Transport ponadnormatywny, czyli jak przewieźć to, co nie mieści się w żadnych ramach

Transport ponadnormatywny to przewóz ładunków, które przekraczają dopuszczone normy prawa drogowego pod kątem wymiarów i wagi. Są to ładunki niestandardowe, których nie można przewozić bez specjalnego przygotowania. Jest to zatem transport ponadnormatywny, który wymaga dopełnienia szeregu formalności, z których najważniejszą jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń.

Transport ponadnormatywny w Europie

Prawo drogowe w Polsce jest skonstruowane w ten sam sposób, co na terenie innych państw Europy. Oznacza to, że spedycja ładunków niestandardowych z Europy Zachodniej do Polski jest jak najbardziej możliwa i odbywa się na tych samych zasadach, co dystrybucja takich ładunków na terenie kraju. O ładunku niestandardowym zgodnie z prawem mówimy wtedy, kiedy przekroczony zostaje jeden z parametrów: waga do czterdziestu dwóch ton oraz wymiary 400 cm (wysokość), 250 cm (szerokość) i 1600 cm (długość).

Planowanie i organizacja transportu ponadnormatywnego

Transport Ponadnormatywny w Europie
Transport Ponadnormatywny w Europie

Każdy przewóz gabarytowy jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Kluczowym elementem takiego transportu jest proces planowania, podczas którego można przygotować zarys całej trasy, dobrać odpowiedni pojazd, a także zadbać o ewentualne dostosowanie infrastruktury drogowej na czas przejazdu (więcej na ten temat: tutaj). Na etapie planowania pomagają eksperci z dziedziny logistyki, którzy są w stanie zaplanować transport ponadnormatywny w najbardziej optymalny i bezpieczny sposób z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w przepisach o ruchu drogowym. Kolejnym etapem powinna być organizacja odpowiednich zezwoleń oraz ubezpieczenie przewożonego ładunku. Transport ładunków ponadgabarytowych wymaga uzyskania pozwolenia, przeprowadzenia pilotażu, wyznaczenia trasy z uwzględnieniem wytycznych prawnych oraz współpracy ze służbami drogowymi, a nawet policją.

Każdy inny – transport ponadnormatywny wymaga indywidualnego podejścia

Transporty ponadgabarytowe i Project Cargo wyglądają spektakularnie. Wskazuje choćby popularność na YouTube filmów, które je przedstawiają (np. tu i tu). Wiemy, że przewozy ponadgabarytowe są nietypowe, dlatego logistyka przewozu każdego z nich wymaga indywidualnego podejścia. Podczas takich zleceń dbamy o wybór odpowiedniego rodzaju pojazdu i zaplanowanie trasy z uwzględnieniem wszystkich wymaganych ubezpieczeń i zezwoleń. Organizujemy i monitorujemy także załadunek i rozładunek. Takie działanie procentuje – zaufały nam już dziesiątki klientów, z którymi stale współpracujemy w zakresie szczególnie wymagających transportów. Ten fakt przekłada się na często duże skomplikowanie transportów ponadnormatywnych. O ile można przy nich korzystać ze swoich wcześniejszych doświadczeń, o tyle wzorce raczej się nie powtarzają, a rutyna jest wyjątkowo groźna dla realizacji przewozu.

Czym jest transport ponadnormatywny w praktyce?

Praktyka transportu ponadnormatywnego – na czym polega

Jak już napisaliśmy w jednym z wcześniejszych akapitów, transport ponadnormatywny dotyczy przede wszystkim dużych przesyłek. Oznacza to, że głównymi beneficjentami tego typu przewozów są firmy działające w branżach chemicznych (np. reaktory), przemyśle ciężkim (np. moduły do większych konstrukcji, filtry) i sektorze energetycznym (generatory, turbiny, transformatory). Zdarza się również, że z transportów ponadnormatywnych korzystają osoby prywatne. Przykładami takich transportów wykonywanych przez BBA Transport System są:

Nawet ta krótka poglądowa lista wskazuje na możliwość transportu ładunków ponadnormatywnych każdą możliwą drogą komunikacji. Przy realizowaniu tego typu transportów kluczowe jest także szczegółowe planowanie etapów pośrednich – przemieszczeń na krótkich dystansach i przeładunków. Daje to obraz skomplikowania praktycznego podejścia do rozplanowania i wykonania transportu ponadnormatywnego. Na całościowe przeprowadzenie operacji ma wpływ kilka czynników:

 • wyznaczona trasa
 • warunki atmosferyczne
 • zabezpieczenie ładunku i zachowanie BHP
 • rodzaj ładunku
 • dostępny budżet

Do wykonania tego rodzaju transportów spedytor rzadko kiedy zabiera się sam. Najczęściej wymaga to zaangażowania szeregu specjalistów i dodatkowych podwykonawców – od obsługi maszyn, przez dodatkowe jednostki eskortujące, aż po logistyków opracowujących szczegółowe plany realizacji.

BBA Transport System dopełnienia wszystkich formalności

Usługę transportu ponadnormatywnego kierujemy do Klientów, którzy chcą przetransportować ładunki niemieszczące się w standardowych gabarytach – takie jak:

 • maszyny budowlane,
 • dźwigi, koparki, spychacze, ciężarówki,
 • kombajny, traktory, ładowarki,
 • silosy, leje, tuby, suwnice,
 • elementy konstrukcji przemysłowych,
 • turbiny wiatrowe,
 • transformatory energetyczne,
 • itp.

Naszą specjalnością są przewozy ponadgabarytowe na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemiec i krajów Beneluxu. Zapewniamy także zasięg terytorialny całej Unii Europejskiej. Do realizacji transportów ponadnormatywnych i specjalnych BBA Transport System wykorzystuje najnowocześniejsze naczepy typu: semi, telesattel i tiefbett.

Transport ponadnormatywny na spotkaniu z cyklu Akademia Spedytora

Akademia Spedytora jest cyklem bezpłatnych szkoleń logistycznych i spedycyjnych organizowanych we współpracy z czołowymi ośrodkami kształcenia w Warszawie: Politechniką Warszawską i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Podczas spotkań ze studentami przekazywana jest specjalistyczna wiedza oraz wypracowane i sprawdzone dobre praktyki dla branży TSL. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu. Każde jest poświęcone innemu ważnemu tematowi, jak transport lotniczy, przewozy farmaceutyków, czy Project Cargo. Właśnie o przewozach ponadnormatywnych wypowiadał się ekspert branży, Michał Pastwa. Zapraszamy do posłuchania, co w drugim cyklu szkoleń miał do powiedzenia na temat tego specjalistycznego rodzaju transportu.

Więcej ciekawych filmów podsumowujących Akademię Spedytora oraz prezentujących osiągnięcia BBA Transport System w zakresie wyjątkowo ciekawych transportów można znaleźć na naszym kanale w serwisie YouTube. Playlista z podsumowaniami Akademii Spedytora dostępna jest tutaj, a playlista z portfolio BBA Transport System tutaj.

 

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły