Kalendarz Chiński Nowy Rok 2021. Święto przypada na środek lutego. W tle wół - symbol nowego roku lunarnego.

Chiński Nowy Rok 2021. Z czym importerzy zmierzą się w najbliższym czasie?

Pierwsza rzecz, której o transporcie z Chin uczą się importerzy, to to, jak ważny jest dla Chińczyków Chiński Nowy Rok. A skoro ważny jest dla Chińczyków, musi być ważny dla każdego, kto pozostaje w jakichkolwiek ekonomicznych relacjach z Państwem Środka. Przedsiębiorcy sprowadzający towary z Chin muszą w tym czasie liczyć się z wieloma utrudnieniami. Gama rozpościera się od opóźnień, brzez braki towarów, aż po krótsze terminy płatności. Chiński Nowy Rok daje się we znaki nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy wypada święto, jak długo trwa i jakie problemy generuje dla importerów i przewoźników.

Chiński Nowy Rok 2021. Na czym polega jedno z najważniejszych świąt w Chinach?

Symbol Chińskiego Nowego Roku: czerwone papierowe latarnie z życzeniami szczęścia i pomyślności.
Czerwone papierowe latarnie są rozpoznawalnym symbolem Chińskiego Nowego Roku.

W największym skrócie: o Chińskim Nowym Roku należy myśleć jak o Bożym Narodzeniu w Europie bądź Dniu Dziękczynienia w Ameryce. Gdy już ma się przed oczami ten obraz, należy skrzyżować go z gigantycznym festiwalem – takim, który trwa ponad dwa tygodnie. Piętnaście dni Święta Wiosny to piętnaście dni symboliki i tradycji; pośród nich najważniejsza jest wigilia Nowego Roku i ostatni dzień festiwalu, czyli Święto Latarni. W całym tym okresie Chińczycy obdarowują się prezentami i pieniędzmi (pracodawcy często wypłacają pracownikom premie), grają w gry towarzyskie i spędzają czas z rodziną.

Europejczycy kojarzą Chiński Nowy Rok przede wszystkim z kolorowymi pochodami, paradami, tańcem smoków oraz papierowymi latarniami unoszącymi się do Nieba, co ma zapewnić Chińczykom pomyślność, dobrobyt i spełnienie życzeń. Dla Chińczyków jest to jednak przede wszystkim ważny okres spędzania czasu z najbliższymi. 

Ze względu na rodzinny charakter święta, okres Chińskiego Nowego Roku wiąże się z największą okresową migracją ludności na świecie – chunyun. Szacuje się, że w okresie noworocznym Chińczycy odbywają ok. 3 miliardów podróży! Wynika to przede wszystkim z tego, że większość fabryk, ośrodków przemysłowych i hubów logistycznych znajduje się na wybrzeżu, a pracownicy zakładów często pochodzą z prowincji i interioru. Kultura pracy Państwa Środka zachęca do pracoholizmu, przez co wielu z pracowników decyduje się na długie wakacje pokrywające się z obchodami święta.

CO NAJCZĘŚCIEJ SPROWADZAMY Z CHIN?

Jak długo trwa Chiński Nowy Rok i kiedy dokładnie się odbywa?

Jak wspomnieliśmy już we wcześniejszym akapicie, Święto Wiosny trwa w Chinach ok. 15 dni. Spośród nich tylko część jest świętem narodowym, wolnym od pracy. W wyniku różnic między tradycyjnym chińskim kalendarzem a kalendarzem gregoriańskim data obchodów święta jest ruchoma. Zazwyczaj przypada na koniec stycznia i pierwszą połowę lutego.

Chiński Nowy Rok 2021 wypada w piątek 12 lutego. Rozpoczynający się rok to Rok Wołu.

Kalendarz Chiński Nowy Rok 2021. Święto przypada na środek lutego. W tle wół - symbol nowego roku lunarnego.
Chiński Nowy Rok 2021 wypada w środku lutego.

 

Pomimo że Nowy Rok rozpoczyna się 12.02, święto zaczyna się już dzień wcześniej. Oficjalne państwowe obchody trwają od 11 do 17 lutego, a Święto Latarni wypada 26.02.2021. W ciągu najbliższych czterech lat Chiński Nowy Rok będzie rozpoczynał się w następujące dni:

  • 12.02.2021 – Rok Wołu
  • 01.02.2022 – Rok Tygrysa
  • 22.01.2023 – Rok Królika
  • 10.02.2024 – Rok Smoka

Warto przy okazji wspomnieć o zasięgu święta. Obchody pierwszego dnia chińskiego kalendarza lunarnego mają miejsce również w innych krajach Azji. Święto obchodzi się także w Korei, Wietnamie, Tajlandii oraz w chińskich diasporach na całym świecie. Co może dziwić, w Japonii nie obchodzi się Chińskiego Nowego Roku i powiązanych z nim świąt. Japoński Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia i trwa do 3 stycznia.

Jak obchody święta wpływają na import towarów z Chin?

Pociągi towarowe w trakcie załadunku - samochody ciężarowe dostarczają do nich kontenery. Chiński Nowy Rok to okres przestoju w transporcie.
W okresie noworocznym transport kolejowy cierpi na niedobór pracowników. Przestoje zaczynają się nawet miesiąc wcześniej.

