Transport Ponadnormatywny, Przewóz Ponadgabarytowy, Project Cargo

Transport ponadnormatywny to przewóz ładunków, które przekraczają dopuszczone normy prawa drogowego pod kątem wymiarów i wagi. Są to ładunki niestandardowe, których nie można przewozić bez specjalnego przygotowania. Jest to zatem transport ponadnormatywny, który wymaga dopełnienia szeregu formalności, z których najważniejszą jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń.

Transport ponadnormatywny w Europie

Prawo drogowe w Polsce jest skonstruowane w ten sam sposób, co na terenie innych państw Europy. Oznacza to, że spedycja ładunków niestandardowych z Europy Zachodniej do Polski jest jak najbardziej możliwa i odbywa się na tych samych zasadach, co dystrybucja takich ładunków na terenie kraju. O ładunku niestandardowym zgodnie z prawem mówimy wtedy, kiedy jego waga przekracza czterdzieści dwie tony, a wymiary 400 cm (wysokość), 250 cm (szerokość) i 1600 cm (długość).

Planowanie i organizacja transportu ponadnormatywnego

Transport Ponadnormatywny w Europie
Transport Ponadnormatywny w Europie

Każdy przewóz gabarytowy jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Kluczowym elementem takiego transportu jest proces planowania, podczas którego można przygotować zarys całej trasy, dobrać odpowiedni pojazd, a także zadbać o ewentualne dostosowanie infrastruktury drogowej na czas przejazdu (więcej na ten temat: tutaj). Na etapie planowania pomagają eksperci z dziedziny logistyki, którzy są w stanie zaplanować transport ponadnormatywny w najbardziej optymalny i bezpieczny sposób z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w przepisach o ruchu drogowym. Kolejnym etapem powinna być organizacja odpowiednich zezwoleń oraz ubezpieczenie przewożonego ładunku. Transport ładunków ponadgabarytowych wymaga uzyskania pozwolenia, przeprowadzenia pilotażu, wyznaczenia trasy z uwzględnieniem wytycznych prawnych oraz współpracy ze służbami drogowymi, a nawet policją.

Każdy transport jest inny

Transporty ponadgabarytowe i Project Cargo wyglądają spektakularnie. Wskazuje choćby popularność na YouTube filmów, które je przedstawiają (np. tu i tu). Wiemy, że przewozy ponadgabarytowe są nietypowe, dlatego logistyka przewozu każdego z nich wymaga indywidualnego podejścia. Podczas takich zleceń dbamy o wybór odpowiedniego rodzaju pojazdu i zaplanowanie trasy z uwzględnieniem wszystkich wymaganych ubezpieczeń i zezwoleń. Organizujemy i monitorujemy także załadunek i rozładunek. Takie działanie procentuje – zaufały nam już dziesiątki klientów, z którymi stale współpracujemy w zakresie szczególnie wymagających transportów.

BBA Transport System dopełnienia wszystkich formalności

Usługę transportu ponadnormatywnego kierujemy do Klientów, którzy chcą przetransportować ładunki niemieszczące się w standardowych gabarytach – takie jak:

  • maszyny budowlane,
  • dźwigi, koparki, spychacze, ciężarówki,
  • kombajny, traktory, ładowarki,
  • silosy, leje, tuby, suwnice,
  • elementy konstrukcji przemysłowych,
  • turbiny wiatrowe,
  • transformatory energetyczne,
  • itp.

Naszą specjalnością są przewozy ponadgabarytowe na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemiec i krajów Beneluxu. Zapewniamy także zasięg terytorialny całej Unii Europejskiej. Do realizacji transportów ponadnormatywnych i specjalnych BBA Transport System wykorzystuje najnowocześniejsze naczepy typu: semi, telesattel i tiefbett.

Transport ponadnormatywny na spotkaniu z cyklu Akademia Spedytora

 

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły