Firma Transportowa a Firma Spedycyjna - Spedytor Przy Pracy

Czym zajmuje się spedytor morski?

Spedycja polega na organizacji przewozu towaru. Z pozoru ta niewymagająca praca może być wykonywana przez każdego. W rzeczywistości jednak branża spedycyjna jest bardzo obszerna i stawia kandydatów oraz pracowników przed koniecznością specjalizacji. Ogólnie dyscyplina dzieli się na podstawowe gałęzie: transport drogowy, transport kolejowy, transport lotniczy, transport morski, project cargo i przewozy farmaceutyków. Dziś przyjrzymy się zagadnieniom związanym z pracą jako spedytor morski.

Specjaliści potrzebni zawsze

Spedycja jest ciężkim kawałkiem chleba. Nie jest to na pewno zawód, który może wykonywać każdy, jednak zapotrzebowanie na rzetelnych i doświadczonych spedytorów stale rośnie. Bardzo konkurencyjny rynek transportu morskiego rozwija się z każdym rokiem, ciągle zwiększając zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel mogący koordynować liczne operacje. Jak wygląda to w praktyce?

Co robi spedytor?

Jak każdy spedytor, tak i morski odpowiada za organizację przewozu ładunków. Ma kilka określonych obowiązków. Najczęściej, po przyjęciu zamówienia, poza zwykłym ustaleniem „skąd / dokąd”, musi jeszcze wykonać kilka dodatkowych czynności:

  • wybrać środek transportu i przewoźnika
  • zawrzeć umowy o przewóz
  • ubezpieczyć przesyłkę
  • wystawić odpowiednie dokumenty transportowe
  • przeprowadzić odprawę celną

Nie zapominajmy jednak o tym, że nasza praca nie jest tylko i wyłącznie punktami do odhaczenia na liście. Obowiązki spedytora, pomimo stosunkowej klarowności, są dość płynne. Bardzo ważnym elementem tej pracy jest już nawet rozmowa z klientem. Zdarza się bowiem, że pozornie proste zlecenie stwarza spedytorowi wiele problemów i wyzwań – jak chociażby w opisywanym niedawno przypadku problematycznych zaworów.

Czym zajmuje się spedytor morski?

Spedytor morski odpowiada za organizację transportu m.in. kontenerów
Spedytor morski odpowiada za organizację transportu m.in. kontenerów

Zbieraniem danych, monitorowaniem rynku i dbaniem o jakość usługi. Spedycja morska, tak jak i każda inna, jest bardzo konkurencyjna. Dlatego należy na bieżąco kontaktować się z zaufanymi przewoźnikami i podwykonawcami. Wobec popularności wynikającej z licznych zalet transportu morskiego, należy mieć stały kontakt z armatorami. Pozwoli to uniknąć problemów przy rezerwacji odpowiedniej ilości miejsca do przewiezienia ładunku. Oprócz tego, ważne jest rozeznanie w tym, jakie informacje trzeba zawrzeć w dokumentach. Różne towary wymagają specjalistycznego oznaczenia i traktowania podczas transportu. To wszystko, razem z opisem i parametrami ładunku, zawiera się w konosamencie lub morskim liście przewozowym.

Co musi potrafić kandydat na to stanowisko?

Przede wszystkim musi umieć zorganizować swój czas pracy. Dobrze, żeby co najmniej w komunikatywnym stopniu posługiwał się językiem angielskim oraz potrafił rozmawiać z ludźmi. Jeszcze jedną ważną umiejętnością jest zdolność radzenia sobie ze stresem – to spedytor bierze na siebie odpowiedzialność za pomyślność przesyłki, co nie raz potrafi zestresować. A jeśli nie to, to kontakt z nieprzyjemnymi klientami, który na szczęście nie jest regułą. Opanowanie sztuki spedycji morskiej nie jest aż tak czasochłonne, jak mogłoby się wydawać, a sytuacje stresowe nie są nagminne. Pracownik zajmujący się spedycją morską może dość szybko w pełni usamodzielnić się w wykonywanych zadaniach i czerpać pełną satysfakcję z wykonywanej pracy.

Chcesz dołączyć do najlepszych i się od nich uczyć? Odwiedź naszą zakładkę kariery i skontaktuj się z nami. Bardzo chętnie z Tobą porozmawiamy i wtedy – kto wie? Może niedługo właśnie Ty dołączysz do naszego zespołu?

Powiązane artykuły