Zakupy przez Internet są nieodłączną częścią życia milionów Polaków. Odkąd pojawiły się pierwsze serwisy aukcyjne i sklepy internetowe, nasze przyzwyczajenia znacząco się zmieniły. Najpierw powstało Allegro, następnie zyskaliśmy dostęp do takich zagranicznych portali jak eBay czy Amazon. Dwa ostatnie portale charakteryzują się jednak nastawieniem na zachodniego odbiorcę, co wiąże się z cenami mogącymi przekraczać limit akceptowalnych dla Polaków. Naturalną koleją rzeczy było więc zwrócenie oczu w drugą stronę. I wtedy Polacy zakochali się w AliExpress.
AliExpress – skąd się wzięło, co to jest i czym się zajmuje?
W największym skrócie, AliExpress jest odpowiednikiem naszego Allegro. Stanowi platformę handlu internetowego pozwalającą na sprawne przeprowadzanie zakupów na całym świecie. Mówiąc „cały świat” mamy na myśli Chiny. Jest to część koncernu Alibaba Group, holdingu lokowanego w Chinach. Alibaba prowadzi największą w Chinach platformę e-commerce. Holding wart jest 480 mld USD, co czyni go jednym z największych przedsiębiorstw na świecie. Zajmuje 11. miejsce na liście Top Digital Companies 2019 Forbesa. Skalę biznesu może pokazać również sam fakt, że z serwisu korzysta obecnie już prawie 5 milionów Polaków! W przeprowadzonym w 2017 roku badaniu rynku e-commerce w Polsce aż 26% ankietowanych odpowiadało, że korzystało z AliExpress w ciągu ostatniego pół roku. Natomiast według opinii ekspertów, już w przyszłym roku 1/3 wszystkich zakupów dokonywanych online w Polsce będzie dokonywanych w międzynarodowych/zagranicznych portalach.
Co i za ile najczęściej kupujemy na AliExpress oraz na co uważać podczas zakupów?
Co sprawiło, że zakupy w chińskim serwisie mogły urosnąć w Polsce do rangi fenomenu? Przede wszystkim: mnogość towarów, cena produktów dostępnych w ofercie oraz koszt ich transportu. Pośród pozycji roi się od produktów, których ceny wahają się w zakresie od kilku centów do kilku USD. Polacy najchętniej kupują na Aliexpress następujące towary:
- produkty kosmetyczne i zdrowotne (23% transakcji)
- akcesoria gospodarstwa domowego (nie sprzęt AGD) i sprzęty ogrodowe (15% transakcji)
- odzież (zwłaszcza damska – 13%)
- biżuteria (12% zakupów)
- urządzenia GSM i akcesoria (ok. 6%)
- artykuły dla dzieci (również ok. 6%)

Pośród setek tysięcy oferowanych produktów, cena wielu zamyka się w kilku dolarach. Na AliExpress można więc kupić wiele niedrogich gadżetów i właśnie pod tym względem portal jest szczególnie atrakcyjny. Jest to kopalnia sprzętów takich jak obudowy telefonów, kable USB, gadżety elektroniczne, przyrządy do makijażu i manicure, kosmetyki, akcesoria do domu.
Jak rozpoznać nieuczciwych sprzedawców?
Dokonując zakupów na platformie warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i z ostrożnością podchodzić do każdej oferty. Ponieważ w ramach AliExpress nie mamy łatwego sposobu na weryfikację sprzedającego, często możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który celowo wprowadza nas w błąd. By określić, czy zakup jest bezpieczny, warto zapoznać się z sekcją komentarzy. Gdy komentarze budzą zaufanie, należy porównać produkt z takim samym bądź podobnym w innych portalach e-handlowych. Warto również zwrócić uwagę na ocenę wyrażoną w liczbie gwiazdek. Na co więc warto uważać dokonując zakupów na Aliexpress?
- Uważaj na markowe produkty, które są podejrzanie tanie;
- unikaj sprzedawców, którzy posiadają bardzo dużo ofert specjalnych, jednocześnie nie posiadajac opinii;
- sprawdzaj, czy gdzie indziej taki sam lub podobny produkt również podobnie kosztuje;
- sprawdź ogólną ocenę sprzedającego (wyrażoną w gwiazdkach) – ocena oscylująca w okolicach 95-99% przy kilku tysiącach opinii jest stosunkowo bezpieczna;
- czytaj komentarze na temat produktu – im więcej transakcji i opinii, tym lepiej;
- pamiętaj, że w razie trafienia na oszusta możesz skorzystać z opcji „refund”.
Ile kosztuje transport zakupionego towaru z Chin do Polski?
Wysyłka może kosztować różnie. Zależnie od wybranego środka transportu, ceny mogą różnić się od kilku do kilkunastu (bądź nawet kilkudziesięciu!) dolarów. Przeważnie jednak produkty wysyłane są do odbiorców masowo, co pozwala producentom i sprzedawcom oferować klientom bezpłatny transport. Bezpłatnie można sprowadzić bardzo dużą część produktów oferowanych za pośrednictwem AliExpress, co może stanowić kuszącą okazję dla kupujących planujących odsprzedać nabyte zagranicą dobra. Zarówno w przypadku zakupów na własny użytek, jak i w celu dalszego handlu, powinniśmy liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Zgodnie z Wspólnotowym Systemem Zwolnień celnych kota wolna od clenia wynosi 150 EUR w ramach jednej paczki, natomiast podatek VAT naliczany jest od zakupów za kwotę od 22 EUR. W przypadku towarów wysyłanych przez osoby prywatne, kwota wolna od podatku wynosi 45 EUR.
AKTUALIZACJA
Powyższa zasada ma zastosowanie na terenie UE z wyłączeniem Polski oraz Francji. W Polsce importowane towary o wartości poniżej 22 EUR faktycznie są zwolnione z podatku VAT, jednak nie w przypadku zamówienia wysyłkowego. Oznacza to, że trzeba odprowadzić podatek od każdego towaru zakupionego na AliExpress.
W przypadku gdy towar jednak wymaga oclenia, można posłużyć się systemem ISZTAR, który pozwala określić kwotę opłaty. Nie tylko opłaty stanowią swego rodzaju komplikację w momencie, w którym sprowadzamy z Chin z zamiarem odsprzedania towaru innym klientom. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele spośród towarów wystawianych na sprzedaż w portalu AliExpress nie jest przystosowanych do restrykcyjnych wymagań jakości i bezpieczeństwa panujących na europejskim rynku. Za zgodność towaru ze standardami odpowiada importer i w razie czego to właśnie on poniesie dodatkowe koszty i kary.
Wyszukiwara produktów i jak korzystać z filtrów wyszukiwania dostępnych w serwisie?

Podstawową użytecznością AliExpress jest wyszukiwarka produktów. Występuje w formie dobrze znanego każdemu użytkownikowi Internetu paska wyszukiwania. Wpisanie jakiejkolwiek frazy prowadzi do dużej liczby wyników. Przykładowo: wpisanie w pasku wyszukiwania frazy „do mieszkania” zaowocowało 17 448 wynikami, w większości tabliczkami z numerami lokalu bądź systemami komunikacji wewnętrznej. Standardowo podawanych jest 60 wyników na stronę. Wyszukiwarka AliExpress daje użytkownikowi możliwość określenia filtrów i warunków wyszukiwania. Można więc ograniczyć wyniki do:
- produktów przecenionych;
- produktów dostępnych za kupony Select;
- szybkiej wysyłki;
- darmowej wysyłki;
- produktów ocenionych na 4 i więcej gwiazdek.
Filtry można ze sobą łączyć, co daje nam naprawdę duże możliwości wyszukania odpowiadającego nam produktu. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość określenia zakresu cen, w jakim interesują nas wyniki.
Czy warto porównywać ceny i sprawdzać możliwości wysyłki produktów na portalu AliExpress?

Z cąłą pewnością w chińskim serwisie warto kupować. Najważniejszą zasadą zakupów na AliExpress jest, tak jak i przy zwykłych zakupach, zasada rozejrzenia się i porównania cen. Należy pamiętać, że zasięg portalu sprzyja konkurencji, a więc gdy znajdziemy coś interesującego w satysfakcjonującej cenie, zawsze możemy się upewnić, czy inni sprzedawcy nie oferują tego samego produktu w jeszcze korzystniejszej cenie. Trzeba również zwracać uwagę na to, czy w cenie produktu zawarty jest koszt transportu (transport gratis), czy trzeba będzie za niego dodatkowo dopłacić.
