Samolot towarowy UPS startujący z lotniska w Hongkongu

UPS – międzynarodowa firma logistyczna o ponad stuletniej historii

Tę firmę kojarzy każdy, kto korzystał kiedyś z usług kurierskich. Nic dziwnego: UPS jest jedną z pierwszych, najdłużej nieprzerwanie działającą firmą logistyczną na świecie. W skład organizacji wchodzi obecnie wiele spółek zajmujących się różnymi dziedzinami logistyki. Gdy spojrzeć na rozmiary i ofertę tego molocha, aż trudno uwierzyć, że zaczynał jako mała lokalna firma w Seattle. Jak wygląda historia UPS? Jakie oferuje klientom rozwiązania? Jak firma rozwinęła się na przestrzeni lat? Gdzie można skorzystać z jej usług? Jaką flotą dysponuje? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych znajdziecie w dzisiejszym artykule!

United Parcel Service – czym zajmuje się firma?

Według prognoz z 2019, 2020 miał być dla branży kurierskiej rekordowym rokiem. Analitycy nie przewidzieli jednak, że nastanie pandemii przyniesie tak gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie i logistyczne. Teraz, po ponad roku mniej lub bardziej dotkliwego lockdownu, można zaryzykować stwierdzenie, że niemal każdy choć raz zetknął się z firmami kurierskimi. Tym samym występuje duże prawdopodobieństwo, że na którymś etapie transportu korzystało się z usług UPS. Koncern logistyczny dzieli się bowiem na „mniejsze” spółki. W jego skład wchodzą m.in. linie lotnicze, przewoźnik towarowy drogowy, czy nawet usługa dronów towarowych!

Samolot UPS Airlines stojący na płycie lotniska w trakcie załadunku.
UPS dysponuje własnymi liniami lotniczymi. Wykorzystuje je do transportów międzynarodowych i międzystanowych. Wszystkie połączenia obsługują samoloty towarowe.

Rola globalnego operatora logistycznego oznaczała dla organizacji przede wszystkim usługi B2B. jednak od początku XXI wieku nastąpiło przesunięcie ukierunkowania usług z przedsiębiorstw i dużych organizacji na mniejsze jednostki i klientów indywidualnych. Podczas pandemii COVID-19 firma zanotowała wzrost na poziomie 21% kwartalnie. W 2020 w Stanach Zjednoczonych UPS był najważniejszym przewoźnikiem i dostawcą usług kurierskich, zagrażając na pozycji lidera United States Postal Service. W osiągnięciu tego wyniku pomogły umowy na wyłączność i współpracę. Szacuje się, że współpraca UPS i Amazon.com w samym 2020 warta była 13% rocznego przychodu Amazona, co oznacza wartość ponad 14 mld USD.

Określenie „operator logistyczny” wskazuje na szeroką działalność i jest tak w rzeczy samej. Główne gałęzie działalności UPS to:

 • logistyka magazynowa
 • spedycja krajowa i międzynarodowa
 • projektowanie i utrzymanie łańcucha dostaw
 • dostawy zakupów w ramach e-commerce

Do realizacji celów firma wykorzystuje flotę pojazdów (od rowerów i znanych z filmów małych furgonetek, przez wielkie „road trains” i samoloty, aż po nowoczesne pojazdy elektryczne i drony). Nawiązuje również współpracę z mniejszymi podmiotami, co pozwala na sprawniejsze i korzystniejsze cenowo obsługiwanie niektórych regionów.

PRZECZYTAJ: HISTORIA I DZIAŁALNOŚC MAERSK – JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH ARMATORÓW

Historia UPS – od lokalnego dostawcy do międzynarodowego giganta

Przyjmuje się, że początek działalności firmy przypada na rok 1907, kiedy to James Cassey zarejestrował w Seattle spółkę American Messenger Company. Początkowo działalność firmy ograniczała się do dostaw dla sklepikarzy (kurierzy poruszali się pieszo, a na dalszych dystansach korzystali z rowerów).

Pierwszy samochód dostawczy UPS wyjechał na drogi Seattle dopiero w 1913 roku. Był to zmodyfikowany Ford T.

Boeing 747-8F linii lotniczych UPS Airlines kołujący po pasie startowym.
UPS obejmuje zasięgiem ponad 220 krajów. Jest to obecnie najszersza siatka połączeń cargo na świecie.

Zasięg działalności zwiększył się, gdy AMC połączyło się z konkurencyjnym Merchants Parcel Delivery i firma wypracowała model działania oparty o konsolidację przesyłek i dystrybucję ich w danej okolicy po dostawie jednym samochodem. Dzięki innowacji nastąpił jeszcze szybszy rozwój firmy – wchłaniała kolejne przedsiębiorstwa, by w końcu móc objąć swoim zasięgiem Oakland i Los Angeles. Wtedy też firma stała się pierwszym w USA ogólnodostępnym przewoźnikiem (ang. common carrier), który nie ograniczał swojej działalności do kilku kontraktorów. Był to jednocześnie moment, w którym nastąpiła zmiana nazwy na United Parcel Service.

