Wraz z rozwojem gospodarki, coraz ważniejsza jest dywersyfikacja metod transportu. Wiele towarów potrzebuje wyspecjalizowanych środków, co stawia pod znakiem zapytania odpowiedniość takich metod przewozu towarów, jak transport morski, czy kolejowy. W świecie wymagającym szybkiego przemieszczenia wartościowych dóbr, odpowiednim rozwiązaniem zdaje się być transport lotniczy.

SZYKUJESZ SIĘ DO IMPORTU? SPRAWDŹ TRANSPORT LOTNICZY

Czym jest transport lotniczy towarów?

Transport lotniczy jest obecnie najprężniej rozwijającym się rynkiem usług transportowych na Świecie

Transport lotniczy zyskuje na popularności ze względu na dobrą światową koniunkturę gospodarczą, stale rozwijaną i modernizowaną infrastrukturę lotnisk, rozwój linii lotniczych, a także globalny wzrost popularności zakupów internetowych.

KONTAKT ZE SPECJALISTAMI

MASZ PYTANIA?

Skontaktuj się teraz!

Szczególną przewagę w przypadku transportu lotniczego widać w branży e-commerce w przesyłkach międzynarodowych, segmentach B2B i B2C. Transport lotniczy jest idealny do szybkiej dostawy artykułów o małych rozmiarach i wadze na duże odległości. Zalety transportu lotniczego są więc doceniane przez użytkowników z całego świata. To najlepsze rozwiązanie na dostarczenie towaru do miejsca przeznaczenia w krótkim czasie.

BBBBA Transport System Transport lotniczy cargo, fracht lotniczy mapa transportu lotniczego transport towarów
BBA Transport System Transport lotniczy, fracht lotniczy, mapa transportu lotniczego transport towarów

Zalety transportu lotniczego

Tendencja wzrostowa jest widoczna także w Polsce, gdzie porty lotnicze osiągają z roku na roku kilkunastoprocentowe wzrosty w ilości przewożonego cargo. Stałe połączenia lotnicze znacznie przyczyniają się do tego trendu. Głównymi portami lotniczymi w Polsce są przede wszystkim lotnisko Chopina w Warszawie, które obsługuje ponad połowę rodzimego rynku przewozów. Ważnymi lotniskami cargo są także Gdańsk, Łódź, Kraków oraz Katowice, które konkurują z lotniskiem w stolicy zarówno swoim położeniem jak i ceną usług terminalowych.

Transport lotniczy towarów jest najdroższą, ale i najszybszą usługą transportową.

Poprzez terminale lotnicze transportujemy głównie:

 • towary o dużej wartości
 • towary łatwo psujące się i transportowane w temperaturze kontrolowanej
 • próbki towarów handlowych
 • zwierzęta
 • artykuły spożywcze
 • artykuły o małej wadze i rozmiarach
 • podzespoły potrzebne na produkcję
 • przesyłki terminowe oraz czasowe (np. na promocje)

PRZYKŁAD: TRANSPORT LOTNICZY URZĄDZEŃ GEOLOGICZNYCH Z USA DO POLSKI

Ograniczenia w transporcie lotniczym

Transport lotniczy ma także pewnie ograniczenia. Związane są one z wielkością przestrzeni do przewozu cargo, jakie oferują linie lotnicze. Lotnicze cargo wozi się głównie standardowymi liniami lotniczymi w regularnych samolotach rejsowych, gdzie masa ładunku może wynieść do kilkunastu ton. Używamy także specjalnych samolotów frachtowych cargo w ramach przesyłek liniowych, które zabierają ponad 100 ton ładunku. Ograniczenia są nie tylko w masie, ale kluczowa jest też wysokość ładunku.

Przy samolotach rejsowych wysokość ładunku to maksymalnie 160 cm, przy frachtowcach 220 cm wysokości.

Z powodu ograniczeń z miejscem przelicznik masy do objętości ładunku w transporcie lotniczym  wynosi 1 CBM (metr sześcienny) = 167 kg.

Przesyłając zatem paczkę o wymiarach 1 x 1 x 1 metra i wadze 80 kg, klient płaci wg. przelicznika stawkę jak za 167 kg. Klient powinien więc zawsze zapytać o wagę przeliczeniową, ponieważ to według niej wyceniany jest transport powietrzny.

Najbardziej opłacalne przesyłki – fracht lotniczy

Infografika: kontenery wykorzystywane w transporcie lotniczym spedycja lotnicza
Rodzaje kontenerów jakie przewozimy transportem lotniczym

Najbardziej opłacalnymi przesyłkami będą więc przesyłki od 20 – 30 kg do 167 kg masy i nieprzekraczającej 1m3 objętości, mieszczące się w luku bagażowym. Dla takiego typu ładunków transport lotniczy pozwala oferować korzystne stawki nawet w porównaniu do transportu drogowego, morskiego czy kolejowego. Poniżej 20 kg oferty firmy kurierskiej mogą być atrakcyjniejsze ze środków transportu towarów, powyżej 167 kg ładunku cargo lotnicze staje się usługa drogą w porównaniu do innych rodzajów transportu.

Pod pewnymi warunkami możliwe jest przewożenie towarów chłodniczych, a także niebezpiecznych DGR .

Z oczywistych względów bezpieczeństwa transport lotniczy jest dość restrykcyjny dla niektórych rodzajów towarów, w szczególności:

 • substancje żrące,
 • łatwopalne,
 • urządzenia posiadające akumulatory lub płyny (np. olej silnikowy, benzyna).

W takim przypadku zawsze przed zamówieniem warto aby zlecający transport przesłał tzw. MSDS – Material Safety Data Sheet (charakterystyka towaru) określającym właściwości towaru. Dopiero po pozwoleniu linii lotniczej i zweryfikowaniu dokumentu MSDS możliwy jest załadunek towaru niebezpiecznego.

Z tych samych względów bezpieczeństwa, przy transporcie lotniczym mamy także więcej przeładunków np. w celu zeskanowania towaru przez XRay. Polecamy jednak opcje transportu lądowego, które mamy w swojej ofercie.

SZYBKI KONTAKT MORSKI

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

TRANSPORT LOTNICZY W BBA Transport System

Nasza wiedza, bogate doświadczenie oraz wiarygodni partnerzy pozwalają nam na sprostanie wysokim oczekiwaniom, które wiąże się z terminowością dostaw i szybkością usługi lotniczej.

– BBA Transport System dzięki zaprzyjaźnionym agentom w większości największych portów lotniczych na świecie zapewnia naszym Klientom najlepszą i optymalnie dostosowaną do ich potrzeb usługę i krótki czas zaangażowania kapitału.

– Mamy możliwość łączenia towaru  w magazynie lotniskowym od kilku dostawców i wysyłanie go pod postacią jednej dużej przesyłki.  Organizujemy zarówno usługi PREMIUM z czasem dostawy poniżej 2-3 dni jak i ekonomiczne transporty lotnicze z tranzytem do 10 dni kalendarzowych.

– Obsługujemy trasy do oraz z większości lotnisk USA i Kanady, Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Chin, Bliskiego Wschodu, Indii oraz Australii.  

ZAPRASZAMY DO SKŁADANIA ZAPYTAŃ NA WSZYSTKIE KIERUNKI

– Zapewniamy doradztwo logistyczne w zakresie transportu lotniczego, chętnie dzielimy się doświadczeniem z naszymi klientami.

– Gwarantujemy bezproblemową usługę odprawy celnej oraz dostawy od drzwi do drzwi (DOOR TO DOOR) do naszych klientów w eksporcie i imporcie na lotniskach w Polsce oraz dzięki sieci agentów na całym Świecie.

– W przypadku materiałów niebezpiecznych zapewniamy odpowiednie oznaczenia na przesyłce zgodne z normami IATA.

– Organizujemy przeładowania towarów, konfekcjonowania, a także dystrybucję cargo lotniczego z lotnisk.

Transport lotniczy chłodziarek z USA do Polski. CASE STUDY

 

SZYBKI KONTAKT MORSKI

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30