ładunki z transportem drobnicowym

Transport drobnicowy – spedycja ładunków drobnicowych

Transport drobnicowy to, jak sama nazwa wskazuje, transport skupiony na przesyle towarów o niewielkich gabarytach. Ładunek zazwyczaj nie jest wystarczający do wypełnienia całego kontenera lub pojazdu dedykowanego. Z tego względu powszechna jest praktyka łączenia go w jedną przesyłkę. Transport drobnicowy można porównać do podróży autobusem. Pasażer dotrze do miejsca postoju, jednak po drodze autobus zatrzyma się kilka razy tak by inne osoby mogły do niego wsiąść lub z niego wysiąść. Tak właśnie podróżują towary drobnicowe, zanim trafią do odbiorcy przesyłek.

Mały gabaryt – duży problem? ŁADUNEK DROBNICOWY – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE TRANSPORTU DROBNICOWEGO

Jak już wcześniej napisaliśmy, drobnica jest towarem niewielkim gabarytowo. Oznacza to, że przesyłki drobnicowe mają nieduże wymiary oraz nie są zbyt ciężkie. Charakteryzują się również tym, że zazwyczaj nie mają jednolitego kształtu. Cenę transportu ustala się w oparciu o faktyczną wagę ładunku. W związku z tym transport drobnicowy odbywa się zbiorczo z innymi drobnicami, co z punktu widzenia klienta nie ma jednak większego znaczenia. Prace konsolidacyjne wykonuje się  w magazynach przeładunkowych. Inną nazwą, pod jaką można spotkać transport drobnicowy, jest LCL (less than container load).

Niewielkie rozmiary drobnicy wpływają na jeden z bardziej charakterystycznych cech tego typu przesyłek: przeładowania. Nie chodzi jednak o pakowanie ponad miarę. W przypadku drobnicy pierwszym skojarzeniem jest transport morski – w jego przypadku drobnicę od różnych nadawców często umieszcza się w jednym kontenerze. To zaś zmusza przewoźnika do wykonywania przeładunków na trasie, tak by żądana paczka dotarła do odpowiedniego portu. Zazwyczaj proces jest projektowany jeszcze przed wyruszeniem statku, jednak zdarza się, że dochodzi do pomyłek w czasie przeładunku. Podobnie jest w każdym innym przypadku – często mamy do czynienia z firmami kurierskimi, które gubią przesyłki już nawet nie na poziomie magazynu, tylko w transporcie. Wynika to w dużej mierze z doładunków, które prowadzi się w celu redukcji kosztów i zachowania ekonomii transportu.

Transport drobnicowy – jak właściwie i bezpiecznie przewozić towary?

Transport Drobnicowy i Przesyłki Drobnicowe z BBA Transport System na czym polega
Transport Drobnicowy i Przesyłki Drobnicowe z BBA Transport System

Można powiedzieć, że specyfiką drobnicy jest to, że przeważnie jest podatna na uszkodzenia. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie opakowanie, które uchroni towar przed zniszczeniem. Może to być zarówno solidne pudełko, jak i klatka, kosz, czy skrzynia, które to uchronią zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkową zaletą zabezpieczenia ładunku w transporcie drobnicowym jest łatwość jednostkowania go. Termin ten oznacza tworzenie z kilku opakowań jednej jednostki ładunkowej. W ten sposób transport liczy się od liczby przewożonych palet lub, w przypadku większych zleceń, kontenerach (zwłaszcza w transporcie morskim). O szczegółach jednostkowania piszemy w dalszej części artykułu.

Ograniczenia prawne w transporcie drobnicowym

Jak każdy rodzaj transportu, tak i drobnicowy ograniczony jest przepisami (często dotyczącymi innych rodzajów transportu). Przykładowo, w związku z częstą konsolidacją przesyłek od różnych dostawców, z transportu drobnicowego wyłączone są przesyłki, które muszą być przewożone w specjalnych warunkach.

Z jednej strony przewozy drobnicowe charakteryzują się dużą dowolnością tego, co można nimi transportować. Z drugiej jednak w wielu przypadkach dane towary muszą być transportowane w sposób określony przepisami prawa.

W transporcie drobnicowym nie powinno się przewozić zwierząt, broni, czy wyrobów farmaceutycznych. Są to bowiem towary wymagające specjalnego traktowania, uregulowanego wieloma przepisami, jak choćby Certyfikat GDP w przypadku przesyłek farmaceutycznych.

Kamil Korab, ekspert przewozu farmaceutyków

Dodatkowe ubezpieczenie transportów drobnicowych

Są tacy klienci, którzy sięgają po transport drobnicowy celem ograniczenia kosztów, są też tacy, dla których najważniejszy jest czas. Dla pierwszego typu klienta odpowiedni będzie na przykład morski transport drobnicowy, zaś dla drugiego – transport drogowy. Niezależnie od tego, czy klientowi zależy na czasie, czy na kosztach, w grę wchodzi jeszcze gwarancja dostawy. Zawierając umowę z firmą przewozową, zgadzamy się na podstawowe ubezpieczenie („OC Spedytora”), które jest obowiązkowe w każdym transporcie. Ubezpieczenie to jest przeważnie niewysokie i w przypadku utraty ładunku może rekompensować stratę jedynie w drobnej części. Właśnie na taką ewentualność przygotowane są dodatkowe ubezpieczenia transportowe.

