Międzynarodowy Transport Lotniczy

Międzynarodowy transport lotniczy – wady i zalety

Niedawno w jednym z naszych wpisów poruszaliśmy temat transportu lotniczego na przykładzie transportu chłodziarek z USA do Polski. Był to konkretny przykład, w którym skupialiśmy się na czynniku komplikującym planowanie transportu, czyli różnicy czasu. W jakich innych okolicznościach sprawdza się międzynarodowy transport lotniczy? Jakie są jego wady i zalety?

Międzynarodowy transport lotniczy coraz popularniejszy

Międzynarodowy Transport Lotniczy
Międzynarodowy Transport Lotniczy

Do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczynia się główna zaleta tego środka transportu, czyli szybkość. Wykorzystanie samolotu do przewiezienia towaru z punktu A do punktu B właściwie gwarantuje, że odbiorca będzie cieszył się przesyłką już niedługo po jej nadaniu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w branży transportowej termin „niedługo” jest rozumiany nieco łagodniej niż w życiu zwykłych ludzi. W skrajnych przypadkach, po uwzględnieniu odpraw, procedur załadunkowych, a w przypadku drobnicy nawet oczekiwania na odpowiednie rejsy, taki transport trwa nawet w okolicach tygodnia. Oczywiście wobec miesiąca oczekiwania na statek z Chin tydzień jest chwilą, ale to pokazuje, że nie jest to błyskawiczna procedura.

Do transportu dóbr tą drogą najbardziej nadają się towary małe i lekkie, które trzeba szybko przewieźć na dużą odległość. Stąd drogą lotniczą transportuje się takie ładunki jak:

Ze względu na różnice w pojemności środków transportu, kontener lotniczy jest nieco mniej pojemny niż kontener morski. Wiąże się to z ograniczeniami. Samoloty rejsowe zabierają do kilku ton ładunku o wysokości nieprzekraczającej 160 cm. Samoloty transportowe w rekordowych przypadkach mogą zabrać nawet do 250 ton ładunku o wysokości nieprzekraczającej 220 cm. To ograniczenie wpływa na inny przelicznik masy do objętości. W transporcie lotniczym 1 CBM = 167 kg.

Co trudno przewieźć samolotem?

Międzynarodowy Transport Lotniczy
Kontener Lotniczy

Surowe przepisy bezpieczeństwa w ruchu lotniczym oznaczają obostrzenia w dopuszczeniu niektórych towarów do transportu. Ładunkami sprawiającymi kłopot mogą być na przykład substancje żrące. Problemy mogą wystąpić również przy próbach transportu substancji łatwopalnych lub urządzeń z płynami (jak silniki, akumulatory). By uniknąć komplikacji, przed zamówieniem przewozu warto przedstawić MSDS – Material Safety Data Sheet. Dzięki weryfikacji tego dokumentu linie lotnicze mogą wydać pozwolenie na transport towaru niebezpiecznego. Z tych samych względów bezpieczeństwa podczas obowiązkowego przeładunku następuje dodatkowa kontrola. By transport ładunków drogą lotniczą przebiegał sprawnie, trzeba znać specyfikę środowiska oraz umieć poruszać się pośród restrykcyjnych przepisów bezpieczeństwa.

Towary sprawiające najwięcej trudności w transporcie lotniczym zazwyczaj są kategoryzowane jako ADR bądź DGR. Poza dodatkowymi pozwoleniami, transport takich towarów często jest wydłużony również przez procedury, kontrole i odprawy.

Międzynarodowy transport lotniczy w BBA Transport System

W BBA Transport System stawiamy na doświadczenie i wiarygodność. Dzięki temu nasi eksperci zawsze są przygotowani do realizowania zleceń i mogą kontaktować się z najlepszymi agentami spedycyjnymi na świecie. Mamy dostęp do największych pod względem cargo portów lotniczych we wszystkich krajach świata. Mamy również możliwość łączenia wielu towarów w jedną przesyłkę. Realizujemy zarówno przesyłki premium (2-3 dni kalendarzowe), jak i przesyłki ekonomiczne (do 10 dni kalendarzowych). Współpracujemy z naszymi Klientami w zakresie doradztwa logistycznego oraz zapewniamy bezproblemową realizację usługi DOOR TO DOOR. Wszystkie nasze działania są zgodne z normami IATA – organizacji, której członkiem jesteśmy od zeszłego roku.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły