Project Cargo – jak radzić sobie z wyjątkowymi wyzwaniami transportowymi?

Project Cargo to wyjątkowy dział logistyki, który nie ma ścisłej definicji. Można go opisać jako transport elementów wielkogabarytowych, nienormatywnych lub ciężkich (tzw. heavy lift). Wymaga specjalnych środków transportu, odpowiedniego i starannego przygotowania trasy, organizacji przewozu według ściśle określonych wymogów i warunków technicznych. Transport planowany jest zarówno dla konkretnych parametrów ładunku, jak  i trasy przewozu.

Co wyróżnia Project Cargo?

Project Cargo to wyjątkowo efektywna dziedzina transportu i elita wśród rozwiązań logistycznych, nawet jeśli uwzględnimy szeroko pojęte transporty ponadgabarytowe. Nie jest to prosty przewóz, taki jak choćby transport koparki o szerokości 3 metrów z punktu A do B, ale skomplikowany proces angażujący wielu specjalistów i wymagający znajomości szeregu przepisów i obostrzeń.

Zmusza do planowania, oszacowania ryzyka, przygotowania dokumentacji, zezwoleń oraz ścisłej koordynacji w trakcje realizacji przewozu. Zdarza się, że jeden transport trwa nawet kilka tygodni, a poprzedzające go przygotowania zwielokrotniają konieczny czas i wysiłki. Nie jest to jednak szokujące w świetle tego, czego najczęściej dotyczą przewozy Project Cargo.

Na czym polega Project Cargo?

Project Cargo
Project Cargo

Transport ponadgabarytowy najczęściej dotyczy transportu dużych konstrukcji przemysłowych dla energetyki (np. generatory, turbiny, wirniki, transformatory), przemysłu chemicznego (np. reaktory, coldboxy), ciężkiego (moduły, filtry, prasy) przy udziale różnych środków transportu np. morskiego, drogowego, kolejowego i związane z tym przeładunki w tym także precyzyjne przemieszczenia na krótkim dystansie. Największą trudność przy opracowywaniu zleceń Project Cargo sprawia skomplikowanie i ilość czynników wpływających na zadanie. Nie chodzi tylko o tak oczywiste sprawy jak bezpieczeństwo operacji. Należą do nich:

 • ładunek
 • trasa
 • sprzęt
  • miejsce i warunki załadunku
  • miejsce i warunki rozładunku
 • pogoda
 • czynnik ludzki
 • bezpieczeństwo ładunku i personelu
 • budżet
Project Cargo
Project Cargo

Pośród tych pozycji większość stanowi stałe i określone warunki – mowa tu o ładunku, trasie i sprzęcie. Reszta niestety nie jest już tak łatwa do określenia. Pogody, mimo wysokiej przewidywalności, nie można brać za pewnik. Budżet zawsze trzeba określić z rezerwą, a człowiek zawsze może popełnić błąd. Bezpieczeństwo zaś opiera się na skrupulatnych wyliczeniach i zaufaniu najlepszym technologiom. Odpowiednią metodykę można opracować na podstawie czegoć, co można nazwać „punktami krytycznymi Project Cargo”.

Punkty krytyczne Project Cargo

Cała procedura opiera się na kilku punktach krytycznych. Na potrzeby jasnego zebrania ich w całość, przytaczamy je z przypisanymi numerami, jednak nie są to wskaźniki kolejności ani priorytetu.

 1. Rysunek transportowy – pozwala określić, jakimi środkami należy transportować ładunek oraz zorientować się w jego rozmieszczeniu.
 2. Parametry ładunku – długość, szerokość, wysokość, masa – często zawierają się już w rysunku, są niezbędne do obliczeń i dobrania odpowiedniego środka transportu.
 3. COG – środek ciężkości, czyli parametr pozwalający wykonać obliczenia konieczne do stabilnego przewozu ładunku.
 4. Punkty haczenia i podparcia – ich określenie pozwala opracować optymalne metody przeładunku, rozładunku i zabezpieczenia.
 5. Sprzęt i technologia użyte do transportu – sprawdzone, najnowsze – można się spierać o to, co powinno przeważyć w ich doborze. Ważne na pewno, żeby nie były przestarzałe i niepewne.
 6. Trasa przewozu – powinna być zoptymalizowana bądź pod kątem kosztów, bądź trudności. Przy balansowaniu czynników wyboru, warto kierować się dobrem transportowanego towaru.
 7. Nośność środka transportu, gruntu, mostów – bardzo ważny element, którego sprawdzenie pozwoli nam uniknąć takich komplikacji jak zarwana naczepa.
 8. Miejsce załadunku i rozładunku – pozwala określić długość, trudność i koszt przebycia trasy oraz opracować odpowiednie procedury.
 9. Terminy – nadają zadaniu ramy czasowe, dzięki czemu wykonawca ma punkt odniesienia i może określić priorytet poszczególnych działań.
 10. Partnerzy – współpraca z zaufanymi partnerami pozwala ograniczyć ryzyko do minimum.

Doświadczony spedytor, przy współpracy z zaufanymi logistykami, jest w stanie opracować dokładny plan działania uwzględniający powyższe punkty krytyczne.

Transport ponadgabarytowy w wykonaniu BBA Transport System

BBA Transport System we współpracy z partnerami – najlepszymi specjalistami na rynku – jest przygotowane na najcięższe zlecenia i realizuje przewozy typu Project Cargo. Jednym z naszych niedawnych osiągnięć był przewóz filtrów przemysłowych z Polski do Norwegii. Przygotowania trwały około dwóch miesięcy, a transport przebiegał w ciężkich zimowych warunkach pogodowych. Mimo tego zrealizowaliśmy go zgodnie z planem i zadbaliśmy o dostarczenie powierzonego ładunku.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z trasy przewozu:

Relację można zobaczyć w Heavy Lift Magazine.

Organizujemy transporty ponadnormatywne, transporty specjalne i Project Cargo

Jeśli są Państwo zainteresowani transportem specjalnym lub transportem ponadnormatywnym – zapraszamy do kontaktu z naszymi spedytorami. Udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania i dokonają wyceny.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

[Głosów:3    Średnia:5/5]