20-30 km/h na pozostałych odcinkach. Nie ma możliwości wyminięcia go. Dlatego też na trasie przejazdu konwoju pojawiają się zatory drogowe. Poniżej prezentujemy planowaną trasę transportu maszyny:

maszyny tbm

Źródło:https://www.gov.pl/web/gddkia-warszawa/transport-maszyny-tbm—plan-na-przejazd-s8-s2-i-s17-w-woj-mazowieckim 

Największe elementy przewożone są przez ogromne zestawy transportowe. Ich szerokość wynosi 9 m, długość 74 m. Wraz z ładunkiem transport osiągnie wagę 500 ton.

  • Transport maszyny do drążenia tuneli jest cały czas w drodze. Konwoje posiadają specjalistyczne zabezpieczenie. Tablice VMS (znaki zmiennej treści)
  • mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną
  • piloci, którzy kierują ruchem
  • wsparcie policji.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 × 2 =