Jak kupować na Aliexpress, Gearbest i DHgate Portale do zakupów w Chinach

Jak kupować na Aliexpress, Gearbest i DHgate? Portale do zakupów w Chinach

W dobie cyfryzacji dyktującej tempo rozwoju na całym świecie pojawiają się tysiące portali do zakupów on-line. Jest to znak czasu i udogodnienie dla każdego, kto chce kupować produkty w najlepszych cenach. Jest to możliwe właśnie dzięki dużej konkurencji, wymuszającej na sprzedawcach współzawodnictwo i walkę o klienta. Wielu z nas pamięta jeszcze, jaką rewolucję stanowiło pojawienie się allegro.pl, później amazon.com i ebay.com. Innym kamieniem milowym dla polskich zakupowiczów on-line było wejście na nasz rynek Aliexpress, portalu do zakupów… w Chinach! W odpowiedzi na gigantyczne zapotrzebowanie i prośby od naszych czytelników, prezentujemy rozszerzenie artykułu o tym, jak kupować na Aliexpress. Oto zbiór największych portali do zakupów w Chinach!

Jak kupować na Aliexpress? Charakterystyka portali do zakupów w Chinach

Chiny są jedną z największych na świecie potęg gospodarczych. Oznacza to nie tylko tyle, że mogą być kluczowym partnerem dla wielu państw na świecie, lecz także to, że same musiały wykształcić u siebie konkurencyjny rynek konsumenta. Jest to poniekąd skutek uboczny gigantycznego eksportu z końca XX wieku, którym Chiny de facto zalały kraje Zachodu. Nie wszystko bowiem wysyłano statkami na Zachód – wciąż trzeba było utrzymywać lokalny rynek. Stąd, wzorem zachodnich portali zakupowych, również w Chinach powstały podobne projekty. Szybko zorientowano się, że tego typu platformy mogą posłużyć do ułatwienia eksportu. W tym celu założony został holding Alibaba – jedna z największych firm oferujących usługi C2C, B2C i B2B na świecie. Alibaba wyznaczyło kierunek rozwoju branży. Pozwala to sformułować krótką charakterystykę portali do zakupów w Chinach:

 • relatywnie niskie ceny
  • Duża konkurencja na rynku skłania wystawców do przedstawiania użytkownikom rozwiązań w jak najkorzystniejszych dla nich cenach. Składa się na nie zarówno faktyczna cena produktu, jak i koszty transportu.
 • szeroki przekrój asortymentu
  • By zaistnieć w świadomości użytkowników, chińskie portale zakupowe oferują szeroki przekrój dostępnych produktów. Można na nich kupić wszystko: od pojedynczych guzików, przez ubrania, aż po zaawansowane sprzęty elektroniczne.
 • dostępność wysyłki
  • Ponieważ wystawcy w chińskich serwisach transakcyjnych sprzedają swoje produkty nie tylko w Chinach, lecz także we wszystkich krajach na całym świecie, muszą proponować klientom atrakcyjne rozwiązania transportowe. Tę część transakcji często biorą na siebie serwisy zakupowe.

Chińskie sklepy internetowe zdobywają zachodnie rynki przebojem ze względu na oferowane konkurencyjne ceny oraz szeroki wybór towarów. Portale do zakupów w Chinach są świetną alternatywą dla podobnych zachodnich sprzedawców.

Lider zestawienia i główny gracz na rynku. Jak kupować na AliExpress?

Jak kupować na aliexpress? Panel startowy portalu aliexpress.com
Panel startowy portalu Aliexpress informuje o specjalnych ofertach i dostępnych kategoriach produktowych.

AliExpress to największa chińska platforma do zakupów on-line, która skierowana jest przede wszystkim do zachodnich klientów. Jest częścią Alibaba Group, portalem bardzo dobrze rozpoznawanym na polskim rynku. Według badań statystycznych, niemal 30% ankietowanych Polaków przyznawało, że dokonało zakupu na AliExpress w 2018. Polacy najchętniej kupują na AliExpress kosmetyki, sprzęt AGD, odzież, biżuterię, sprzęt elektroniczny i akcesoria GSM oraz zabawki i artykuły dla dzieci. Produkty dostępne na AliExpress zazwyczaj są w niewysokich, przystępnych cenach. Dodatkowo portal oferuje użytkownikom możliwość zakupu ze zniżkami i kuponami ulgowymi.

Więcej o zakupach na aliexpress pisaliśmy w dużym artykule pod tytułem Jak kupować na AliExpress i z czym wiążą się zakupy w serwisie?

Tym razem bez czterdziestu rozbójników. Jak kupować na Alibaba.com?

Jak kupować na Aliexpress? Wybór kategorii w portalu Alibaba.com
Alibaba oferuje szeroki wybór kategorii. W przeciwieństwie do konkurencji, nie wyróżnia znacząco kategorii modowych.

Jacky Ma mówi, że wpadł na pomysł tej nazwy, bo Alibabę zna każdy i każdemu dobrze się kojarzy. Ile prawdy jest w tym, że wybiegł na ulicę w 1998 i zaczął wypytywać ludzi o bohatera baśni możemy się tylko domyślać, ale faktem jest, że obecnie Alibaba.com jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie. Jest to serwis bliźniaczy AliExpress, jednak różni się podejściem do rynku. Kiedy AliExpress oferuje usługi B2C i C2C, Alibaba.com zajmuje się przede wszystkim transakcjami B2B. Stąd produkty dostępne w portalu nie należą do najtańszych (choć pewnie w skali cen europejskich wciąż są atrakcyjne).

Alibaba.com jest świetnym miejscem do robienia zakupów na potrzeby przedsiębiorstw oraz prywatnych użytkowników z zapotrzebowaniem na specjalistyczny sprzęt. Portal umożliwia połączenie konta z Facebookiem i Google (co znacznie upraszcza proces rejestracji) oraz kontakt z dostawcą przed zakupem produktu. Transakcji można dokonać po określeniu liczby egzemplarzy i wskazaniu adresu dostawy. Płatność odbywa się z wykorzystaniem kart kredytowych Visa, MasterCard, przelewem bankowym oraz aplikacjami-portfelami. Sprzedający wybiera, jakie opcje płatności są u niego dostępne, dlatego ten zestaw może różnić się w zależności od towaru i sprzedającego.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPEDYTOREM

Elektronika i biżuteria przede wszystkim. Jak kupować na GearBest?

Jak kupować na aliexpress? GearBest - konkurencyjny portal z elektroniką i częściami.
Panel główny portalu GearBest z widocznymi kategoriami z lewej strony.

Pośród portali do zakupów on-line w Chinach trudno mówić o specjalizacji. Przejawia się to nawet w stosunkowo specjalistycznym portalu, jakim jest GearBest. Główną kategorią produktów dostępnych w tym portalu jest szeroko pojęta elektronika, choć można tu kupić także artykuły gospodarstwa domowego, obuwie, czy części samochodowe. Oferta może również być doraźnie poszerzana, czego przykładem jest chociażby świeże dodanie do puli produktów maseczek chirurgicznych i środków dezynfekcyjnych (tekst napisany w dniach 6-8.04.2020). Konto zarejestrować można poprzez powiązanie z Google bądź Facebookiem. Interfejs portalu jest przejrzysty – po kliknięciu w kategorię wyświetla się pełna lista podkategorii, w których znajdują się wszystkie produkty dostępne na sprzedaż w portalu. Daje to możliwość szybkiego znalezienia produktu, na którym nam zależy. W ramach kategorii dodatkowo można zastosować szereg filtrów:

Jak kupować na aliexpress? Panel filtrów wyszukiwania w portalu GearBest.
Filtry dostępne w serwisie GearBest

Filtry można ustawić we własnym zakresie, co ułatwi znalezienie interesującego nas przedmiotu. GearBest ułatwia widoczność firmom partnerskim: w filtrze, oprócz ceny, można wybrać także preferowaną markę, spośród których główną proponowaną jest xiaomi. Interfejs nie oferuje specjalistycznego tłumaczenia na języki zachodnie inne niż angielski, ma jednak opcję przetłumaczenia strony z Google Translate. Polska wersja Strony wygląda wtedy dość zabawnie, ale da się zrozumieć zamiary sprzedających.

Moda jak z żurnala, dodatki jak od jubilera. Jak kupować na DHgate?

Jak kupować na aliexpress? Portale do zakupów w Chinach. Buty w DHgate.com
DHgate oferuje między innymi markowe produkty odzieżowe w rozsądnych cenach.

Kolejny w naszym zestawieniu portal specjalizujący się w transakcjach B2B i B2C. DHgate może poszczycić się tym, że w portalu zarejestrowanych jest 21 milionów międzynarodowych klientów i 2 miliony chińskich sprzedawców, a każdego roku na sprzedaż wystawione jest około 20 milionów produktów. Pomimo że w chwili założenia przez Diane Wang portal skupiał się na modzie oraz dodatkach, to z czasem przeszedł ścieżkę rozwoju typową dla portali do zakupów w Chinach. Obecnie pierwotne kategorie wciąż są bardzo ważne, lecz oferta uległa znacznemu poszerzeniu. Na DHgate dostanie się obecnie zarówno marynarkę, jak i pierścionek zaręczynowy, buty jak i pilot do zdalnego odblokowywania samochodu.

