Transport międzynarodowy i rola spedycji w przewozie towarów

Transport międzynarodowy jest gałęzią transportu, którą można realizować na wiele sposobów. Podczas gdy lokalne transporty z oszczędności i braku konieczności stosowania skomplikowanych rozwiązań zazwyczaj realizowane są transportem drogowym, transporty międzynarodowe mogą odbywać się czterema metodami: drogową, kolejową, morską i lotniczą.

Transport międzynarodowy

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czym właściwie jest transport międzynarodowy? W ustawie o VAT stwierdzone jest, że przez termin transport międzynarodowy należy rozumieć przemieszczanie się towarów pomiędzy krajami z wyłączeniem krajów członkowskich Unii Europejskiej. Do Unii Europejskiej należy duża część partnerów handlowych Polski.

Według tej definicji, przewożąc towar z Polski do Włoch nie wykonujemy transportu międzynarodowego, tylko wewnątrzwspólnotowy. Jednocześnie ta definicja ma zastosowanie jedynie do transportu towarów – transport osobowy podlega innym regulacjom.

W ujęciu prawnym, transport międzynarodowy to przemieszczenie towarów:

  • z miejsca nadania na terytorium kraju do miejsca odbioru poza terytorium Unii Europejskiej;
  • od miejsca nadania poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu w kraju członkowskim;
  • z miejsca nadania poza Unią Europejską do miejsca odbioru poza Unią Europejską, jeśli część trasy przebiega przez terytorium UE.

Do czego służy

BBA Transport System Transport Międzynarodowy Koleją
BBA Transport System Transport Międzynarodowy Koleją

Transport pełni szereg funkcji wobec organów państwowych i jednostek. Sprawny transport przyczynia się do rozwoju gospodarki i zwiększenia produkcji. To zaś przekłada się na rozwój społeczeństwa i zebranie kapitału politycznego przez odpowiednie podmioty. Jako przemieszczanie surowców i gotowych dóbr z punktu nadania do punktu odbioru, możemy poczytywać transport za kluczowy element takich sfer, jak produkcja i wymiana. Zarówno lądowy, morski, jak i lotniczy, sprawnie działający transport jest wyznacznikiem stopnia rozwinięcia danego kraju. Utrzymywanie i rozwój połączeń transportowych, handlowych i innych przez różne kraje często przekłada się na wysoką pozycję danego państwa na arenie międzynarodowej.

Dbanie o rozwój międzynarodowego rynku transportowego przynosi duże długofalowe korzyści. Wspieranie konkurencji, poprawianie bezpieczeństwa transportów i wdrażanie rozwiązań stymulujących rozwój branży przyczynia się do zwiększenia efektywności transportu. Pozwala to również tworzyć systemy, które stymulują gospodarkę.

Rola spedytora

W tym wszystkim bardzo istotną rolę odgrywają spedytorzy. Są to osoby odpowiedzialne za organizowanie przemieszczenia ładunków od nadawcy do odbiorcy. To właśnie spedytorzy wybierają optymalne rozwiązania i decydują o odpowiednich środkach transportu. Działania spedycyjne obliczone są na korzyść klientów. Dlatego trzeba jak najlepiej dobrać usługę do potrzeb zleceniodawcy. By działać sprawnie, spedytor musi więc mieć pełną orientację w warunkach rynku transportowego oraz działającą sieć kontaktów.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły