Pomimo różnych zawirowań, niepokojów i wahań międzynarodowych, Niemcy pozostają naszym największym partnerem handlowym. Ten fakt znajduje potwierdzenie zarówno w eksporcie, jak również imporcie. Skupmy się jednak na tym drugim – jak import z Niemiec ma się do szeroko pojętej branży TSL?
Nasz sąsiad w liczbach
Niemiecka gospodarka jest jedną z najsilniejszych na świecie. Pod względem PKB wynoszącego 3685 mld USD lokuje się na czwartym miejscu w skali globalnej. W Europie Niemcy są nieprześcignieni. Przekłada się to bezpośrednio na wysokie pozycje w rankingach. OECD klasyfikuje Niemcy jako państwo o zerowej klasie ryzyka. W rankingu Doing Business nasi sąsiedzi znajdują się na 24. miejscu pod względem łatwości założenia biznes. Według tego samego centrum pomiarowego, w kwestii handlu zagranicznego Niemcy zasłużyły już na znacząco niższą notę – zajmują 40. miejsce. Oznacza to, że Polska, zajmująca 1. pozycję (ex aequo z piętnastoma innymi krajami…), ma nad Federacją Niemiec 24 punkty przewagi.
Import z Niemiec
Niemcy rocznie eksportują towary i usługi o łącznej wartości 1 401 000 000 000 USD (dane na rok 2017). W rankingu stworzonym przez CIA zajmują tym samym trzecią pozycję na świecie. Nie dziwi więc, że import z Niemiec to aż 23% naszego krajowego importu. Przyczynia się do tego również duża konkurencyjność rynków – zarówno niemieckiego, jak i polskiego. Układ gospodarczy sprzyja kooperacji między przedsiębiorstwami z obu krajów, stwarzając pole do wspólnego handlu. Polska jest w pierwszej dziesiątce najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Z punktu widzenia gospodarki, obecnie do Niemiec więcej eksportujemy niż importujemy. Nie można jednak zapominać, że import z Niemiec wciąż jest bardzo ważną gałęzią naszego handlu zagranicznego. Poza tym, jak mówi stare przysłowie, gdzie dwóch handluje, tam trzeci przewozi!
Niemiec płakał jak sprzedawał?
Dla wielu może okazać się to zaskoczeniem, ale według danych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych z Niemiec importujemy głównie te same kategorie produktów, co sami eksportujemy. Największą część importowanych dóbr stanowią:
- maszyny i urządzenia mechaniczne
- elektronika i urządzenia elektroniczne
- pojazdy i środki transportu
- części zamienne do przemysłu automotive
- wyroby metalowe i hutnicze
Dodatkowo niezmienną popularnością cieszą się produkty chemiczne i żywność oraz tekstylia. Te oraz inne kategorie produktów składają się na wysoką, ósmą pozycję Polski na liście partnerów handlowych Republiki Federalnej Niemiec.
Czy import z Niemiec sprawia problemy?
Niemcy, razem z Polską, należą do Unii Europejskiej. Oznacza to, że handel pomiędzy państwami jest bezpieczny, a transporty mogą odbywać się bez większych niż standardowe uciążliwości. Wiadomo jednak, że wiele zależy w tym przypadku od warunków realizacji zadania i czynnika ludzkiego. Każde zlecenie transportowe jest odpowiedzialnością dla spedytora i żadne nie powinno być lekceważone. Dlatego import z Niemiec warto zlecać zaufanym i sprawdzonym spedytorom. Nawiązanie współpracy z firmą o ugruntowanej pozycji i pewnej marce jest najlepszym rozwiązaniem w Wtedy ma się gwarancję, że ładunek dotrze do celu bezpiecznie i terminowo.
BBA Transport System cieszy się zaufaniem klientów i wsparciem najlepszych agencji handlowych i celnych. Transporty powierzone naszym specjalistom realizowane są w najkorzystniejszym dla Klienta czasie i możliwie najniższej cenie. Jesteśmy w krajowej czołówce firm spedycyjnych obsługujących transporty z Hamburga, Bremerhaven, Monachium, Frankfurtu, Zagłębia Ruhry i innych. Współpraca z nami oznacza gwarancję satysfakcji!