ul. Lucerny 80, 04-687 Warszawa

miejsce na wersje językowe

akademia spedytora wroclaw
Akademia Spedytora zawitała do Wrocławia!
9 grudnia, 2019
ładunki z transportem drobnicowym
Transport drobnicowy – spedycja ładunków drobnicowych
20 grudnia, 2019

Akademia Spedytora, SGGW – te dwie frazy doskonale idą ze sobą w parze. Każdy organizator odczuwa niepokój chwilę przed wydarzeniem: czy na pewno przyjdą jacyś uczestnicy? Ale nie każdy organizator tworzy wydarzenia dla ludzi pełnych pasji i chcących zdobywać wiedzę na temat tego, co interesuje ich i prywatnie, i naukowo. Jak pisaliśmy już niedawno, jesteśmy dumni z popularności jednego z najbliższych naszym sercom projektów, które prezentujemy spedytorom, transportowcom i logistykom: Akademii Spedytora. Ostatnie spotkanie na SGGW, już drugie w ramach trzeciego cyklu, potwierdza duże zainteresowanie. Po raz kolejny bezpłatne szkolenie dla studentów, entuzjastów i pracowników logistycznych przyciągnęło tłumy – w auli obecny był komplet uczestników.

Akademia Spedytora na SGGW – sprawdzona forma w nowych murach

Wydział Ekonomiczny SGGW jest jednym z największych i najprężniej działających wydziałów ekonomicznych w Polsce. W proponowanej kandydatom ofercie edukacyjnej może poszczycić się pięcioma kierunkami (i dodatkowo jednym w całości prowadzonym po angielsku). Spośród nich najmłodsza jest logistyka. Władze uczelni uruchomiły ten kierunek dopiero w 2007 roku, jednak od tego czasu gwałtownie się rozwinął. Jednym z świadectw ambicji i rozwoju jest Koło Naukowe Logistyki SGGW. Jest to jednostka, z którą bezpośrednio współpracujemy w sprawach organizacyjnych. Członkowie KNL wykazują się ogromną świadomością branży TSL, profesjonalizmem i zorganizowaniem. Ich praca walnie przyczynia się do tego, że więcej osób słyszy o naszym projekcie i chce w nim uczestniczyć. Ale co uczestnicy słyszeli na ostatnim spotkaniu?

Nie tylko spedytor, czasem też… manager!

Pracując w branży TSL jest się nie tylko logistykiem, spedytorem bądź transportowcem. Często zapomina się, że w tej branży, jak w każdej innej – gdy firma rośnie, wytwarzają się struktury. Nie patrząc daleko – jeszcze niedawno BBA Transport System zatrudniało dużo mniej pracowników. Rok 2019 był jednak dla nas rokiem szybkiego i intensywnego rozwoju, co doprowadziło nie tylko do przyjęcia wielu nowych pracowników, lecz także budowy całych działów. Wyłonienie kilku managerów było więc w naszej firmie koniecznością. By pracownicy zajmujący nowe funkcje mogli sprawnie wykonywać swoje zadania, trzeba było przygotować serię szkoleń i wytycznych pomagających zbudować swój aparat pracowniczy. Osobą odpowiednią do tego celu okazał się być Kamil Szanser.

Tajemnice managementu w spedycji

Kamil Szanser wyniósł swoje doświadczenie managerskie z wieloletniej współpracy z działem handlowym międzynarodowej firmy kurierskiej DHL. Zdobywał szlify między innymi zarządzając zespołem odpowiedzialnym za kontakty z sektorem SMP i koordynując działania sprzedażowe działu. Podobnie w BBA Transport System: pełni odpowiedzialną funkcję Dyrektora Działu Handlowego, polegającą między innymi na systematycznej rozbudowie zespołu, którym zarządza. Jednocześnie, jako ekspert, odpowiada za modyfikacje i organizację systemu zarządzania kadrami w BBA Transport System. Dzięki temu ma bardzo bliski kontakt z pracownikami działów spedycji i dostrzega problemy tych zespołów z bliska.

Akademickie podejście do managementu

Czwartkowe spotkanie zostało poświęcone procesom i działaniom, które powinny zagościć w każdej firmie spedycyjnej. Kamil Szanser opowiadał o dużej roli spotkań managerów z zespołem (bądź po prostu z pracownikami). Kładł nacisk na to, że rolą managera nie jest „znęcanie się” nad zespołem, tylko organizowanie jego pracy w taki sposób, że założone cele są sprawnie realizowane. Pokazał również znaczenie działu handlowego w pracy spedycji oraz zaprezentował uczestnikom ideę KPI, czyli kluczowych wskaźnikach efektywności. Dyrektor przedstawił także kilka metod, które pozwalają planować działania i osiągać założone cele, przy jednoczesnym unikaniu owianego złą sławą micromanagementu. Kluczowym przesłaniem wystąpienia było zdrowe podejście do zespołu, praca na jasnych zasadach i traktowanie współpracowników jako partnerów w osiągnięciu wspólnego celu. Ponieważ tych kluczowych warunków nie da się osiągnąć bez współpracy, trzeba ze sobą rozmawiać. Rozmowy managera z zespołem są kluczowe do utrzymania jakości pracy, przez co można traktować je jako jeden z priorytetów zarządzania zespołem.

Następne spotkania: Akademia Spedytora na SGGW i na Politechnice Warszawskiej

Zazwyczaj spotkania Akademii Spedytora odbywają się dwa razy w miesiącu. Wtorkowe spotkania odbywają się na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, zaś czwartkowe na Wydziale Ekonomicznym SGGW. Przed nami jeszcze 8 spotkań (styczeń, marzec, kwiecień, maj). Tematami spotkań będą:

  • Globalny wymiar logistyki. Logistyka transportu morskiego i kolejowego
  • Transport „poza granicami”. Transport ponadgabarytowy oraz obsługa transportu na rynku USA
  • Wiedza zwiększająca kompetencje spedytora. Obsługa celna ładunków oraz przewozy farmaceutyków
  • Niecodzienne wyzwania logistyki. Skuteczne zarządzanie sprzedażą oraz obsługa celna
  • „Need for Speed II”, jeszcze szybciej i jeszcze więcej. Transport lotniczy i lotnicze case studies
  • Wyjdź poza schematy – transport dla ambitnych. Obsługa rynku USA oraz Project Cargo
  • „Houston, mamy problem…” Sytuacje kryzysowe oraz rozdanie certyfikatów
  • Transport pod szczególną kontrolą. Przewozy farmaceutyków oraz rozdanie certyfikatów

Wszelkie szczegóły na temat programu oraz bezpłatnej rejestracji na wydarzenie dostępne są na stronie www.akademiaspedytora.pl. Ponieważ sale mają ograniczoną pojemność, zachęcamy do szybkiej rejestracji. W przypadku, w którym ktoś nie załapie się na miejsce na sali, prowadzimy transmisje na naszym fanpage’u na Facebooku.

Mateusz Myszyński

Kierownik Działu Handlowego

Jeśli mówimy o miejscach, w których mogłem rozwinąć skrzydła, to BBA Transport System zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o pracę drużynową i zarządzanie zespołem. Dział Handlowy to zwarta i gotowa do działania drużyna – wszyscy znamy swoje role i współpracujemy ze sobą w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Praca w sprzedaży wiąże się z nawiązywaniem trwałych relacji opartych na zaufaniu. Żeby zaufał mi klient, najpierw musi ufać mi mój zespół.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.