BBA Transport System Import z Chin

Import z Chin – co i jak najczęściej sprowadzamy? Transport morski, lotniczy i kolejowy z Chin

Transport z Chin jest jedną z większych gałęzi w transporcie międzynarodowym. Chiny są ogromnym rynkiem z dużym potencjałem wzrostu, co oznacza stale rosnące zapotrzebowanie na produkty i usługi oraz towarzyszącą temu większą produkcję. Przekłada się to na gigantyczne zyski Chin z handlu zagranicznego. Obroty handlowe Chińskiej Republiki Ludowej wynosiły w 2014 roku 4306 mld dolarów, z czego aż 2343 mld dolarów wart był sam eksport. Nie dziwi więc, że import z Chin jest bardzo dochodową dziedziną działalności przedsiębiorców tak na świecie, jak i w Polsce.

Import towarów z Chin: potężna gałąź gospodarki

Import z Chin. Spiętrzone kontenery czekające w magazynie na załadunek na statek towarowy.
Kontener jest najpowszechniejszym narzędziem do przewozu towarów. Można wykorzystywać je w różnych gałęziach transportu do wszystkich ładunków.

W żartach często mówi się, że Polskę „zalewa chińszczyzna”. Jest to prawdą tylko połowicznie – według danych Ambasady RP w Pekinie, w 2017 import z Chin do Polski był warty 27 mld dolarów, a jednocześnie MPiT informuje, że import z Niemiec wart był ok. 51 mld dolarów! Oznacza to jednak, że pod tym względem Chiny są drugim największym partnerem handlowym Polski. Pozycja Państwa Środka może jedynie rosnąć – głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na niektóre towary. Ważnym czynnikiem prognoz jest także wartość inwestycji chińskiego rządu w możliwości transportu do i z Unii Europejskiej.

PRZECZYTAJ CASE STUDY: IMPORT TOWARÓW Z CHIN – RZEMIOSŁO SPEDYTORA KOLEJOWEGO

Najczęstsze towary w imporcie z Chin

Import z Chin - uproszczona procedura importu towarów
Import z Chin do Polski coraz częściej wiąże się z importem towarów elektronicznych i dóbr luksusowych

Produkty z Chin często kojarzą się z tandetnymi podróbkami. Niewątpliwie i one są sprowadzane do Polski, jednak według analiz import z Chin zdominowany jest przez 3 kategorie:

 • maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne (wraz z częściami)
 • materiały i artykuły włókiennicze
 • artykuły przemysłowe

Tak wygląda to na dużą skalę. Jak sytuacja przedstawia się w spedycji, zapytaliśmy eksperta transportu lotniczego i kolejowego, Łukasza Podlewskiego:

Z Chin importujemy przeróżne towary, w zależności od zapotrzebowania, pory roku, czy nawet nadchodzących wydarzeń sportowych. Dużą część importu stanowią towary codziennego użytku, takie jak ubrania i elektronika. Ostatnio jednak sprowadzamy coraz więcej biżuterii i dóbr luksusowych (zwłaszcza, na przykład, smart watche), ale wciąż zdecydowanie najwięcej części samochodowych.

 

Łukasz Podlewski

Coraz większy udział w transportach z chin mają przesyłki drobnicowe. zwłaszcza realizowane w związku z zakupami w portalach do zakupów w Chinach. Więcej o tym, jak wyglądają zakupy na AliExpress, największym z tego typu portali, pisaliśmy w naszym artykule Jak kupować na AliExpress i z czym wiążą się zakupy w serwisie. Niezmiernie ważne jest sprawdzenie jakości towaru, aby zakup towarów handlowych w postaci drobnicy był opłacalny.

Co jest ważne przed rozpoczęciem importu z Chin?

Poza transportem (o którym nieco niżej), bardzo ważne jest spełnienie wcześniej kilku warunków, które pozwolą zabezpieczyć import. Dlatego prezentujemy krótkie zestawienie czynności, które warto wykonać przed rozpoczęciem transportów z Chin.

