Pierwsza rzecz, której o transporcie z Chin uczą się importerzy, to to, jak ważny jest dla Chińczyków Chiński Nowy Rok. A skoro ważny jest dla Chińczyków, musi być ważny dla każdego, kto pozostaje w jakichkolwiek ekonomicznych relacjach z Państwem Środka. Przedsiębiorcy sprowadzający towary z Chin muszą w tym czasie liczyć się z wieloma utrudnieniami. Gama rozpościera się od opóźnień, brzez braki towarów, aż po krótsze terminy płatności. Chiński Nowy Rok daje się we znaki nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy wypada święto, jak długo trwa i jakie problemy generuje dla importerów i przewoźników.
Chiński Nowy Rok 2021. Na czym polega jedno z najważniejszych świąt w Chinach?
W największym skrócie: o Chińskim Nowym Roku należy myśleć jak o Bożym Narodzeniu w Europie bądź Dniu Dziękczynienia w Ameryce. Gdy już ma się przed oczami ten obraz, należy skrzyżować go z gigantycznym festiwalem – takim, który trwa ponad dwa tygodnie. Piętnaście dni Święta Wiosny to piętnaście dni symboliki i tradycji; pośród nich najważniejsza jest wigilia Nowego Roku i ostatni dzień festiwalu, czyli Święto Latarni. W całym tym okresie Chińczycy obdarowują się prezentami i pieniędzmi (pracodawcy często wypłacają pracownikom premie), grają w gry towarzyskie i spędzają czas z rodziną.
Europejczycy kojarzą Chiński Nowy Rok przede wszystkim z kolorowymi pochodami, paradami, tańcem smoków oraz papierowymi latarniami unoszącymi się do Nieba, co ma zapewnić Chińczykom pomyślność, dobrobyt i spełnienie życzeń. Dla Chińczyków jest to jednak przede wszystkim ważny okres spędzania czasu z najbliższymi.
Ze względu na rodzinny charakter święta, okres Chińskiego Nowego Roku wiąże się z największą okresową migracją ludności na świecie – chunyun. Szacuje się, że w okresie noworocznym Chińczycy odbywają ok. 3 miliardów podróży! Wynika to przede wszystkim z tego, że większość fabryk, ośrodków przemysłowych i hubów logistycznych znajduje się na wybrzeżu, a pracownicy zakładów często pochodzą z prowincji i interioru. Kultura pracy Państwa Środka zachęca do pracoholizmu, przez co wielu z pracowników decyduje się na długie wakacje pokrywające się z obchodami święta.
CO NAJCZĘŚCIEJ SPROWADZAMY Z CHIN?
Jak długo trwa Chiński Nowy Rok i kiedy dokładnie się odbywa?
Jak wspomnieliśmy już we wcześniejszym akapicie, Święto Wiosny trwa w Chinach ok. 15 dni. Spośród nich tylko część jest świętem narodowym, wolnym od pracy. W wyniku różnic między tradycyjnym chińskim kalendarzem a kalendarzem gregoriańskim data obchodów święta jest ruchoma. Zazwyczaj przypada na koniec stycznia i pierwszą połowę lutego.
Chiński Nowy Rok 2021 wypada w piątek 12 lutego. Rozpoczynający się rok to Rok Wołu.
Pomimo że Nowy Rok rozpoczyna się 12.02, święto zaczyna się już dzień wcześniej. Oficjalne państwowe obchody trwają od 11 do 17 lutego, a Święto Latarni wypada 26.02.2021. W ciągu najbliższych czterech lat Chiński Nowy Rok będzie rozpoczynał się w następujące dni:
- 12.02.2021 – Rok Wołu
- 01.02.2022 – Rok Tygrysa
- 22.01.2023 – Rok Królika
- 10.02.2024 – Rok Smoka
Warto przy okazji wspomnieć o zasięgu święta. Obchody pierwszego dnia chińskiego kalendarza lunarnego mają miejsce również w innych krajach Azji. Święto obchodzi się także w Korei, Wietnamie, Tajlandii oraz w chińskich diasporach na całym świecie. Co może dziwić, w Japonii nie obchodzi się Chińskiego Nowego Roku i powiązanych z nim świąt. Japoński Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia i trwa do 3 stycznia.
Jak obchody święta wpływają na import towarów z Chin?
Nietrudno się domyślić, że Chiński Nowy Rok znacząco wpływa na produkcję, logistykę i transport w Chinach. Pomimo że państwowe obchody trwają jedynie tydzień, wiele przedsiębiorstw w Chinach zamyka się z dużym wyprzedzeniem i wznawia działalność długo po święcie. Ma to bezpośredni związek ze wspominanymi wcześniej migracjami ludności. Chińscy pracownicy często decydują się na pracę w nadgodzinach oraz w dniach wolnych od pracy, by zebrać jak najwięcej wolnego. Odbierają je właśnie w okresie noworocznym. W efekcie większość fabryk i centrów logistycznych jest wyłączonych z działania przez okrągły miesiąc.