Jak Kupować Na Aliexpress? Kupony dla nowozarejestrowanych użytkowników w portalu DHgate.
Kupony dla nowozarejestrowanych użytkowników portalu DHgate.com

W kwestii zakupów w portalu, jest on szczególnie przyjazny nowym użytkownikom. Zaraz po rejestracji użytkownik otrzymuje kupon na dużą zniżkę uzależnioną od wartości zamówienia. Ceny znajdują się w bardzo rozległym zakresie, ale ze względu na ukierunkowanie portalu na przedsiębiorców możliwa jest automatyczna zniżka za zakupy hurtowe. Są to wartości rzędu dolara na sztuce, zniżka rośnie jednak wraz z większą liczbą zamawianych produktów.

Płatności można dokonać kartą kredytową, przekazem gotówkowym lub aplikacjami realizującymi płatności. Serwis nie oferuje możliwości wyboru opcji dostawy, stąd użytkownik nie ma wpływu na związane z nią koszty. Dostawa z DHgate.com trwa od 15 do 45 dni, zakup wysyłany jest w ciągu 4 dni roboczych od zaksięgowania płatności.

Tu znajdziesz i suknię ślubną, i fotel ogrodowy. Jak kupować na LighInTheBox?

Jak Kupować Na Aliexpress? Oferty Przecenione w portalu LightInTHeBox
LightInTheBox oferuje liczne atrakcyjne promocje na produkty wystawców

LightInTheBox to portal, który – podobnie jak inne portale do zakupów w Chinach – sprzedaje wszystko. W przeciwieństwie do innych portali, ten powstał jednak w konkretnym celu i ten cel w dużej mierze ciągle realizuje. Jest to portal poświęcony przede wszystkim zakupom modowym, dodatkom i gadżetom do domu i ogrodu. Założony w 2007 roku, już w 2008 serwis został przekształcony w holding i przynosił rocznie prawie 80 mln USD zysków. Portal jako jeden z pierwszych zaczął korzystać z Facebooka i Google do promowania swoich ofert, od początku także współpracuje z największymi na świecie firmami kurierskimi, takimi jak DHL, UPS, czy FedEx. Użytkownicy portalu chwalą go za terminowość dostaw, sprawne i bezproblemowe płatności, jednak zwracają uwagę na trudność z kontaktem ze wsparciem klienta.

Co wyróżnia LightInTheBox, to liczne promocje. Portal nie stosuje polityki kuponów zniżkowych znanych z AliExpress, jednak oferuje użytkownikom liczne atrakcyjne promocje. Jako że opiera się przede wszystkim na transakcjach C2C i B2C, promocje dochodzą nieraz nawet do 80% wartości sprzedawanego produktu. Rejestracja odbywa się bądź przez założenie konta w portalu, bądź przez powiązanie z kontem Google lub Facebook. Płatność można wykonać z wykorzystaniem wirtualnego portfela PayPal, przekazów pieniężnych oraz kart kredytowych. Zakupiony towar można dodatkowo ubezpieczyć, a przy wyborze opcji transportowej za drobną dopłatą można wybrać opcję śledzenia przesyłki.

Portal został przetłumaczony na wszystkie języki, jednak prawdopodobnie z wykorzystaniem internetowego tłumacza – o ile funkcje portalu są czytelne, opisy samych produktów nieraz wymagają chwili zastanowienia.

Honorowe wspomnienie: starszy brat, który został w domu. Jak kupować na Taobao?

Jak Kupować Na Aliexpress? Portale Do Zakupów w Chinach: Taobao.com
Opcja tłumaczenia systemowego nie sprawdza się najlepiej w przypadku Taobao

Gdy słyszymy hasło „grupa Alibaba”, od razu myślimy o AliExpress. Tymczasem jak wskazuje sama nazwa, Alibaba jest holdingiem, a więc zawiera w sobie wiele produktów. Jednym z nich jest Taobao.com, czyli największa na świecie platforma e-commerce. O tym starszym bracie AliExpressu słyszał mało kto – nic w tym dziwnego, gdyż Taobao jest skierowane przede wszystkim do obywateli chińskich i Chińczyków mieszkających poza granicami kraju. W związku z tym dla Europejczyków dostęp do strony jest utrudniony chociażby w związku z barierą językową (strona nie oferuje tłumaczenia na języki europejskie). Do rejestracji potrzebny jest numer telefonu zarejestrowany w chińskiej sieci telefonii komórkowej, a płatności dokonuje się z wykorzystaniem aplikacji AliPay lub kartą kredytową. Ciekawostką jest tu funkcja AliWangWang, czyli menadżer zakupu. Opcja ta pozwala na kontakt ze sprzedawcą przed dokonaniem transakcji… również w celu targowania się co do ostatecznej ceny!