Pierwsze towarowe połączenia lotnicze organizowane przez UPS odbyły się w 1929, jednak Wielki Kryzys przerwał tę gałąź działalności. Firma wróciła do połączeń lotniczych dopiero w 1953.

W 1975 firma przeniosła swoją centralę do Connecticut i zaczęła działać w 48 stanach kontynentalnych i Kanadzie. Rok później działała także w RFN. Pod koniec lat 80. i na początku 90. firma mogła poszczycić się własnymi liniami lotniczymi, kolejną relokacją i uruchomieniem elektronicznego systemu ewidencji paczek (który przestał funkcjonować dopiero w tym roku). W 1995 rozpoczęła działalność organizacja UPS Logistics Group.

Dron towarowy UPS lecący na dostawę
Ze względu na szybkość i łatwość obsługi, drony szczególnie przydają się do transportów medycznych.

Wejście w XXI wiek oznaczało dalszy rozwój i fuzje, jednak śledztwa dziennikarskie wykazały, że firma działa w oparciu o przestarzałe procedury i systemy, co spowalnia jej działanie i obniża jej wartość względem konkurencji. Poskutkowało to przemianami wewnętrznymi, wyznaczeniem nowych członków zarządu oraz zwrotem w kierunku nowych technologii. Obecnie, oprócz tradycyjnych metod dostaw, UPS oferuje także drony towarowe, ekologiczną flotę elektryczną i połączenia pojazdami autonomicznymi.

PRZECZYTAJ: CO-WAREHOUSING – MAGAZYNOWANIE PRZYSZŁOŚCI

Działalność UPS – trzy główne gałęzie, w których działa firma

Operator dzieli swoją działalność na trzy główne gałęzie:

 • U.S. Domestic Package (przesyłki krajowe w USA)
  • W ramach tej gałęzi UPS zajmuje się organizacją dostaw przesyłek na terenie Stanów Zjednoczonych. Są to zarówno towary pakowane w kartony, jak i listy oraz dokumenty. Przesyłki te objęte są określonym terminem realizacji – w momencie zamawiania usługi wiadomo, ile potrwa jej realizacja.
 •  International Shipping (przesyłki międzynarodowe)
  • Podobnie jak w przypadku opisywanym wyżej, chodzi o wysyłkę paczek, dokumentów i listów. Tym razem jednak przesyłki realizowane są w ujęciu globalnym – zasięgiem działalności objęte jest 220 krajów świata. Do tej gałęzi zaliczają się transport poza granicami USA, jak i mające w USA swój początek lub koniec.
 • Supply Chain Management (zarządzanie łańcuchem dostaw)
  • SCS zajmuje się spedycją i logistyką na większą skalę. Usługi SCS dostępne są w 175 krajach, a są to: projektowanie systemu dostaw, wdrożenie, prowadzenie dostaw oraz zarządzanie łańcuchem, opłaty celne i podatkowe oraz doradztwo. W ramach SCS działa także UPS Store – sieć „sklepików”, w których można nadać paczkę, wydrukować/zniszczyć dokumenty, wykonać fotografię do paszportu, a w ostatnim czasie także wydrukować projekty 3D.

Struktura zatrudnienia widocznie wskazuje na amerykańskie pochodzenie firmy. W Stanach w sortowniach, biurach, placówkach i w terenie zatrudnionych jest ok. 362 tys. osób. W tym samym czasie międzynarodowe zatrudnienie UPS to „tylko” 82 tys. osób. W samych Stanach Zjednoczonych ok. 220 tys. kierowców, dostawców, załadowców i sprzedawców reprezentowanych jest przez związek zawodowy Teamsters.

Ciekawostka: Teamstersi są jednym z najstarszych związków zawodowych w USA. W ciągu swojej działalności związani byli z licznymi aferami, w tym kryminalnymi. Historię jednego z przywódców Teamstersów opowiada Martin Scorsese w filmie Irlandczyk.

Ze względu na duży zasięg działania, UPS prowadzi aktywną działalność proekologiczną. Jednym ze sztandarowych zielonych działań jest wprowadzanie do użytku pojazdów napędzanych z ekologicznych źródeł. Firma oferuje również śledzenie śladu węglowego każdej wysyłki i na jego podstawie można uiścić dodatkową opłatę, przeznaczaną na jego neutralizację.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I POZNAJ WSZYSTKIE MOŻLIWOŚCI TRANSPORTU

Potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu transportu?

Jeśli transportujesz większe ilości towaru, dobrze jest mieć bezpośredni kontakt ze spedytorem. Usługi UPS są świetnym rozwiązaniem dla osób prywatnych, chcących transportować naprawdę małe przesyłki. Są korzystne również dla wielkich przedsiębiorstw, dysponujących gigantycznymi budżetami na logistykę. Jeśli znajdujesz się pomiędzy tymi kryteriami (lub jeśli nie chcesz już współpracować z UPS) skontaktuj się z nami i poznaj jakość obsługi, która przyniosła nam w ciągu 20 lat tysiące opinii pozytywnych i tylko jedną negatywną. Skontaktuj się z nami już dziś i poznaj możliwości wsparcia w organizacji Twojego transportu!

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

czternaście + dziesięć =