Pomimo utrzymywania kontaktów handlowych z wieloma krajami na całym świecie, w przypadku kilku z nich notujemy znaczący deficyt handlowy. Czołówkę tych państw stanowią: Rosja, Chiny i Korea Południowa. Wiele źródeł jako przyczynę tego stanu rzeczy wskazuje odmienne preferencje konsumentów z tych krajów. Na przykład import z Korei do Polski ma niemal siedmiokrotnie wyższe wskaźniki niż eksport w drugą stronę! Jak wykorzystać tę koniunkturę?
Import z Korei
Polska nie ma do zaoferowania Korei Południowej szczególnie wielu interesujących dóbr. Znajduje to swoje odbicie chociażby w liczbie polskich inwestorów obecnych w Korei. Są to wrocławska firma specjalizująca się w chemii budowlanej i toruńska firma z branży okrętowej. Polski eksport do Korei Południowej to przede wszystkim:
- wyroby przemysłu elektrotechnicznego
- wyroby przemysłu metalurgicznego
- ceramika
- chemia
- artykuły spożywcze
Import z Korei Południowej jest z kolei dużo powszechniejszy w naszym kraju. Warto jednak odnieść go w stosunku do szerszej skali. Dla zrozumienia skali importu z Korei Południowej posłużymy się przykładem, a raczej skalą: ogólnym importem europejskim.
Europa sprowadza z Korei
Pomimo burzliwej historii, w ciągu ostatniego półwiecza Korea Południowa gwałtownie się rozwinęła. Ze stosunkowo ubogiego państwa zmieniła się w tygrysa rynku wschodniego. Obecnie jest jednym z największych eksporterów nowych technologii. Pozycja państwa na rynku jest tak silna, że Unia Europejska zdecydowała się na ratyfikowanie umowy o wolnym handlu. Napływ produktów z zakresu przemysłu motoryzacyjnego przybrał jednak takich rozmiarów, że dla ochrony rodzimego rynku Francja zgłosiła projekt przywrócenia ceł już rok po podpisaniu umów. Automotive nie jest jedyną dziedziną koreańskiego eksportu. Dużą popularnością cieszą się także artykuły gospodarstwa domowego i elektronika.
Wystarczy przywołać takie koncerny jak LG, czy Samsung. Port morski Busan może poszczycić się 20.493.000 TEU eksportu rocznie, co plasuje go na 5. miejscu w przeładunku kontenerów na świecie. Do Polski eksportowane są z niego zwłaszcza artykuły gospodarstwa domowego i części mechaniczne, a także podzespoły i surowce. Jednym z beneficjentów jest chociażby fabryka LG Chem, zajmująca się produkcją baterii do samochodów elektrycznych. Drogą morską trafiają do nas także samochody marek Hyundai i KIA. Rozmiar towarów nie jest jednak jedynym powodem popularności transportu morskiego z Korei. Należy pamiętać, że Republika Korei jest oddzielona od kontynentu Koreą Północną – to utrudnia transport lądowy. Jednocześnie transport lotniczy, mimo malejących kosztów, wciąż jest dość drogą opcją – najbardziej opłaca się transport drogą morską.
Czy import z Korei jest drogi?
Niekoniecznie. Ceny transportu morskiego zależą od standardowych czynników, takich jak objętość i masa transportowanego towaru. Dodatkową zmienną jest cło (zróżnicowane w zależności od rodzaju transportowanego towaru) i ubezpieczenie ładunku. Dostawy można realizować zarówno metodą FCL, jak i LCL. Zważywszy na to, jak dużą popularnością cieszy się ostatnio import z Korei, coraz więcej firm spedycyjnych oferuje obsługę połączeń na trasach do Europy, w tym Polski. By móc oszacować koszt transportu, istnieje specjalne narzędzie: kalkulator frachtu morskiego. Obsługa kalkulatora jest nieskomplikowana – wystarczy wprowadzić potrzebne dane i w kilku kliknięciach dostajemy informację zwrotną na temat tego, ile będzie kosztować wysyłka.
BBA Transport System obsługuje transporty z Korei Południowej
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku spedycyjnym i współpracy nawiązanej z licznymi agentami, jesteśmy w stanie sprawnie, szybko i w najkorzystniejszej cenie zorganizować transporty z Korei Południowej do Polski. Nasi specjaliści dbają o najwyższą jakość oferowanych usług, gdyż satysfakcja Klienta jest dla nas nadrzędnym dobrem. Współpraca z BBA Transport System to bezpieczeństwo, szybka realizacja i najniższe koszta. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami branży TSL!