ul. Lucerny 80, 04-687 Warszawa

miejsce na wersje językowe

Znaki manipulacyjne – klucz do bezpiecznego transportu towarów
20 września, 2023
tir
Co to jest TIR?
10 listopada, 2023

Chcielibyśmy poinformować o istotnych zmianach, które zostały wprowadzone od 30 września 2023 roku dotyczących importu wyrobów, produktów i półproduktów z żelaza i stali z żelaza i stali, objętych działami 72 i 73 Klasyfikacji Taryfowej. Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi w rozporządzeniu Rady Unii Europejskiej nr 2023/1214 z dnia 23 czerwca 2023 r., zakazuje się przywozu lub zakupu, bezpośrednio lub pośrednio, wyrobów z żelaza i stali, jeżeli zostały one przetworzone w państwie trzecim i zawierają wyroby z żelaza i stali pochodzące z Rosji.

Ministerstwo finansów przewiduje spotkanie / webinar dot. tytułowej sprawy w styczniu 2024 roku.

Przesyłamy link do oficjalnego rządowego komunikatu: https://puesc.gov.pl/aktualnosci

Zakres zakazu i wyroby objęte regulacją

Zakaz obejmuje wyroby z żelaza i stali, wymienione w szczegółowym wykazie, który znajduje się w załączniku XVII do rozporządzenia 2023/1214 (poniżej). Warto zapoznać się z tym załącznikiem, aby mieć pełną wiedzę na temat produktów, które podlegają tym ograniczeniom.

Cel wprowadzenia zakazu

Głównym celem wprowadzenia tego zakazu jest ograniczenie importu wyrobów z żelaza i stali, które zawierają surowce pochodzące z Rosji. Środki te są odpowiedzią na destabilizujące działania Rosji na Ukrainie, a ich celem jest wpłynięcie na zachowanie zgodności z zasadami etycznymi oraz wsparcie dla stabilności w regionie.

Wpływ na importerów

Wprowadzenie tych zmian będzie miało znaczący wpływ na importerów wyrobów z żelaza i stali. Konieczne będzie dokładne monitorowanie pochodzenia surowców używanych do produkcji importowanych wyrobów. Importerzy będą zobowiązani do dokładnej weryfikacji, czy wyroby, które chcą sprowadzić, nie zawierają surowców pochodzących z Rosji.

transport stali

Dostosowanie do nowych regulacji

Aby dostosować się do nowych regulacji, zachęcamy wszystkich importerów do pilnej rewizji swoich procesów i łańcuchów dostaw. Konieczne będzie zapewnienie, że wyroby z żelaza i stali sprowadzane do Unii Europejskiej nie zawierają surowców z Rosji.

Dokumenty potwierdzające pochodzenie materiałów używanych do produkcji wyrobów z żelaza i stali

Zgłaszający jest zobowiązany do posiadania i przedłożenia na żądanie organu celnego odpowiednich dokumentów potwierdzających kraj pochodzenia materiałów żelaznych i stalowych wykorzystywanych do przetwarzania produktu w kraju trzecim. Potwierdzeniem ich posiadania będzie zamieszczenie w zgłoszeniu kodu dokumentu Y824 (ang. Evidence of the country of origin of the iron and steel inputs used for processing of the product in a third country).

Poprzez zamieszczenie tego kodu importer składa oświadczenie o posiadaniu wymaganych dokumentów. Dlatego przed złożeniem takiego oświadczenia importer powinien uzyskać od eksportera/producenta wszelkie niezbędne informacje na temat procesu wytwarzania sprowadzanych wyrobów, a przede wszystkim pochodzenia materiałów użytych do ich wytworzenia.
W kontekście wprowadzanych sankcji nie istnieje zamknięty katalog dokumentów potwierdzających pochodzenie materiałów używanych do ich produkcji. Jednakże, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, zalecane dokumenty, które mogą być uznane za wystarczający dowód kraju pochodzenia żelaza lub stali użytych jako komponenty to:

  1. w przypadku półproduktów:
    MTC – świadectwo badania materiału (ang. material test certificate), znane również jako świadectwo badania zakładu produkcyjnego (ang. mill test certificate), wystawione przez producenta i określające nazwę kraju produkcji, nazwę zakładu produkcyjnego powiązaną z numerem wytopu (kraj kadzi wytopu/przetopu – ang. country of the ladle of melting) – wraz z klasyfikacją na poziomie podpozycji (kod sześciocyfrowy) produktu;
  2. w przypadku produktów gotowych:
    MTC lub kilka MTC – jeśli wszystkie istotne informacje nie mogą być podsumowane w jednym MTC:
  • określające nazwę kraju produkcji, nazwę zakładu produkcyjnego powiązaną z numerem wytopu (kraj kadzi wytopu/przetopu – ang. country of the ladle of melting) wraz z klasyfikacją na poziomie podpozycji (kod sześciocyfrowy) oraz
  • nazwę kraju i nazwę zakładu, w którym przeprowadzane były następujące procesy przetwarzania/obróbki, odpowiednio w zależności od przypadku: 
    • walcowanie na gorąco (ang. hot-rolling);
    • walcowanie na zimno (ang. cold-rolling);
    • powlekanie ogniowe (ang. hot-dipped metallic coating);
    • powlekanie elektrolityczne (ang. electrolytic metal coating);
    • powlekanie organiczne (ang. organic coating);
    • spawanie/zgrzewanie (ang. welding);
    • przebijanie/wytłaczanie(ang. piercing/extruding);
    • ciągnienie/wykańczanie w procesie pielgrzymowania (ang. drawing/pilgering);
    • spawanie/zgrzewanie typu ERW/SAW/HFI/Laserowe (ang. ERW/SAW/HFI/Laser welding).

Importer jest odpowiedzialny za informacje dostarczone w MTC i przedkładane organom celnym jako dowód kraju pochodzenia materiałów użytych do produkcji wyrobów z żelaza i stali. W przypadku uzasadnionych wątpliwości organy celne mogą zażądać dodatkowych dowodów (np. dodatkowych świadectw MTC dla różnych etapów przetwarzania, którym produkt został poddany).

Nowe ograniczenia dotyczące importu wyrobów z żelaza i stali są ważnym krokiem w kierunku wprowadzenia bardziej zrównoważonej polityki handlowej oraz wspierania stabilności i zgodności z zasadami etycznymi w międzynarodowym handlu.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego – wszelkie niejasności będziemy na bieżąco wyjaśniać z Agencją Celną oraz Urzędem Celno-Skarbowym.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem z naszymi ostatnimi realizacjami:

Facebook: BBA Transport System
Linedin: BBA Transport System
YouTube: BBA Transport System

Jesteśmy do dyspozycji
Zespół BBA Transport System

Mateusz Myszyński

Kierownik Działu Handlowego

Jeśli mówimy o miejscach, w których mogłem rozwinąć skrzydła, to BBA Transport System zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o pracę drużynową i zarządzanie zespołem. Dział Handlowy to zwarta i gotowa do działania drużyna – wszyscy znamy swoje role i współpracujemy ze sobą w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Praca w sprzedaży wiąże się z nawiązywaniem trwałych relacji opartych na zaufaniu. Żeby zaufał mi klient, najpierw musi ufać mi mój zespół.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.