Transport Kontenerów BBA Transport System

Transport kontenerów morskich, czyli jak tanio przewieźć wiele rzeczy na raz

Gdy powie się “transport”, od razu myśli się “kontener”. Nic dziwnego – ich użycie jest najpowszechniejszym rozwiązaniem w transporcie cargo, zwłaszcza w transporcie morskim. Na czym polega transport kontenerów? Ich uniwersalność wiąże się z tym, że można nimi przewozić właściwie wszystko. Od ładunków drobnicowych, przez przesyłki całokontenerowe, aż po specjalistyczny sprzęt o dużych gabarytach. Oczywiste jest, że tak zróżnicowany ładunek oznacza zróżnicowaną formę, a więc zarówno użytkowanie, jak i przewóz kontenerów są złożonym tematem. Wykorzystanie przewozu kontenerów usprawnia procesy spedycyjne i przewozowe, umożliwiając łączenie różnych gałęzi transportu w jednym procesie przewozowym, minimalizując czas przeładunku w transporcie multimodalnym.

Przewóz kontenerów morskich – czym jest kontener morski i jaka jest jego historia?

Kontener 40' Flat Rack
Kontener 40′ Flat Rack do przewozu ładunków o większych wymiarach

Kontenery transportowe, w najprostszym ujęciu tematu, są zwyczajnie wielkimi metalowymi pojemnikami, w których można przechowywać i transportować inne pojemniki. W kontenerach transportowych można przewozić między innymi surowce energetyczne, żywność, drobnice i wiele innych. W spedycji pojawiły się stosunkowo niedawno – na początku XX wieku. Pierwotnie były nieprzystosowanymi do piętrzenia metalowymi skrzyniami, które dopiero w ciągu następujących lat zostały ustandaryzowane i weszły do powszechnego użycia. Mimo standaryzacji, wciąż nie były uniwersalne – proces transportu był drogi i powolny ze względu na konieczność przeładowywania ich zawartości na statki. W 1955 problemem tym zajął się Malcolm McLean, który stworzył pierwszy na świecie kontenerowiec. Od tamtej pory transport kontenerów przyśpieszył, a także koszt transportu kontenera stał się tańszy i efektywniejszy. Transport intermodalny jest coraz częściej wybierany i ceniony wśród spedytorów.

To właśnie dzięki standaryzacji i optymalizacji obecnie kontenery kojarzą się tak, jak się kojarzą. Obecnie dzielą się na wiele rodzajów, spośród których część służy do transportu standardowych wysyłek, a część została wyspecjalizowana do przewozu nietypowych ładunków. Przykładowo, kontenery chłodnicze mogą służyć do przewozu żywności czy towarów szybko psujących się lub wrażliwych na wahania temperatur. Poniżej przedstawiamy krótki wybór najpowszechniejszych kontenerów wraz z krótkim opisem, do czego służą.

SPRAWDŹ SZACOWANE STAWKI ZA TRANSPORT

Rodzaje kontenerów morskich – podstawowe rodzaje kontenerów w transporcie kontenerów drogą morską

Kontener 20' RF
Kontener 20′ RF służący do przewozów w temperaturze kontrolowanej

W transporcie funkcjonuje bardzo wiele rodzajów kontenerów. Część z nich jest jednak na tyle wyspecjalizowana, że wciąganie ich do statystyki niepotrzebnie ją rozwleka. Z tego powodu w tym akapicie prezentujemy dziesięć podstawowych rodzajów kontenerów. Podstawowym sposobem określania ich typów jest długość mierzona w stopach. Najpopularniejsze są dwa rozmiary: 20′ oraz 40′. Co za tym idzie, mamy dwa podstawowe kontenery transportowe ogólnego przeznaczenia (dry containers).

  • Kontener 20′ – kontener o długości 20 stóp. Mieści się w nim 11 europalet albo 9-10 palet przemysłowych.
  • Kontener 40′ – kontener o długości 40 stóp. Mieści się w nim od 23 do 24 europalet oraz 20-21 palet przemysłowych.

Dla niektórych towarów standardowy kontener nie jest wystarczającym rozwiązaniem. W takich wypadkach stosuje się kontenery o podwyższonej wysokości, czyli High-Cube (HC). Większość specjalistycznych kontenerów również można zmodyfikować do wymiarów HC.

  • Kontener 20′ RF – kontener o długości 20 stóp przeznaczony do przewozu towarów w kontrolowanej temperaturze (reefer container).
  • Kontener 40′ RF – podobny kontener o długości 40 stóp. Kontenery RF umożliwiają przewóz towarów w zakresie temperatur od -35 st. C aż do 30 st. C.
  • Kontener 20′ OT – kontener o długości 20 stóp z otwieranym dachem.
  • Kontener 40′ OT – kontener o długości 40 stóp z otwieranym dachem. Zdejmowany dach tego typu kontenerów może być zarówno sztywny (hard top), jak i elastyczny (plandeka). Ten typ kontenerów jest szczególnie przydatny przy załadunku towaru dźwigiem.
  • Kontener 20′ FTR – kontener z otwartym dachem i bokiem (flat rack) o długości 20′.
  • Kontener 40′ FTR – podobny kontener o długości 40 stóp. Tego typu kontenerów używa się do przewozu ładunków wychodzących poza obrys kontenera w górę i po bokach.
  • Kontener platforma 20′ – kontener-platforma o długości 20 stóp.
  • Kontener platforma 40′ – podobny kontener, choć o długości 40′. Tak jak kontenery FR, kontenery-platformy służą do przewożenia ładunków o niestandardowych rozmiarach.

POZNAJ CENĘ TRANSPORTU MORSKIEGO

Transport kontenerów odpowiednim środkiem transportu drogą morską i transportem kołowym

Transport kontenerów - załadunek
Transport kontenerów – załadunek na kontenerowiec w porcie przed wysyłką w trasę z Niemiec

Gdy już wiemy, jakimi kontenerami możemy przewozić nasze towary, pojawia się jeszcze jedno, zaskakująco nieoczywiste pytanie. Jaką drogą odbywa się transport kontenerowy? Możemy odpowiedzieć na nie na dwa sposoby: statkiem albo ciągnikiem. Warto zaznaczyć, że wbrew temu określeniu preferowanych środków transportu, istnieją również kontenery wykorzystywane w transporcie lotniczym. Siłą rzeczy są one jednak nieco mniej pojemne i dużo droższe w przesyłce. Dlatego należy skupić się na transporcie morskim i drogowym, które są dla siebie komplementarne.

Transport drogowy kontenerów odbywa się z wykorzystaniem ciągnika, na naczepie samochodu wyposażonego w ramy kontenerowe. Jest uzależniony jedynie od przepisów dotyczących transportu drogowego w państwie, do którego przewożony jest kontener. Masa maksymalna ładunku mieści się więc zazwyczaj w granicach 20-25 ton. Transport samochodowy kontenerów jest często wykorzystywany z uwagi na możliwość dotarcia do miejsca docelowego w relacji door-to-door.

transport kontenerów załadunek
Transport kontenerów – załadunek kontenerów morskich na statek towarowy

Transport morski kontenerów zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem kontenerowców – statków potrafiących zabrać naraz nawet kilkanaście tysięcy kontenerów. Głównym problemem w spedycji morskiej i transporcie kontenerów jest to, by poprawnie rozplanować umieszczenie ładunku na i pod pokładem. Pierwszą trudnością jest rozmieszczenie kontenerów w taki sposób, by zapewnić całemu statkowi stabilność. Drugą zaś, ale bezpośrednio związaną z pierwszą, jest rozplanowanie ładunku tak, by każdy kontener transportowy trafił tam, gdzie ma trafić. W przypadku przewozu statkami najcięższe kontenery powinny być umieszczane na spodzie konstrukcji, w związku z czym rozładowywanie ich w portach pośrednich może być bardzo problematyczne.

Ile kosztuje przewiezienie kontenera drogą morską lub lądową?

W transporcie kontenerów o cenie decyduje kilka czynników. Zależna jest ona, między innymi od wagi, wymiarów, zawartości przewożonego ładunku oraz ubezpieczenia, czy długości trasy. Dodatkowo dochodzą do tego stawki przewoźnika oraz lokalne opłaty. Cena nie jest więc stała, a ulega nieustannym zmianom. Zatem na pytanie ile kosztuje przewóz kontenerów lądowych lub morskich, odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Podobnie ma się sprawa w transporcie towarów dołączanych do kontenera, tzw. “drobnicy”. Uwzględniając ilość zmiennych, nie da się podać konkretnego, ustalonego cennika usług transportowych kontenerów. Można natomiast oszacować cenę przewozu na podstawie zdefiniowanych danych – w internecie dostępne są kalkulatory transportowe umożliwiające z niezłą precyzją oszacowanie kosztów. Jednym z takich kalkulatorów dysponuje również BBA Transport System – drobnica-morska.pl jest naszym narzędziem bazującym na nieustannie aktualizowanych kosztach frachtu, ubezpieczeń i dodatkowych opłatach wymaganych w transporcie na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że w tak elastycznej i dynamicznej branży, jaką jest transport międzynarodowy, żaden algorytm nie prześcignie zorientowanego w temacie spedytora. Algorytm nie dysponuje siecią kontaktów i zaufanych współpracowników szykujących oferty na jak najlepszych warunkach. Człowiek jest w stanie znaleźć taką ofertę, która będzie najbardziej satysfakcjonująca, dlatego jeśli algorytm nie budzi zaufania – dobrze jest zgłosić się do spedytora po indywidualną, spersonalizowaną, bezpłatną wycenę transportu.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ

BBA Transport System transportuje kontenery na trasach międzynarodowych

W BBA Transport System pracują najlepsi eksperci w branży TSL. Ich wieloletnie doświadczenie procentuje – potrafią jak najlepiej zaplanować trasę transportu i współpracują z wykwalifikowanymi, sprawdzonymi partnerami. Podjęcie się zlecenia przez BBA Transport System oznacza gwarancje najniższej ceny i pewności dostawy, a więc satysfakcji Klienta – zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami!

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły