Transport drobnicowy – co to tak właściwie jest?

Transport drobnicowy to, jak sama nazwa wskazuje, transport skupiony na przesyle niewielkich towarów. Ładunek zazwyczaj nie jest wystarczający do wypełnienia całego kontenera. Z tego względu powszechna jest praktyka łączenia go w jedną przesyłkę. Czym jeszcze charakteryzuje się ten typ transportu?

Czym jest drobnica?

Jak już wcześniej napisaliśmy, drobnica jest towarem niewielkim gabarytowo. Oznacza to, że przesyłki drobnicowe mają nieduże wymiary oraz nie są zbyt ciężkie. Charakteryzują się również tym, że zazwyczaj nie mają jednolitego kształtu. Cenę transportu zazwyczaj ustala się w oparciu o faktyczną bądź obliczoną wagę ładunku. W związku z tym towar zazwyczaj transportowany jest zbiorczo, a następnie rozsyłany z centrum przeładunkowego do odbiorców. Inną nazwą, pod jaką można spotkać interesującą nas dziedzinę transportu, jest LCL (less than container load).

Transport drobnicowy – jak przewozić?

Transport drobnicowy, europaleta
Transport drobnicowy, europaleta

Można powiedzieć, że specyfiką drobnicy jest to, że przeważnie jest podatna na uszkodzenia. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie opakowanie, które uchroni towar przed zniszczeniem. Może to być zarówno solidne pudełko, jak i klatka, kosz, czy skrzynia. Dodatkową zaletą takiego zabezpieczenia ładunku jest łatwość jednostkowania go. Ten termin oznacza tworzenie z kilku opakowań jednej jednostki ładunkowej. W ten sposób transport liczy się w paletach lub, w przypadku większych zleceń, kontenerach (zwłaszcza w transporcie morskim). O szczegółach jednostkowania piszemy w dalszej części artykułu.

Ograniczenia w transporcie drobnicowym

Jak każdy rodzaj transportu, tak i drobnicowy ograniczony jest przepisami (często dotyczącymi innych rodzajów transportu). Przykładowo, w związku z częstą konsolidacją przesyłek od różnych dostawców, z transportu drobnicowego wyłączone są przesyłki, które muszą być przewożone w specjalnych warunkach.

Z jednej strony przewozy drobnicowe charakteryzują się dużą dowolnością tego, co można nimi transportować. Z drugiej jednak w wielu przypadkach dane towary muszą być transportowane w specjalnych warunkach. I tak w transporcie drobnicowym nie powinno się przewozić na przykład zwierząt, broni, czy wyrobów farmaceutycznych. Są to bowiem towary wymagające specjalnego traktowania, uregulowanego wieloma przepisami, jak choćby GDP w przypadku przesyłek farmaceutycznych.

Kamil Korab, ekspert przewozu farmaceutyków

Na czym zależy klientowi?

Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. Są tacy klienci, którzy sięgają po transport drobnicowy celem ograniczenia kosztów, są też tacy, dla których koszt nie gra roli, a ważny jest czas. Dla pierwszego typu klienta odpowiedni będzie na przykład morski transport drobnicowy, zaś dla drugiego – transport drogowy. Niezależnie od tego, czy klientowi zależy na czasie, czy na kosztach, w grę wchodzi jeszcze gwarancja dostawy i dodatkowe usługi. W wielu przypadkach drobnica jest dodatkowo ubezpieczana na czas podróży. Niektóre firmy nawet wyspecjalizowały się w transporcie drobnicowym, opierając na nim swoją sieć dystrybucyjną.

Na czym zależy spedytorowi?

Gdy chodzi o to, na czym powinien skupić się spedytor, trzeba myśleć o organizacyjnych aspektach transportu. Szczęśliwie w przypadku drobnicy list przewozowy wystawiany jest zazwyczaj na zbiorczy ładunek pojazdu. Ważne więc jest przede wszystkim to, by odpowiednio oznakować i zabezpieczyć towary. Właściwe oznakowanie przesyłki pozwala uniknąć pomyłek w centrum logistycznym i zaniedbań w transporcie. Tym samym zwiększa się szansa, że klient będzie zadowolony ze zrealizowanej usługi. W Encyklopedii zarządzania E. Skóra i M. Pituch wymieniają następujące grupy oznaczeń (za T. Truś):

  1. Zasadnicze – pozwalają zidentyfikować towar
  2. Informacyjne – przedstawiają cechy towaru
  3. Niebezpieczne – wskazują cechy zagrażające ludziom i otoczeniu
  4. Manipulacyjne – informują o zalecanym sposobie obchodzenia się z ładunkiem

I na czym jeszcze?

Transport drobnicowy, konteneryzacja
Transport drobnicowy, konteneryzacja

Spedytorowi powinno również zależeć na wspominanym już wcześniej jednostkowaniu. Odpowiednio dobrana metoda może zabezpieczyć ładunek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy szkodniki. Co więcej, transport drobnicowy może wiązać się z wyższymi kosztami w związku z bardziej skomplikowanymi operacjami niż w przypadku transportu całopojazdowego. Odpowiednie jednostkowanie pozwala zminimalizować koszty i ułatwić procesy. Cytowane wcześniej autorki przytaczają następujące sposoby jednostkowania:

  1. Stropowanie – związanie ze sobą kilku sztuk ładunku
  2. Paletyzacja – umieszczenie ładunku na palecie
  3. Konteneryzacja – umieszczenie ładunku w kontenerze
  4. Pakietyzacja – połączenie kilku paczek w pakiet

Transport drobnicowy ma swoje wady

Trzeba pamiętać, że przy swojej ogólnej atrakcyjności i efektywności, ta metoda transportu ma też swoje wady. Nie jest to metoda odpowiednia do transportu każdego towaru. Nie jest to również najbardziej ekonomiczna metoda – drobnica często nie wykorzystuje całej przestrzeni ładunkowej środka transportu i magazynu. Wiąże się z tym konieczność dowozu do terminala i dystrybucji z niego małych partii towaru. Dodatkowym utrudnieniem są czasochłonność i częste skomplikowanie procesu przeładunku oraz wspominana już podatność na uszkodzenia.

Transport drobnicowy z BBA Transport System

Jako BBA Transport System zajmujemy się również tą dziedziną transportu. Efektywnie wspieramy rodzimych eksporterów oraz importerów, oddając w ich ręce sprawdzoną i bezpieczną sieć transportów drobnicowych, zwiększamy ich konkurencyjność na rynku europejskim. Rozwijana od wielu lat usługa transportów drobnicowych jest doceniana i wybierana nie tylko przez krajowych, lecz także zagranicznych kontrahentów.

Transport drobnicowy realizujemy w tranzycie produktów do i z Niemiec, Holandii, Belgii, Luxemburga, Włoch, Francji, Anglii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.

Gwarantujemy odbiór i doręczenie ładunków drobnicowych w systemie „door-to-door”, po możliwie najniższej cenie i w jak najkrótszym czasie.

Atrakcyjna oferta cenowa transportu drobnicowego BBA Transport System wynika z faktu, że Klient płaci tylko za zajętą przestrzeń ładunkową na naczepie.

Dzięki doskonałej optymalizacji procesów transportowych i znakomitej organizacji pracy powierzony nam ładunek bezpiecznie i terminowo trafi we wskazane miejsce.

SZYBKI KONTAKT

Nasi specjaliści czekają na kontakt z Twojej strony. Nie zwlekaj.

Tradycyjny kontakt ze spedytorem.
Pn. - Pt. w godz. 8:00 - 16:30

Telefon: +48 22 463 47 01
E-mail: transport@bbats.pl

Wyślij nam swoje dane, a nasz spedytor
skontaktuje się z Tobą!

[Głosów:1    Średnia:5/5]