Wstrzymana produkcja, obniżenie jakości usług i gigantyczne opóźnienia wynikające z braku pracowników są znakiem rozpoznawczym Chińskiego Nowego Roku wśród importerów. W tym okresie spedytorzy z trudem wyszukują korzystne rozwiązania transportowe – w związku z niskim obłożeniem połączeń przewoźnicy zwykle podnoszą stawki. Poważnie utrudniona jest także komunikacja między Chinami a resztą świata. Można powiedzieć, że w tym czasie większość chińskich przedsiębiorców ghostuje resztę świata, w tym klientów i współpracowników z Europy.
POZNAJ STAWKI CELNE NA TOWARY Z CHIN
Główne problemy wynikające z obchodów Chińskiego Nowego Roku i jak ich uniknąć
Jeśli zastanowimy się, jakie są główne problemy, które napotykają importerzy w okresie Chińskiego Nowego Roku, możemy łatwo zidentyfikować dwa z nich, które najmocniej uderzają w imporeterów: wyższe koszty produkcji i transportu i opóźnienia. Przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.
1. Wysokie koszty produkcji i transportu
Wysokie koszty, z którymi mamy do czynienia w okresie noworocznym, wynikają z kilku czynników: pracodawcy wspomagają finansowo swoich pracowników wypłacając premie i uznania podobne do znanych nam “trzynastek”. Jednocześnie okres przednoworoczny cechuje się gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na materiały i produkty, wynikającym z chęci “uwinięcia się” ze zleceniami przed świątecznym zamknięciem zakładów. Wyższy popyt, zgodnie z prawami ekonomii, redukuje dostępność i tym samym przyczynia się do podniesienia cen.
Tymczasem w przypadku transportu mamy do czynienia najpierw z przesytem (wiążącym się z brakiem miejsc w środkach transportu), a w okresie świątecznym z brakiem towarów i pracowników. Wydawałoby się, że w takich warunkach ceny spadną, jednak w rzeczywistości wzrastają, gdyż uruchomienie transportu z niewykorzystaną przestrzenią ładunkową przynosi straty, które przewoźnik musi sobie zrekompensować. Zarówno przewoźnicy, jak i producenci, często wymagają od klientów przedpłat.
2. Opóźnienia transportu i produkcji
Wynikają bezpośrednio z mniejszej liczby dostępnych pracowników. Praktyka spedycyjna pokazuje, że importerzy, zwłaszcza początkujący, często nie uwzględniają Chińskiego Nowego Roku w swoich planach biznesowych, co powoduje spiętrzenie zamówień. Przy jednoczesnym zmniejszeniu liczebności personelu pracującego w Chinach, jest to prosta droga do opóźnień. Mają one miejsce zarówno na etapie produkcji (opóźnienia w dostawach półproduktów, montaż w fabrykach), jak i na etapie transportu (braki personelu w magazynach, brak kontaktu pomiędzy podwykonawcami, zatory przy odprawie celnej etc.).
Jak poradzić sobie z tymi utrudnieniami?
Niestety rozwiązanie tych problemów jest jedno: wczesne działanie. Jak doradzają nasi spedytorzy:
Organizując transport z Chin nie należy zwlekać z decyzją, a kiedy importuje się towary, trzeba robić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Opóźnienia się zdarzają (zwłaszcza w ostatniej trudnej sytuacji dostępności kontenerów oraz w pandemii), a zlecenie transportu w przeddzień Chińskiego Nowego Roku jest klasycznym błędem nowicjusza.
Już w połowie stycznia transport z Chin znacznie spowalnia, by w ostateczności doszło do zatorów i opóźnień lub nawet całkowitego wstrzymania dostaw w okresie świątecznym. Z tego powodu trzeba działać z odpowiednim wyprzedzeniem, które pomoże zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy.
Chiński Nowy Rok 2021 a sytuacja na świecie – jak ma się to do obecnej sytuacji transportowej?
W 2021 sytuację pogarsza pandemia i wynikające z niej utrudnienia. Seria niefortunnych zdarzeń rozpoczęta w listopadzie 2019 roku doprowadziła do zmniejszenia przepustowości połączeń morskich, podniesienia kosztów transportu lotniczego i osiągnięcia krytycznego obciążenia połączeń kolejowych. Obserwacje dotychczasowej sytuacji pozwalają przewidzieć dwa scenariusze. W pierwszym importerzy odczują sytuację zdecydowanie mocniej. W drugim ciężka sytuacja transportowa w roku 2020 przygotowała ich na gorszy czas i utrudnienie nie będzie zbyt duże.
Niezależnie od tego, co importujesz ani w jaki sposób to robisz, zdecydowanie doradzamy pośpiech. Nie zostawiaj importu z Chin na ostatnią chwilę. Skontaktuj się ze specjalistą i sprawdź obecnie dostępne rozwiązania transportowe!