 • Sprawdzenie rzetelności sprzedawcy
  • Wielu importerów wpada w pułapkę atrakcyjnych okazji. Pomimo że niskie ceny przemawiają do portfela, w transakcjach z chińskimi sprzedawcami często stosuje się przedpłatę, a kontrola jakości towarów jest niemożliwa. Dlatego dobrze najpierw popytać, czy ktoś inny robił już z tym sprzedawcą interesy i jakie są jego wrażenia. Najszybciej takie informacje można znaleźć na forach branżowych. Trzeba pamiętać, że opinia nie jest gwarantem dobrej współpracy, ale pozwala oszacować ryzyko.
 • Sprawdzenie czasu realizacji zamówienia
  • Warto sprawdzić, jak prędko, po doliczeniu czasu transport, możemy spodziewać się przesyłki. Sytuacje, w których sprzedawany towar dopiero wchodzi do produkcji i dotrze do nas za pół roku, niestety się zdarzają.
 • Uzyskanie faktury za usługę
  • Pytanie o fakturę na początku współpracy może nie jest oczywiste, ale może oszczędzić problemów. Trzeba upewnić się, że faktura handlowa jest wystawiana w języku angielskim, zawiera dane klienta i sprzedającego, numer dokumentu i datę sprzedaży oraz informacje na temat nazwy, ilości i wartości towaru.
 • Dodatkowe opłaty i dokumenty
  • Przy odprawie celnej trzeba opłacić cło oraz podatek VAT. W zależności od tego, czy towar odprawia firma kurierska, czy osobiście my bądź korzystamy z usług agencji celnej, stawki opłat mogą się różnić. Firmy spedycyjne zazwyczaj współpracują z zaufanymi agencjami celnymi, z którymi zawierają najkorzystniejsze umowy.

Przede wszystkim trzeba jednak odpowiedzieć sobie, czy przedsięwzięcie na pewno będzie się opłacać. Wiele lat w świadomości społeczeństwa funkcjonowało przeświadczenie, że chińskie towary kosztują tyle, co nic i handel nimi wiąże się z gigantycznymi zyskami, a ich transport – z ogromną marżą. Obecnie jednak warunki stały się nieco mniej korzystne niż były jeszcze w latach 90. Chiny pozostają jednak jednym z największych eksporterów bardzo wielu towarów, dlatego handel z nimi będzie opłacał się w większości przypadków.

PRZECZYTAJ CASE STUDY: TRANSPORT PONADGABARYTOWY KOLEJĄ DO CHIN

Najważniejszy dokument spedycyjny – transport morski z Chin

W przypadku każdego transportu, nieważne czy z Chin, czy z Irlandii, wymagany jest dokument, bez którego niemożliwe będzie dokonywania niezbędnych czynności. Mowa oczywiście o liście przewozowym. Co powinien zawierać, na przykładzie transportu morskiego? Dla importera sprowadzającego towary drogą morską najważniejsze, co powinno znaleźć się w liście przewozowym, to:

 • nazwa statku przewożącego ładunek
 • nazwa nadawcy przesyłki (najczęściej: producenta bądź eksportującego w imieniu producenta)
 • odbiorca towaru
 • pełny opis towaru (wymiary, liczba paczek, zawartość, waga, oznaczenie zawartości)
 • numery identyfikacyjne
 • znaki główne
 • port załadunku
 • docelowy port rozładunku
 • warunki przewozu zgodne z Incoterms
 • szczegóły dot. opłat frachtowych
 • importer dokonujący obrotu towarowego – dane
 • liczba listów podpisanych przez armatora
 • podpis armatora
Import z Chin. Grafika ukazująca podział kosztów i odpowiedzialności pomiędzy kupującym a sprzedającym
INCOTERMS 2010 to zbiór międzynarodowych reguł handlowych. Powyższa grafika przedstawia podział kosztów i odpowiedzialności pomiędzy kupującym a sprzedającym.

Inna nazwa listu przewozowego to konosament. Agent drukuje go po wyruszeniu transportu, a nadawca wysyła go razem z fakturą pocztą kurierską. Dodatkowo wysyłane są potrzebne dokumenty, takie jak specyfikacja ładunku, certyfikaty, czy polisa. Bez konosamentu (zazwyczaj drukowanego w trzech egzemplarzach) nie można odebrać kontenera w porcie docelowym. Ewentualnie, jeśli nie wysyłamy konosamentu, możemy zwolnić ładunek stosując tzw. telex release. Więcej o dokumentach i procedurach w imporcie z Chin przeczytasz tutaj.

