Dobra Praktyka Dystrybucyjna (GDP) i transport leków oraz produktów farmaceutycznych

Transport leków to sprawa prosta tylko w teorii. W praktyce, droga produktów farmaceutycznych od producenta aż do apteki to tak naprawdę wyzwanie logistyczne. Głównie ze względu na restrykcyjne regulacje prawne. Dobra Praktyka Dystrybucyjna, czyli GDP, to zbiór ustawowych wymogów, który gwarantuje bezpieczne przyjmowanie, przechowywanie, wydawanie i przewóz leków. Stosowanie GDP ma zapewnić, że przez całą drogę produktu leczniczego, od wytwórcy do apteki, zachowana będzie jego jakość i niezmienność oraz że będzie on pochodził z legalnego źródła dostawy.

Dobra Praktyka Dystrybucyjna – co trzeba o niej wiedzieć?

Przestrzeganie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej należy do obowiązków przedsiębiorstwa uczestniczącego w łańcuchu dostaw produktów leczniczych na terytorium Polski i Unii Europejskiej. Praktyka dotyczy zaś bezpiecznego przyjmowania, transportowania, przechowywania i wydawania produktów leczniczych.

Dobra Praktyka Dystrybucyjna
Dobra Praktyka Dystrybucyjna

Zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP) opracowano na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego (2011/62/UE z dnia 8 czerwca 2011). Dystrybutorzy produktów farmaceutycznych muszą dostosować swoją działalność do tych wymogów. W związku z tym Dobra Praktyka Dystrybucyjna (Good Distribution Practice – GDP) w Polsce ma dokładne wytyczne. Określa je rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2016 r.

Dobra Praktyka Dystrybucyjna w transporcie – wyzwanie dla spedytora

Wdrażanie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej polega na przygotowaniu procedur i wymagań. Dotyczą one przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż hurtową lub zajmują się transportem produktów leczniczych, w oparciu o wytyczne ISO 9001, GMP oraz Ustawę o Prawie Farmaceutycznym. Firma posiadająca certyfikat GDP zapewnia integralność systemów zarządzania jakością w całym łańcuchu dostaw. Począwszy od dostawy surowców do fabryk, aż po końcową wysyłkę gotowych leków do użytkowników.

Ciekawostka:

Dobra Praktyka Dystrybucyjna dotyczy jedynie farmaceutyków… dla ludzi. To znaczy, że nie obejmuje produktów weterynaryjnych.

Mamy certyfikat Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP)

Dobra Praktyka Dystrybucyjna Certyfikat
Dobra Praktyka Dystrybucyjna Certyfikat

Regularnie wykonujemy transport leków na terenie Europy i realizujemy standard GDP podczas transportów farmaceutyków. Realizujemy również politykę jakości wg norm ISO 9001:2015 i GDP oraz należymy do globalnej sieci logistycznej WCA. Wszyscy pracownicy BBA Transport System odbyli szczegółowe szkolenie w zakresie wymagań i zasad postępowania, jakie narzuca Dobra Praktyka Dystrybucyjna (GDP/DPD). W 2017 roku BBA Transport System przeszło proces certyfikacji. Dzięki temu stało się pełnoprawnym posiadaczem Certyfikatu z zakresu GDP.

Zapytania o ofertę na transport farmaceutyków zgodnie z wymogami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej prosimy kierować do:

Kamil Korab
e-mail:  k.korab@bbats.pl
tel.:        (+48) 22 463 47 42
kom.:    (+48) 723 033 723

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

[Głosów:0    Średnia:0/5]