Czym różni się firma transportowa i firma spedycyjna?

Pomimo zajmowania się bardzo podobnymi sprawami, firmy transportowe i spedycyjne znacząco różnią się między sobą. Oba rodzaje przedsiębiorstw skupiają się na przewożeniu przesyłek z punktu A do punktu B, jednak firma transportowa robi to bezpośrednio, a firma spedycyjna koordynuje cały proces.

Transport a firma spedycyjna

Oba te terminy są ze sobą spokrewnione, jednak nie oznaczają tego samego. Wielokrotnie spotykamy się z niezrozumieniem i błędnymi założeniami na temat tego, czym zajmuje się BBA Transport System. Wychodząc naprzeciw naszym klientom, prezentujemy krótkie rozróżnienie tego, czym zajmują się oba rodzaje przedsiębiorstw.

Firma transportowa – czym się zajmuje?

By odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności przytoczymy definicję transportu: jest to przemieszczanie ludzi, towarów (ładunku) w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków (za: wikipedia). Wskazuje to na sprecyzowany zakres zainteresowań firm transportowych. Dysponują one swoimi własnymi środkami transportu, pozwalającymi na wykonywanie zleceń we własnym zakresie. Najczęściej firma transportowa udostępnia swój pojazd do celu przewiezienia konkretnego ładunku we wskazane w umowie miejsce. W ten sposób całość obowiązków przewoźnika ogranicza się do bezpiecznego przewozu ładunku do celu we wskazanym czasie. Przewoźnik zaczyna wykonywanie swojej usługi w momencie, w którym zostaje mu przekazany ładunek i kończy w momencie, w którym zostanie on dostarczony.

Firma spedycyjna – czym różni się od transportowej?

Firma Transportowa a Firma Spedycyjna - Spedytor Przy Pracy
Firma Transportowa a Firma Spedycyjna – Spedytor Przy Pracy

Jak już wcześniej pisałem, firma transportowa zajmuje się bezpośrednio przewozem ładunku. Spedycja zaś (ponownie za: wikipedia) oznacza organizowanie przewozu towaru. Firmy spedycyjne zazwyczaj nie dysponują własną flotą, przez co muszą współpracować z przewoźnikami. Spedytorzy znajdują przewoźników odpowiednich do wykonania zadania, opracowują trasę i proponują warunki wykonania zlecenia. Na specjalne polecenie klienta, spedytor może również w całości zająć się kwestią odpraw, zdobycia pozwoleń. Jego zadaniem jest też informowanie klienta o tym, na jakim etapie znajduje się transport. Spedytor jest w pewien sposób opiekunem całego przedsięwzięcia.

Korzystaj z zaufanej spedycji

BBA Transport System oferuje swoje usługi w zakresie organizacji transportu drogowego, morskiego, lotniczego, kolejowego, farmaceutyków i project cargo. Firma cieszy się wieloletnim doświadczeniem i zaufaniem Klientów. Dobre praktyki BBA Transport System są potwierdzone licznymi certyfikatami i rekomendacjami naszych Klientów. Zachęcamy do kontaktu z najlepszymi ekspertami branży TSL, gotowymi pomóc w realizacji najtrudniejszych zleceń.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły