Styczeń z Akademią Spedytora

W mijającym tygodniu odbyły się dwa spotkania trzeciego cyklu Akademii Spedytora. Oba spotkania – jedno na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej i drugie na Wydziale Ekonomicznym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – przyciągnęły łącznie ponad 220 uczestników. Akademia Spedytora jest popularna nawet w sesji! Jesteśmy pełni podziwu i zbudowani, że nawet w czasie sesji tak wielu studentów chciało poszerzać swoją wiedzę na temat branży TSL. A było czego słuchać! 14.01 o logistyce transportu morskiego i kolejowego opowiadał Mariusz Żakiewicz. Podczas kolejnego spotkania, 16.01, wystąpiło zaś dwóch prelegentów: Michał Pastwa, oraz Piotr Kurpiewski z New Wave Logistics. O czym mówili – w dalszej części artykułu!

Akademia Spedytora w styczniu: przekrojowo o transporcie

Styczeń w Akademii Spedytora to transport morski, kolejowy, Project Cargo oraz intermodalny organizowany w całości za granicą (zwłaszcza w USA). Tradycyjnie spotkania odbyły się w dwóch stałych miejscach: na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej oraz Wydziale Ekonomicznym SGGW. Łączyła je osoba Mariusza Żakiewicza – pomysłodawcy projektu. Mariusz odpowiedzialny był za przybliżenie uczestnikom idei szkoleń oraz sylwetki organizatora, czyli firmy BBA Transport System. 14.01 wystąpił jednak również w roli prelegenta. O czym mówił Mariusz?

Akademia Spedytora na Politechnice

Akademia Spedytora na Politechnice Warszawskiej

Spotkanie na politechnice poświęcone było transportowi morskiemu i kolejowemu. Mariusz Żakiewicz, dyrektor działu transportu i spedycji, poruszał temat przeżywającego kolejny renesans medialny Nowego Jedwabnego Szlaku. Transport z Chin to jedna z najważniejszych gałęzi polskiego transportu – również dlatego, że Polska jest końcowym odcinkiem Szlaku. Podczas swojego wystąpienia Mariusz Żakiewicz przedstawiał uczestnikom szczegóły związane z organizacją takich transportów – charakterystykę kontenerów, typowe metody pakowania, najpowszechniejsze opłaty i łańcuch organizacyjny. Uczestnicy mogli korzystać ze ściągawek w postaci kart z warunkami INCOTERMS oraz charakterystyką kontenerów.

Akademia Spedytora na SGGW

Spotkanie na SGGW różniło się od tego na Politechnice. Tutaj bowiem wystąpiło aż dwóch prelegentów. Pierwszą część poprowadził Michał Pastwa, specjalista BBA Transport System z zakresu transportów morskich oraz ponadgabarytowych i Project Cargo. Michał przedstawił słuchaczom najciekawsze transporty, w których brał udział. Pośród przykładów znalazły się na przykład:

  • transport transformatora z instalacją w centrum Warszawy
  • przewóz jachtu motorowego z Gdyni do Gdańska i do Azji Południowo-Wschodniej
prof. Bogdan Klepacki odbiera Pakiet Spedytora

Każdy przykład był ilustrowany zdjęciami i nagraniami z wykonania zlecenia, przygotowanymi przez organizatorów i przewoźników. Druga część została zaś poprowadzona przez specjalistę spoza struktur BBA Transport System. Pan Piotr Kurpiewski z New Wave Logistics opowiedział o charakterystyce branży transportowej w USA. Uczestnicy zobaczyli nagrania i zdjęcia z transportów stanowymi drogami. Na koniec wystąpienia miały miejsce pytania. Potem zaś miejsce miało standardowo losowanie upominków wśród uczestników. Jednym z laureatów losowania został profesor Bogdan Klepacki, dobry duch Akademii Spedytora na SGGW.

Podsumowanie

Styczniowa edycja Akademii Spedytora przyciągnęła ponad 220 studentów. Wynik jest imponujący zważywszy na gorące przygotowania do nadchodzącej sesji egzaminacyjnej. Było to ostatnie spotkanie przed przerwą zimową. W związku z feriami akademickimi, Akademia Spedytora wraca dopiero w marcu. Zobacz, jakie tematy przygotowaliśmy dla Was na najbliższe spotkania!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

dziewiętnaście + 9 =