BBA Transport System specjalizuje się w transportach drobnicowych zarówno po Europie jak i kolejowo z Chin. Wykonujemy także transporty drobnicowe lotnicze i morskie z każdego miejsca na świecie – by móc sprawnie przeprowadzać operacje wszystkimi gałęziami transportu, musimy na bieżąco monitorować ofertę ubezpieczeń transportowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z najlepszymi dostawcami rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo przesyłki, z którymi negocjujemy stawki najkorzystniejsze dla naszych klientów. Naszym klientom również zalecamy dodatkowe ubezpieczenia przesyłek, gdyż niewielki wydatek przed transportem może uchronić klienta przed poważnymi stratami w przyszłości.

Transport drobnicowy – główne zadania spedytora

Transport drobnicowy drogowy polega na doładunku towaru na trasie. Auto uzupełniane i rozładowywane jest w różnych punktach rozlokowanych na mapie. Spedytor transportu drobnicowego ściśle określa trasę przejazdu. Nadzoruje go i dba o to, by możliwie cała przestrzeń ładunkowa była wypełniona. Dzięki takiemu rozwiązaniu można niżej wycenić koszt transportu drobnicowego np. jednej palety. Cena transportu jest wtedy obniżona kosztem czasu transportu, jednak w większości przypadków różnica nie jest na tyle znaczna, by dotkliwie ją odczuć.

Gdy chodzi o to, na czym powinien skupić się spedytor, trzeba myśleć o organizacyjnych aspektach transportu drobnicowego. Szczęśliwie w przypadku drobnicy list przewozowy wystawiany jest zazwyczaj na zbiorczy ładunek pojazdu. Ważne więc jest przede wszystkim to, by odpowiednio oznakować i zabezpieczyć towary. Właściwe oznakowanie przesyłki pozwala uniknąć pomyłek w centrum logistycznym i zaniedbań w transporcie.

W Encyklopedii zarządzania E. Skóra i M. Pituch wymieniają następujące grupy oznaczeń (za T. Truś):

  1. Zasadnicze – pozwalają zidentyfikować towar
  2. Informacyjne – przedstawiają cechy towaru
  3. Niebezpieczne – wskazują cechy zagrażające ludziom i otoczeniu
  4. Manipulacyjne – informują o zalecanym sposobie obchodzenia się z ładunkiem

Ładunki drobnicowe – konteneryzacja i pakietyzacja transportów drobnicowych

Spedytorowi powinno również zależeć na wspominanym już wcześniej jednostkowaniu. Odpowiednio dobrana metoda może zabezpieczyć ładunek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy szkodniki. Co więcej, transport drobnicowy może wiązać się z wyższymi kosztami w związku z bardziej skomplikowanymi operacjami niż w przypadku transportu całopojazdowego. Odpowiednie jednostkowanie pozwala zminimalizować koszty i ułatwić procesy. Cytowane wcześniej autorki przytaczają następujące sposoby jednostkowania:

  1. Stropowanie – związanie ze sobą kilku sztuk ładunku
  2. Paletyzacja – umieszczenie ładunku na palecie
  3. Konteneryzacja – umieszczenie ładunku w kontenerze
  4. Pakietyzacja – połączenie kilku paczek w pakiet
Transport Drobnicowy Magazynowanie BBA Transport System
Transport Drobnicowy Magazynowanie BBA Transport System

Dłuższe terminy – główna wada transportu drobnicowego

Podczas transportu drobnicowego samochodowego – auto zatrzymuje się wielokrotnie w różnych miejscach. Firma transportowa wykonująca transport drobnicowy dba aby w razie potrzeby ładunek został przeładowany lub przechowany w magazynie. Trzeba pamiętać, że przy swojej ogólnej atrakcyjności i efektywności transport drobnicowy niestety trwa dłużej.

Drobnica morska najczęściej nie wykorzystuje całej przestrzeni ładunkowej kontenera. Wiąże się z tym konieczność dowozu do terminala przeładunkowego i konsolidacja w nim małych partii towaru. Dodatkowym utrudnieniem są czasochłonność i konieczność większej liczby przeładunków. Jest to jednak nadal najbardziej popularny i za razem najtańszy rodzaj transportu międzynarodowego.

W BBA Transport System płacisz tylko za zajętą przestrzeń ładunkową

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Transport drobnicowy z BBA Transport System

Wspieramy rodzimych eksporterów oraz importerów, oddając w ich ręce sprawdzoną i bezpieczną sieć transportów drobnicowych. Nasza rozwijana od wielu lat usługa została doceniona także zagranicznych kontrahentów.

Transport drobnicowy realizujemy w tranzycie produktów do i z Niemiec, Holandii, Belgii, Luxemburga, Włoch, Francji, Anglii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.

Gwarantujemy odbiór i doręczenie ładunków drobnicowych w systemie „door-to-door”, po możliwie najniższej cenie i w jak najkrótszym czasie.
Dzięki doskonałej optymalizacji procesów transportowych i znakomitej organizacji pracy powierzony nam ładunek bezpiecznie i terminowo trafi we wskazane miejsce.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły