ul. Lucerny 80, 04-687 Warszawa

miejsce na wersje językowe

Lufthansa tnie 20 tys. lotów: Co to oznacza dla transportu towarów?

7 maja, 2026

Nowe możliwości załadunkowe: Kontenery 45’ w serwisie kolejowym z Chin

7 maja, 2026

Zarówno w Polsce, jak i w Chinach wracamy do pełnej aktywności po przerwach świątecznych. Okres po Złotym Tygodniu to czas stabilizacji łańcuchów dostaw oraz wdrożenia nowych standardów dokumentacyjnych, które weszły w życie 1 maja.

Nowe standardy celne i operacyjne (już obowiązujące):

  • Wdrożenie systemu ICS2: Zgodnie z wytycznymi terminali kolejowych, od 1 maja procesy wysyłkowe są w pełni zintegrowane z europejskim systemem ICS2, co wymaga dostarczenia kompletu danych: numerów EORI, dokładnych kodów HS oraz pełnych danych teleadresowych nadawcy i odbiorcy.

  • Oświadczenia F-gazy i ODS: Dla ładunków z branż HVAC, chemicznej i elektronicznej przypominamy o dołączaniu „Exporter Statement”. Jest to dokument potwierdzający, że substancje zawarte w urządzeniach (np. czynniki chłodnicze) są zgodne z unijnymi limitami gazów cieplarnianych. Jego obecność jest niezbędna do sprawnej odprawy celnej towarów zawierających fluorowane gazy cieplarniane lub substancje zubożające warstwę ozonową.

  • Aktualizacja dot. ładunków z bateriami: Ministerstwo Ceł i Transportu Kazachstanu utrzymało zawieszenie tranzytu pojazdów elektrycznych z bateriami litowymi (m.in. hulajnogi, rowery, mopedy) przez swoje terytorium. Ograniczenie to dotyczy wszystkich form transportu lądowego i multimodalnego przez ten kraj.

  • Bezpieczeństwo ładunku: Standardowa i rygorystyczna weryfikacja towarów pod kątem sankcji pozostaje integralną częścią procesu akceptacji ładunku na terminalach.

Co aktualnie kształtuje rynek:

  • Prace infrastrukturalne w Kazachstanie: Trwające prace modernizacyjne na sieci kolejowej w Kazachstanie wpływają na czasową dostępność wagonów na granicach. Oprócz prac infrastrukturalnych, na terminowość operacji w Dostyk wpływają obecnie trudne warunki pogodowe, które okresowo wstrzymują pracę terminalu. Spodziewana jest jednak stopniowa poprawa płynności wraz z poprawą aury. Obecnie czas operacyjny na przejściach Alashankou-Dostyk oraz Khorgos/Altynkol wynosi powyżej tygodnia.
  • Zarządzanie planami odjazdów: W celu optymalizacji przepustowości granic, terminale dokonały korekt harmonogramów, przesuwając część odjazdów z końcówki kwietnia na początek maja. Działania te mają na celu przywrócenie pełnej płynności ruchu pociągów.
  • Weryfikacja towarów w tranzycie: Ze względu na zaostrzone kontrole celne, transport grup towarowych takich jak ładowarki, zasilacze, adaptery czy inwertery wymaga obecnie dodatkowej weryfikacji przy planowaniu trasy przez Rosję. Działanie to ma na celu optymalizację procesu przewozu i zapewnienie pełnej zgodności z aktualnymi wymogami tranzytowymi.

Podsumowanie i rekomendacje:

Aktualny czas przejazdu (T/T) z Xi’an wynosi ok. 20 dni, a z Chengdu ok. 22 dni. Po intensywnym kwietniu maj przynosi wzrost stawek frachtowych. Choć przestrzeń dla ładunków drobnicowych (LCL) pozostaje dostępna, w transporcie pełnokontenerowym (FCL) obserwujemy wysokie obłożenie. Rekomendujemy wcześniejsze bukingi FCL oraz rzetelne przygotowanie dokumentacji ICS2 i oświadczeń F-gazowych, aby uniknąć przestojów. Nasz zespół stale monitoruje sytuację i koordynuje operacje z agentami w Azji, dbając o terminowość Państwa transportów.

7 maja, 2026

Rynek lotniczy w maju 2026: Trendy e-commerce i dynamika operacyjna w Europie

Majowy rynek frachtu lotniczego z Chin do Europy znajduje się pod silnym wpływem rosnącej aktywności sektora e-commerce. Choć sytuacja operacyjna w głównych hubach jest stabilna, planowanie transportu do Polski wymaga obecnie większej elastyczności oraz uwzględnienia specyfiki sezonowych szczytów przewozowych.
7 maja, 2026

Nowe możliwości załadunkowe: Kontenery 45’ w serwisie kolejowym z Chin

W odpowiedzi na rosnące potrzeby optymalizacji kosztów transportu, wraz z naszymi partnerami w Azji wprowadzamy specjalne rozwiązanie operacyjne na Nowym Jedwabnym Szlaku. W nadchodzących tygodniach maja oferujemy Państwu dostęp do zwiększonej przestrzeni ładunkowej przy zachowaniu stawek frachtowych na poziomie standardowego kontenera 40’HC.
Mateusz Myszyński

Kierownik Działu Handlowego

Jeśli mówimy o miejscach, w których mogłem rozwinąć skrzydła, to BBA Transport System zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o pracę drużynową i zarządzanie zespołem. Dział Handlowy to zwarta i gotowa do działania drużyna – wszyscy znamy swoje role i współpracujemy ze sobą w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Praca w sprzedaży wiąże się z nawiązywaniem trwałych relacji opartych na zaufaniu. Żeby zaufał mi klient, najpierw musi ufać mi mój zespół.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.