prowadzenie firmy transportowej

Czym różni się firma transportowa i firma spedycyjna?

Pomimo zajmowania się bardzo podobnymi sprawami, firmy transportowe i spedycyjne znacząco różnią się między sobą. Oba rodzaje przedsiębiorstw skupiają się na przewożeniu przesyłek z punktu A do punktu B, jednak firma transportowa robi to bezpośrednio, a firma spedycyjna zajmuje się koordynacją procesu. Zakres działań jest więc szerszy niż w przypadku firm transportowych i wymaga szerszej znajomości rynku. Zapraszamy do szczegółowego omówienia tego, w jaki sposób różnią się od siebie te dwa zbliżone do siebie rodzaje przedsiębiorstw.

Transport a firma spedycyjna

Oba te terminy są ze sobą spokrewnione, jednak nie oznaczają tego samego. Ponieważ zarówno jeden, jak i drugi rodzaj firmy ma wiele wspólnego z przewozem towarów, jest to dość naturalne. Tymczasem różnice między firmami transportowymi a spedycyjnymi są wręcz fundamentalne. Wielokrotnie spotykamy się z niezrozumieniem i błędnymi założeniami na temat tego, czym zajmuje się BBA Transport System. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, prezentujemy krótkie rozróżnienie tego, czym zajmują się oba rodzaje przedsiębiorstw.

Firma transportowa – czym się zajmuje?

By odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności przytoczymy definicję transportu: jest to przemieszczanie ludzi, towarów (ładunku) w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków (za: wikipedia). Wskazuje to na sprecyzowany zakres zainteresowań firm transportowych. Dysponują one swoimi własnymi środkami transportu, pozwalającymi na wykonywanie zleceń we własnym zakresie. Najczęściej firma transportowa udostępnia swój pojazd do celu przewiezienia konkretnego ładunku we wskazane w umowie miejsce. W ten sposób całość obowiązków przewoźnika ogranicza się do bezpiecznego przewozu ładunku do celu we wskazanym czasie. Przewoźnik zaczyna wykonywanie swojej usługi w momencie, w którym zostaje mu przekazany ładunek i kończy w momencie, w którym zostanie on dostarczony. Jej działalność ma więc charakter wykonawczy.

Firma spedycyjna – czym różni się od transportowej?

Firma Transportowa a Firma Spedycyjna - Spedytor Przy Pracy usługi spedycyjne
Firma Transportowa a Firma Spedycyjna – Spedytor Przy Pracy

Jak już wcześniej pisałem, firma transportowa zajmuje się bezpośrednio przewozem ładunku. Spedycja zaś oznacza organizowanie przewozu towaru. Firma spedycyjna zazwyczaj nie dysponuje własną flotą, przez co musi współpracować z przewoźnikami – często są to firmy transportowe, realizujące usługi transportowe. Spedytorzy znajdują przewoźników odpowiednich do wykonania zadania, opracowują trasę i proponują warunki np. na wykonywanie transportu drogowego. Na specjalne polecenie klienta, spedytor może również w całości zająć się kwestią odpraw, zdobycia pozwoleń. Jego zadaniem jest też informowanie klienta o tym, na jakim etapie znajduje się transport. Spedytor jest w pewien sposób opiekunem całego przedsięwzięcia.

Punkt styczności firmy transportowej i spedycyjnej

Już w poprzednim akapicie zostało powiedziane, że firmy spedycyjne niejako muszą współpracować z firmami transportowymi. Zbierzmy w całość to, co mają wspólnego:

 • zajmują się dostarczeniem towaru na zlecenie klienta
 • operują w różnych gałęziach transportu
 • mogą się specjalizować w konkretnych rodzajach transportów

A czym się różnią?

 • firmy transportowe dysponują własną flotą, spedycyjne – zazwyczaj nie
 • spedycje odpowiadają za całość transportu, a transportowe tylko za przewóz
 • transportowe mogą działać niezależnie od spedycyjnych, a te drugie zazwyczaj muszą współpracować z pierwszymi

Firmy spedycyjne i transportowe są poniekąd na siebie skazane. Ich współpraca przynosi korzyści obu stronom: pierwszy rodzaj nie musi generować dodatkowych kosztów związanych z utrzymywaniem floty, a drugi może przyjmować rolę wykonawcy, oszczędzając na procedurach i personelu.

By ułatwić tym firmom współpracę, powstały specjalne platformy komunikacji pomiędzy spedytorami a przewoźnikami. Te platformy, zwane giełdami, pozwalają na swobodną wymianę zleceń i nawiązywanie współpracy na jasnych i przejrzystych warunkach.

Można publikować na nich oferty, przykładowo:

 1. spedytor otrzymuje zamówienie na transport palety euro z Łodzi do Dublina transportem drogowym
 2. rozeznaje się w stawkach i przygotowuje wycenę dla klienta
 3. po akceptacji publikuje zlecenie na giełdzie
 4. odbiera zgłoszenie od przewoźnika
 5. ustala szczegóły współpracy
 6. transport wyrusza

Najpopularniejszą platformą logistyczną służącą do nawiązywania współpracy między firmami spedycyjnymi a transportowymi jest Trans.eu.

Korzystaj z zaufanej spedycji w zakresie transportu drogowego i innych

BBA Transport System oferuje swoje usługi w zakresie organizacji transportu drogowego, morskiego, lotniczego, kolejowego, farmaceutyków i project cargo. Firma cieszy się wieloletnim doświadczeniem i zaufaniem Klientów. Dobre praktyki BBA Transport System są potwierdzone licznymi certyfikatami i rekomendacjami naszych Klientów. Zachęcamy do kontaktu z najlepszymi ekspertami branży TSL, gotowymi pomóc w realizacji najtrudniejszych zleceń.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły