Bezpieczeństwo jest ważne – to zdanie nie podlega dyskusji. Jednocześnie jednak organizowania transportu wiąże się z szeregiem zagrożeń. Niezależnie od tego, czy mówimy o transporcie drogowym, morskim czy lotniczym. Aby zapewnić Klientowi poczucie, że może być spokojny o swój ładunek, spedytor powinien przewidzieć możliwe zagrożenia i im zapobiegać, organizując bezpieczny transport.
Słowo klucz: bezpieczny transport
Nie stawka a jakość usługi w wielu przypadkach stawiana jest jako priorytet przy zlecaniu transportu wartościowych towarów. Producenci, dystrybutorzy, pośrednicy, każdego dnia stają oko w oko z pomysłowością nierzetelnych firm przewozowych oszczędzających na flocie, jakości czy choćby na kwalifikacjach swoich pracowników co wielokrotnie prowadzi do strat wynikających z opóźnień bądź uszkodzeń towaru. W celu minimalizacji ryzyka, działania zapobiegawcze polegają na doborze jedynie certyfikowanych przewoźników. Certyfikaty jakości takie jak ISO, GDP, HACCP posiadane przez przewoźników pozwalają określić grono firm, gwarantujących zapewnienie najwyższej jakości.
Bezpieczny transport to nie tylko kwestia „pancernej” zabudowy czy mocnego zamka bądź plomby. To również sprawna flota pojazdów, przeszkoleni kierowcy czy chociażby rozgarnięty spedytor bezbłędnie planujący trasę czy możliwości doładunków tak aby przewożone razem ładunki nie kolidowały ze sobą np. temperaturą czy wymiarami, bądź by nie groziły uszkodzeniem innych znajdujących się na naczepie. Każdy z tych elementów wymaga inwestycji, jednak brak rozwoju pod względem bezpieczeństwa może zamknąć drogę do współpracy z bardziej wymagającymi i atrakcyjniejszymi finansowo kontrahentami.
Zagrożenia w transporcie – na co trzeba zwrócić uwagę?
Analiza bezpieczeństwa i ocena czynników ryzyka to sprawa, z którą spedytorzy spotykają się w swojej pracy codziennie. Oczywiście inne ryzyko będzie dotyczyło transportu morskiego, a inne kolejowego. Kiedy mówimy o transporcie drogowym
Jakie zagrożenia mogą zdarzyć się w transporcie drogowym?
- Awaria pojazdu
- Wypadki drogowe
- Złe warunki pogodowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o anomalie. Przy organizacji transportu do miejsca, gdzie warunki zazwyczaj są trudne, czujność spedytora jest w tym zakresie jeszcze większa.
- Złe zabezpieczenie ładunku
- Tzw. czynnik ludzki. Nieprzestrzeganie przepisów albo czasu pracy przez kierowcę.
- Problemy logistyczne. Czyli np. niedobór pracowników, lub niewystarczająco przeszkolona ekipa.
- Inne… Tutaj trudno skonkretyzować. Mogą to być wypadki losowe, jak choroba kierowcy. W 2016 roku problemy z transportem były spowodowane przez kryzys migracyjny i nielegalnych emigrantów w Calais.
BBA Transport System dba o bezpieczeństwo
Chcąc się dowiedzieć więcej o bezpieczeństwie w transporcie lub uzyskać wycenę przewozu, dla którego kluczowym czynnikiem jest zachowanie szczególnych warunków przewozu (w tym bezpieczeństwa). Gwarancją bezpieczeństwa dla naszych Klientów jest zabezpieczenie ryzyk logistycznych dzięki polisie ubezpieczeniowej opiewającej na 600 000 USD. Koszt tego ubezpieczenia jest zawsze zawarty w cenie i nie podlega dodatkowym opłatom. Dodatkowo oferujemy szeroki pakiet ubezpieczeń CARGO typu all risks (od wszystkich ryzyk).