Mimo ciekawych rozwiązań, w związku z trudnościami komunikacyjnymi oraz z realizacją transportów do Europy, nie polecamy patrzenia na ten portal jako na coś innego niż na ciekawostkę.

Jak kupować na Aliexpress, DHgate, GearBest? Portale do zakupów w Chinach

Wiele razy słyszymy pytanie: jak kupować na AliExpress i innych portalach do zakupów w Chinach? Gdy usłyszymy takie pytanie, staramy się odpowiedzieć na nie najlepiej, jak tylko można. Najlepszą odpowiedzią jest: z głową! Trzeba pamiętać, że towar sprzedawany za pośrednictwem internetu może różnić się od oczekiwanego przez nas zakupu. Z tego powodu warto ubezpieczać każdą transakcję – większość portali zakupowych oferuje opcję ubezpieczenia transakcji i przesyłki, a działy obsługi klienta działają sprawnie, by dbać o dobro kupujących.

Nieuczciwego sprzedawcę można pociągnąć do odpowiedzialności, a większość sklepów dodatkowo oferuje opcję ubezpieczenia towaru na czas transportu. Trzeba uważać, by nie nawiązać współpracy z nierzetelnym sprzedającym, ale należy też pamiętać, że w przypadku dokonania nierozważnego zakupu lub padnięcia ofiarą oszusta, przepisy stoją po stronie kupujących.

Zakupy w Chinach i kwestie transportu z Chin do Polski

Transport z Chin do Europy jest wielką gałęzią rynku przewozowego w Polsce. Dzieje się tak z jednej strony dlatego, że polska branża TSL jest wyjątkowo silna i powszechna w całej Europie, a z drugiej strony dlatego, że Polska jest ostatnim przystankiem na trasie pociągów pokonujących Nowy Jedwabny Szlak. Oznacza to, że jesteśmy w korzystnym położeniu zarówno do organizacji transportów morskich i lotniczych (dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa w Europie i liczne polskie firmy przewozowe), jak i kolejowych (terminal Małaszewicze, Warszawa, Łódź, Euroterminal Sławków). Z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie ma to specjalnego znaczenia – wybrana opcja transportu wiąże się z określonymi kosztami i przybliżonym czasem realizacji. Sprawa jest jednak istotna z punktu widzenia importerów.

Importer może zrezygnować z dostawy organizowanej przez sprzedawcę na rzecz sprowadzenia towaru na własną rękę. Oznacza to konieczność współpracy z firmą spedycyjną, która pomoże zorganizować transport w jak najkorzystniejszych warunkach, nieraz z oszczędnością znacznych sum pieniędzy. Spedytor wraz z podwykonawcami określi najlepsze stawki na transport z Chin z uwzględnieniem koniecznych opłat i podatków.

IMPORTUJ Z DOŚWIADCZONYMI SPEDYTORAMI

Jakie są możliwości transportu towarów z Chin do Polski i ile będzie trwał?

Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, ile trwa transport z Chin do Polski, które jednak pojawia się zawsze, gdy pada pytanie o to, jak kupować na AliExpress. Zależnie od tego, w jaki sposób sprzedawca wysyła towar, można mówić o czasie oczekiwania od kilku dni do ponad miesiąca. Wszystko zależy od obranej metody transportu, pośród których można wyróżnić trzy główne:

 • transport lotniczy – od 2 do 5 dni
 • połączenie kolejowe – od 10 do 17 dni
 • transport morski – od 30 do 45 dni

Ze względu na ekonomiczność rozwiązania, najpopularniejszym jest transport morski. Pomimo że wysłana w ten sposób paczka pokona drogę do odbiorcy w najdłuższym czasie, argumentem za stosowaniem tego rozwiązania jest niska cena. Na drugim biegunie znajduje się transport lotniczy. Przesyłki nadane tą drogą są stosunkowo najdroższe, jednak czas ich realizacji wynagradza wysoki koszt. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w kwestii towarów pilnej potrzeby bądź wartościowych. Trzecią opcją jest zaś transport kolejowy, który przybrał w ostatnim czasie na znaczeniu dzięki inicjatywie One Belt, One Road. Jako rozwiązanie transportowe pod względem kosztów i czasu stanowi punkt równowagi pomiędzy transportem morskim a lotniczym.

Jak kupować na AliExpress? BBA Transport System oferuje pomoc w transporcie!

Może nie pokażemy, co konkretnie kupić w portalach do zakupów w Chinach, ale na pewno będziemy w stanie przedstawić najkorzystniejsze rozwiązanie transportowe. Spedytorzy BBA Transport System współpracują z najlepszymi agentami w Chinach, terminalami przeładunkowymi oraz największymi przewoźnikami obsługującymi najpopularniejsze trasy. Zapraszamy do kontaktu z naszymi spedytorami w celu poznania możliwości transportu z Chin!

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

19 − 14 =