Bardzo często zdarza się, że wystawiający oferują darmową wysyłkę do Polski. Między innymi z tego powodu łatwo przeoczyć, gdy dany towar jej nie podlega. Wysyłki firmami kurierskimi mogą zaś kosztować niemałe pieniądze: od kilku, do nawet kilkudziesięciu dolarów! Do tego niewykluczona jest kontrola przesyłki przez Urząd Celny, który może nałożyć dodatkowe opłaty. Mimo wszystko, gdy sprzedawca oferuje więcej niż jedną metodę transportu, warto zastanowić się nad korzyściami. Nieraz przesyłka płatna będzie do nas szła kilka dni, a przesyłka darmowa kilka miesięcy. Zdarzają się też sytuacje zupełnie odwrotne – tak jak na załączonej grafice.
Ile trwa transport produktów zakupionych w Chinach?
Zależnie od tego, w jaki sposób sprzedawca wysyła towar do odbiorcy, transport może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Jak już wiele razy pisaliśmy na naszym blogu, z Chin można transportować na trzy główne sposoby: drogą morską, kolejową oraz transportem lotniczym. W zależności od wyboru, zakupiony towar powinien znaleźć się w naszych rękach w następujących zakresach czasu:
- transportem lotniczym 3-5 dni
- drogą kolejową 11-17 dni
- kontenerowcem 30-40 dni
Standardowa metoda wysyłki z AliExpress to transport morski to rozwiązanie jest też często darmowe. Popularność zdobywa również transport kolejowy, który, dzięki dofinansowaniom chińskiego rządu, również jest konkurencyjny cenowo. Popularnie nazywany „Nowym Jedwabnym Szlakiem” biegnie z Chin do Polski, a dzięki podpisanym przez rządy państw znajdujących się po drodze porozumieniom, procedury celne są zredukowane i znacząco uproszczone. Wśród ofert często trafia się też na opcję przesyłki z AliExpress chińską pocztą lotniczą (czasami jest to również opcja bezpłatna).
Jak wygląda płatność za zakupy na platformie?
Gdy dokonamy już wyboru, ocenimy opcje i zdecydujemy się na zamówienie konkretnego produktu przez AliExpress, będziemy musieli jeszcze zapłacić. Przejście do etapu transakcji oznacza podanie kilku niezbędnych informacji na temat zamawiającego: imię, nazwisko i numer telefonu. Po wypełnieniu informacji w pierwszym oknie, musimy podać adres, pod który sprzedający wyśle paczkę. AliExpress wymaga standardowych danych:
- nazwy ulicy;
- numeru domu i lokalu;
- nazwy miasta i kraju,
- kodu pocztowego.
Następnym krokiem jest wybranie płatności. Mamy do wyboru właściwie wszystkie popularne metody: kartą kredytową/płatniczą, przelewem, płatnością z portfela internetowego, aplikacją bądź nawet gotówką. Wybranie którejś z tych opcji oznacza podanie potrzebnych informacji, takich jak numer karty, kod CVV i termin ważności w przypadku karty kredytowej, czy numer powiązanego telefonu w razie płatności telefonicznej. AliExpress pozwala na płatności przelewem, jednak wykonywanie ich wymaga połączenia z aplikacją banku, a więc – w wielu przypadkach – dostępu do konta internetowego i aplikacji mobilnej banku.
BBA Transport System poleca zakupy w AliExpress i pomaga w transporcie towarów
Chociaż BBA Transport System nie jest sprzedawcą i nie wystawia swoich towarów w serwisie, często ma udział w zakupach na AliExpress. Jako spedycja, firma często zajmuje się organizacją wysyłek produktów – zarówno w transporcie całokontenerowym, jak i drobnicowym. Współpracujemy z wieloma podmiotami, również w zakresie eksportu do Chin. Jeśli masz potrzebę transportową, zapraszamy do kontaktu!
ZAPRASZAMY DO LEKTURY DRUGIEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU:
Jak kupować na Aliexpress, Gearbest i DHgate? Portale do zakupów w Chinach