Wspomniane „incotermsy” są przydatnym zbiorem międzynarodowych formuł handlowych, które opracowała Międzynarodowa Izba Handlowa w Paryżu. EXW, FCA, CPT, CIP, DAT, DAP i DDP są formułami obowiązującymi we wszystkich gałęziach transportu międzynarodowego, a FAS, FOB, CFR i CIF wykorzystuje się w transporcie morskim i śródlądowym.

Zróżnicowanie środków transportu w imporcie towarów z Chin

Import z Chin Kontenerowiec wpływający do portu w Hamburgu o zachodzie słońca na odprawę celną
Import z Chin najczęściej odbywa się drogą morską, jednak coraz bardziej na popularności zyskują inne rozwiązania transportowe.

Transportować z Chin można na kilka sposobów, z wykorzystaniem trzech głównych gałęzi transportu międzynarodowego. BBA Transport System kompleksowo organizuje transporty z i do Chin drogą morską, drogą kolejową i drogą lotniczą. Nasi spedytorzy dobierają odpowiednią metodę na podstawie dogłębnej analizy zlecenia transportowego. Takie podejście pozwala nam w pełni dostosować metodę przewozu do potrzeb klienta. Jakie są główne wskazania w doborze środka transportu?

 1. Sprowadzasz z Chin dużo towaru, masz na to dużo czasu, ale fajnie by było trochę zaoszczędzić?
  • Transport morski! Jest to idealne rozwiązanie do przewożenia dużych ilości towaru, który nie musi znaleźć się w miejscu docelowym nazajutrz. To bardzo popularna gałąź transportu, generująca stosunkowo niskie koszty i cechująca się względnym bezpieczeństwem. Największe ryzyko wiąże się tu z możliwością zagubienia kontenera podczas przeładunku. Na szczęście współpracujemy ze sprawdzonymi ubezpieczycielami, którzy mogą zabezpieczyć przesyłki naszych klientów na preferencyjnych warunkach!
 2. Tym razem masz nieco mniej czasu, ale budżet nie rzuca na kolana?
  • Transport kolejowy! W związku z inicjatywą Jednego Pasa, Jednej Drogi, rząd chiński przeznaczył ogromne środki na rozwój infrastruktury i procedur kolejowych w połączeniu z Europą. Transport kolejowy jest więc konkurencyjny dzięki uproszczonym przepisom, kompatybilności z kontenerami morskimi oraz krótszemu czasowi przejazdu (rekordzista wykonujący nasze zlecenie dotarł z Chin do Małaszewicz w ciągu 10 dni). Pomimo licznych udoskonaleń i oszczędności, ta gałąź transportu wciąż jest droższa od transportu morskiego.
 3. Nie ma czasu, ale skoro nie ma czasu, to nie liczymy się z ceną?
  • Transport lotniczy! Generalnie jest zgoda co do tego, że transport lotniczy jest najkosztowniejszą i obarczoną największymi obostrzeniami gałęzią spośród wszystkich możliwości transportu. Nie da się jednak pominąć takich czynników jak błyskawiczna dostawa, wysoki poziom bezpieczeństwa (również w zakresie nielicznych pomyłek przewoźników i obsługi lotnisk), czy tracking przesyłek. Te wszystkie udogodnienia uzasadniają wysoką cenę; mimo wszystko jako spedytorzy również staramy się osiągnąć dla klienta największą oszczędność środków.

Polecamy nasze usługi transportu z Chin!

Niezależnie od tego, czy importujesz ubrania, czy też zaawansowaną elektronikę, jesteśmy gotowi na zorganizowanie transportu gwarantującego satysfakcję klienta. Należymy do światowej sieci WCA, co daje nam dostęp do przestrzeni ładunkowych największych linii lotniczych na świecie; jesteśmy certyfikowanym agentem IATA i certyfikowanym członkiem OPCA. Skontaktuj się z dedykowanymi spedytorami! Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi kalkulatorami transportowymi pozwalającymi oszacować koszty transportu!

KALKULATOR KOSZTÓW TRANSPORTU MORSKIEGO

KALKULATOR KOSZTÓW TRANSPORTU KOLEJOWEGO

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Jak kupować na Aliexpress, Gearbest i DHgate? Portale do zakupów w Chinach

Powiązane artykuły