Nietrudno się domyślić, że Chiński Nowy Rok znacząco wpływa na produkcję, logistykę i transport w Chinach. Pomimo że państwowe obchody trwają jedynie tydzień, wiele przedsiębiorstw w Chinach zamyka się z dużym wyprzedzeniem i wznawia działalność długo po święcie. Ma to bezpośredni związek ze wspominanymi wcześniej migracjami ludności. Chińscy pracownicy często decydują się na pracę w nadgodzinach oraz w dniach wolnych od pracy, by zebrać jak najwięcej wolnego. Odbierają je właśnie w okresie noworocznym. W efekcie większość fabryk i centrów logistycznych jest wyłączonych z działania przez okrągły miesiąc.

Wstrzymana produkcja, obniżenie jakości usług i gigantyczne opóźnienia wynikające z braku pracowników są znakiem rozpoznawczym Chińskiego Nowego Roku wśród importerów. W tym okresie spedytorzy z trudem wyszukują korzystne rozwiązania transportowe – w związku z niskim obłożeniem połączeń przewoźnicy zwykle podnoszą stawki. Poważnie utrudniona jest także komunikacja między Chinami a resztą świata. Można powiedzieć, że w tym czasie większość chińskich przedsiębiorców ghostuje resztę świata, w tym klientów i współpracowników z Europy.

POZNAJ STAWKI CELNE NA TOWARY Z CHIN

Główne problemy wynikające z obchodów Chińskiego Nowego Roku i jak ich uniknąć

Jeśli zastanowimy się, jakie są główne problemy, które napotykają importerzy w okresie Chińskiego Nowego Roku, możemy łatwo zidentyfikować dwa z nich, które najmocniej uderzają w imporeterów: wyższe koszty produkcji i transportu i opóźnienia.  Przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

1. Wysokie koszty produkcji i transportu

Pracowniczka portu morskiego w Chinach dokonuje inspekcji kontenerów. Chiński Nowy Rok wiąże się z okresowym zmniejszeniem liczebności personelu.
Zmniejszenie liczby aktywnych pracowników oznacza, że nieraz jedna osoba wykonuje zadania całej grupy.

Wysokie koszty, z którymi mamy do czynienia w okresie noworocznym, wynikają z kilku czynników: pracodawcy wspomagają finansowo swoich pracowników wypłacając premie i uznania podobne do znanych nam “trzynastek”. Jednocześnie okres przednoworoczny cechuje się gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na materiały i produkty, wynikającym z chęci “uwinięcia się” ze zleceniami przed świątecznym zamknięciem zakładów. Wyższy popyt, zgodnie z prawami ekonomii, redukuje dostępność i tym samym przyczynia się do podniesienia cen.

Tymczasem w przypadku transportu mamy do czynienia najpierw z przesytem (wiążącym się z brakiem miejsc w środkach transportu), a w okresie świątecznym z brakiem towarów i pracowników. Wydawałoby się, że w takich warunkach ceny spadną, jednak w rzeczywistości wzrastają, gdyż uruchomienie transportu z niewykorzystaną przestrzenią ładunkową przynosi straty, które przewoźnik musi sobie zrekompensować. Zarówno przewoźnicy, jak i producenci, często wymagają od klientów przedpłat.

2. Opóźnienia transportu i produkcji

Wynikają bezpośrednio z mniejszej liczby dostępnych pracowników. Praktyka spedycyjna pokazuje, że importerzy, zwłaszcza początkujący, często nie uwzględniają Chińskiego Nowego Roku w swoich planach biznesowych, co powoduje spiętrzenie zamówień. Przy jednoczesnym zmniejszeniu liczebności personelu pracującego w Chinach, jest to prosta droga do opóźnień. Mają one miejsce zarówno na etapie produkcji (opóźnienia w dostawach półproduktów, montaż w fabrykach), jak i na etapie transportu (braki personelu w magazynach, brak kontaktu pomiędzy podwykonawcami, zatory przy odprawie celnej etc.).

Jak poradzić sobie z tymi utrudnieniami?

Niestety rozwiązanie tych problemów jest jedno: wczesne działanie. Jak doradzają nasi spedytorzy:

Organizując transport z Chin nie należy zwlekać z decyzją, a kiedy importuje się towary, trzeba robić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Opóźnienia się zdarzają (zwłaszcza w ostatniej trudnej sytuacji dostępności kontenerów oraz w pandemii), a zlecenie transportu w przeddzień Chińskiego Nowego Roku jest klasycznym błędem nowicjusza.

 

Już w połowie stycznia transport z Chin znacznie spowalnia, by w ostateczności doszło do zatorów i opóźnień lub nawet całkowitego wstrzymania dostaw w okresie świątecznym. Z tego powodu trzeba działać z odpowiednim wyprzedzeniem, które pomoże zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPEDYTOREM

Chiński Nowy Rok 2021 a sytuacja na świecie – jak ma się to do obecnej sytuacji transportowej?

W 2021 sytuację pogarsza pandemia i wynikające z niej utrudnienia. Seria niefortunnych zdarzeń rozpoczęta w listopadzie 2019 roku doprowadziła do zmniejszenia przepustowości połączeń morskich, podniesienia kosztów transportu lotniczego i osiągnięcia krytycznego obciążenia połączeń kolejowych. Obserwacje dotychczasowej sytuacji pozwalają przewidzieć dwa scenariusze. W pierwszym importerzy odczują sytuację zdecydowanie mocniej. W drugim ciężka sytuacja transportowa w roku 2020 przygotowała ich na gorszy czas i utrudnienie nie będzie zbyt duże.

Niezależnie od tego, co importujesz ani w jaki sposób to robisz, zdecydowanie doradzamy pośpiech. Nie zostawiaj importu z Chin na ostatnią chwilę. Skontaktuj się ze specjalistą i sprawdź obecnie dostępne rozwiązania transportowe!

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

12 + 2 =