Firma Transportowa a Firma Spedycyjna - Spedytor Przy Pracy

Czym zajmuje się spedytor morski?

Spedycja polega na organizacji przewozu towaru. Z pozoru ta niewymagająca praca może być wykonywana przez każdego. W rzeczywistości jednak branża spedycyjna jest bardzo obszerna i stawia kandydatów oraz pracowników przed koniecznością specjalizacji. Ogólnie dyscyplina dzieli się na podstawowe gałęzie: transport drogowy, transport kolejowy, transport lotniczy, transport morski, project cargo i przewozy farmaceutyków. Dziś przyjrzymy się zagadnieniom związanym z pracą jako spedytor morski.

Specjaliści potrzebni zawsze. Zapotrzebowanie na usługi spedytora morskiego

Spedytor. Sylwester Janda rozmawiający przez telefon z podwykonawcą o pozwoleniach potrzebnych do wykonania transportu.
Spedytor często korzysta z telefonu w celu ustalenia ważnych szczegółów dotyczących organizowanych transportów.

Spedycja jest ciężkim kawałkiem chleba. Nie jest to na pewno zawód, który może wykonywać każdy, jednak zapotrzebowanie na rzetelnych i doświadczonych spedytorów stale rośnie. Bardzo konkurencyjny rynek transportu morskiego rozwija się z każdym rokiem, ciągle zwiększając zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel mogący koordynować liczne operacje. Każda gałąź transportu, w związku ze zwiększającą się dynamiką gospodarki, generuje zapotrzebowanie na specjalistów będących w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawiają przed nimi import, eksport oraz transporty lokalne. Jak wygląda to w praktyce?

Co robi spedytor – jakie zadania musi codziennie wykonywać spedytor?

Spedytor przy pracy. Spedytor operujący programem pomagającym w przypisaniu ładunków do poszczególnych przewoźników i nadzorze procesu.
Spedytor koordynuje przebieg transportów z wykorzystaniem narzędzi analitycznych i monitoringowych.

Jak każdy spedytor, tak i morski odpowiada za organizację przewozu ładunków. Ma kilka określonych obowiązków. Najczęściej, po przyjęciu zamówienia, poza zwykłym ustaleniem „skąd / dokąd”, musi jeszcze wykonać kilka dodatkowych czynności:

  • wybrać środek transportu i przewoźnika
  • zawrzeć umowy o przewóz
  • ubezpieczyć przesyłkę
  • wystawić odpowiednie dokumenty transportowe
  • przeprowadzić odprawę celną

Nie zapominajmy jednak o tym, że praca spedytora nie jest tylko i wyłącznie punktami do odhaczenia na liście. Obowiązki spedytora, pomimo stosunkowej klarowności, są dość płynne. Bardzo ważnym elementem tej pracy jest już nawet rozmowa z klientem. Zdarza się bowiem, że pozornie proste zlecenie stwarza spedytorowi wiele problemów i wyzwań – jak chociażby w opisywanym niedawno przypadku problematycznych zaworów.

Czym zajmuje się spedytor morski? Na czym polega spedycja morska towarów?

Spedytor Morski. Statek transportowy, kontenerowiec typu "reefer" wychodzący z portu po dokonaniu załadunku kontenerów.
Spedytor morski organizuje transporty. W zakres jego obowiązków wchodzi m.in. nadanie przesyłki odpowiednim połączeniem.

Zbieraniem danych, monitorowaniem rynku i dbaniem o jakość usługi. Spedycja morska, tak jak i każda inna, jest bardzo konkurencyjna. Dlatego spedytor musi na bieżąco kontaktować się z zaufanymi przewoźnikami i podwykonawcami. Wobec popularności wynikającej z licznych zalet transportu morskiego, należy mieć stały kontakt z armatorami. Pozwoli to spedytorowi uniknąć problemów przy rezerwacji odpowiedniej ilości miejsca do przewiezienia ładunku. Oprócz tego, ważne jest rozeznanie w tym, jakie informacje trzeba zawrzeć w dokumentach. Różne towary wymagają specjalistycznego oznaczenia i traktowania podczas transportu. To wszystko, razem z opisem i parametrami ładunku, zawiera się w konosamencie lub morskim liście przewozowym.

Co musi potrafić kandydat na stanowisko spedytora morskiego?

Spedytor morski. Spotkanie spedytorów. Dwóch spedytorów siedzi przy stole, rozmawiają na temat wyświetlanej poza kadrem prezentacji.
Spotkania są jedną ze stałych części dnia w pracy każdego spedytora. Z racji obsługi dużych zleceń, spedytorzy morscy muszą odbywać je dość często.

Przede wszystkim musi umieć zorganizować swój czas pracy. Dobrze, żeby co najmniej w komunikatywnym stopniu posługiwał się językiem angielskim oraz potrafił rozmawiać z ludźmi – zarówno przez telefon, jak i podczas spotkań. Jeszcze jedną ważną umiejętnością jest zdolność radzenia sobie ze stresem – to spedytor bierze na siebie odpowiedzialność za pomyślność przesyłki, co nie raz potrafi zestresować. A jeśli nie to, to kontakt z nieprzyjemnymi klientami, który na szczęście nie jest regułą. Opanowanie sztuki spedycji morskiej nie jest aż tak czasochłonne, jak mogłoby się wydawać, a sytuacje stresowe nie są nagminne. Pracownik zajmujący się spedycją morską może dość szybko w pełni usamodzielnić się w wykonywanych zadaniach i czerpać pełną satysfakcję z wykonywanej pracy.

Chcesz dołączyć do najlepszych i się od nich uczyć? Odwiedź naszą zakładkę kariery i skontaktuj się z nami. Bardzo chętnie z Tobą porozmawiamy i wtedy – kto wie? Może niedługo właśnie Ty dołączysz do naszego zespołu?

Powiązane artykuły