BBA Transport System Import z Chin

Import z Chin – co i jak najczęściej sprowadzamy? Transport morski, lotniczy i kolejowy z Chin

Transport z Chin jest jedną z większych gałęzi w transporcie międzynarodowym. Chiny są ogromnym rynkiem z dużym potencjałem wzrostu, co oznacza stale rosnące zapotrzebowanie na produkty i usługi oraz towarzyszącą temu większą produkcję. Przekłada się to na gigantyczne zyski Chin z handlu zagranicznego. Obroty handlowe Chińskiej Republiki Ludowej wynosiły w 2014 roku 4306 mld dolarów, z czego aż 2343 mld dolarów wart był sam eksport. Nie dziwi więc, że import z Chin jest bardzo dochodową dziedziną działalności przedsiębiorców tak na świecie, jak i w Polsce.

Import z Chin: potężna gałąź gospodarki

W żartach często mówi się, że Polskę „zalewa chińszczyzna”. Jest to prawdą tylko połowicznie – według danych Ambasady RP w Pekinie, w 2017 import z Chin do Polski był warty 27 mld dolarów, a jednocześnie MPiT informuje, że import z Niemiec wart był ok. 51 mld dolarów! Oznacza to jednak, że pod tym względem Chiny są drugim największym partnerem handlowym Polski. Pozycja Państwa Środka może jedynie rosnąć – głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na niektóre towary. Ważnym czynnikiem prognoz jest także wartość inwestycji chińskiego rządu w możliwości transportu do i z Unii Europejskiej.

Najczęstsze towary w imporcie z Chin

BBA Transport System Import z Chin
BBA Transport System Import z Chin

Produkty z Chin często kojarzą się z tandetnymi podróbkami. Niewątpliwie i one są sprowadzane do Polski, jednak według analiz import z Chin zdominowany jest przez 3 kategorie:

 • maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne (wraz z częściami)
 • materiały i artykuły włókiennicze
 • artykuły przemysłowe

Tak wygląda to na dużą skalę. Jak sytuacja przedstawia się w spedycji, zapytaliśmy eksperta transportu lotniczego i kolejowego, Łukasza Podlewskiego:

Z Chin importujemy przeróżne towary, w zależności od zapotrzebowania, pory roku, czy nawet nadchodzących wydarzeń sportowych. Dużą część importu stanowią towary codziennego użytku, takie jak ubrania i elektronika. Ostatnio jednak sprowadzamy coraz więcej biżuterii i dóbr luksusowych (zwłaszcza, na przykład, smart watche), ale wciąż zdecydowanie najwięcej części samochodowych.

 

Łukasz Podlewski

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym case study poświęconym przewozowi dużych części przemysłowych do Chin!

PRZECZYTAJ CASE STUDY

Zróżnicowanie środków transportu w imporcie z Chin

BBA Transport System Statek i Samolot
BBA Transport System Import z Chin

Transportować z Chin można na kilka sposobów, z wykorzystaniem trzech głównych gałęzi transportu międzynarodowego. BBA Transport System kompleksowo organizuje transporty z i do Chin drogą morską, drogą kolejową i drogą lotniczą. Nasi spedytorzy dobierają odpowiednią metodę na podstawie dogłębnej analizy zlecenia transportowego. Takie podejście pozwala nam w pełni dostosować metodę przewozu do potrzeb klienta. Jakie są główne wskazania w doborze środka transportu?

 

 1. Sprowadzasz z Chin dużo towaru, masz na to dużo czasu, ale fajnie by było trochę zaoszczędzić?
  • Transport morski! Jest to idealne rozwiązanie do przewożenia dużych ilości towaru, który nie musi znaleźć się w miejscu docelowym nazajutrz. To bardzo popularna gałąź transportu, generująca stosunkowo niskie koszty i cechująca się względnym bezpieczeństwem. Największe ryzyko wiąże się tu z możliwością zagubienia kontenera podczas przeładunku. Na szczęście współpracujemy ze sprawdzonymi ubezpieczycielami, którzy mogą zabezpieczyć przesyłki naszych klientów na preferencyjnych warunkach!
 2. Tym razem masz nieco mniej czasu, ale budżet nie rzuca na kolana?
  • Transport kolejowy! W związku z inicjatywą Jednego Pasa, Jednej Drogi, rząd chiński przeznaczył ogromne środki na rozwój infrastruktury i procedur kolejowych w połączeniu z Europą. Transport kolejowy jest więc konkurencyjny dzięki uproszczonym przepisom, kompatybilności z kontenerami morskimi oraz krótszemu czasowi przejazdu (rekordzista wykonujący nasze zlecenie dotarł z Chin do Małaszewicz w ciągu 10 dni). Pomimo licznych udoskonaleń i oszczędności, ta gałąź transportu wciąż jest droższa od transportu morskiego.
 3. Nie ma czasu, ale skoro nie ma czasu, to nie liczymy się z ceną?
  • Transport lotniczy! Generalnie jest zgoda co do tego, że transport lotniczy jest najkosztowniejszą i obarczoną największymi obostrzeniami gałęzią spośród wszystkich możliwości transportu. Nie da się jednak pominąć takich czynników jak błyskawiczna dostawa, wysoki poziom bezpieczeństwa (również w zakresie nielicznych pomyłek przewoźników i obsługi lotnisk), czy tracking przesyłek. Te wszystkie udogodnienia uzasadniają wysoką cenę; mimo wszystko jako spedytorzy również staramy się osiągnąć dla klienta największą oszczędność środków.

Polecamy nasze usługi transportu z Chin!

Niezależnie od tego, czy importujesz ubrania, czy też zaawansowaną elektronikę, jesteśmy gotowi na zorganizowanie transportu gwarantującego satysfakcję klienta. Należymy do światowej sieci WCA, co daje nam dostęp do przestrzeni ładunkowych największych linii lotniczych na świecie; jesteśmy certyfikowanym agentem IATA i certyfikowanym członkiem OPCA. Skontaktuj się z dedykowanymi spedytorami! Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi kalkulatorami transportowymi pozwalającymi oszacować koszty transportu!

KALKULATOR MORSKI

KALKULATOR KOLEJOWY

 

Powiązane artykuły