Transport międzynarodowy palety jest jednym z najpopularniejszych rodzajów transportu zlecanych przez przedsiębiorców. Eksporterzy wykorzystują palety do sprawnego jednostkowania przesyłek – dzięki temu mogą w bezpieczny sposób przewieźć określoną ilość towaru. Na dużą popularność palet wpływa wiele czynników, a samo rozwiązanie ma zarówno wiele zalet, jak i wad. O nich, o najpopularniejszych kierunkach i środkach transportu międzynarodowego palet, przeczytacie w tym artykule!
Transport międzynarodowy palety – czym jest transport paletowy?
W najprostszym ujęciu, transport paletowy to po prostu przewóz towaru umieszczonego na palecie. Jest to bardzo uniwersalna metoda przewozu towarów, gdyż dzięki zastosowaniu palety można łatwo przeprowadzić i transport drobnicowy, i całopojazdowy. Paleta to narzędzie transportowe wykonane z drewna, charakteryzujące się standardowymi parametrami. Najpopularniejszą paletą wykorzystywaną w transportach cargo jest paleta EURO (EPAL).
Poprzez zarządzanie przestrzenią i przyspieszenie logistyki, paleta pozwala lepiej zorganizować transport.
Najpopularniejsze rodzaje podlegające transportowi międzynarodowemu palety:
- „europaleta” (EUR, EPAL)
- 1200 mm x 800 mm x 144 mm
- 800 kg udźwigu
- ISO (EUR 2, EPAL 2, przemysłowa)
- 1200 mm x 1000 mm x 144 mm
- 800 kg udźwigu
- 1500 kg udźwigu w wariancie „angielka” – z podbiciem
- kontenerowa
- 1135 mm × 1133 mm x 144 mm
- 1000 kg udźwigu
- „półpaleta” (EUR 6, EPAL 6)
- 800 mm x 600 mm x 144 mm
- 500 kg udźwigu
Transport paletowy idealnie nadaje się do organizacji przesyłek drobnicowych, kurierskich i całopojazdowych. Jakimi środkami transportu najlepiej przeprowadzić transport międzynarodowy palety?
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPEDYTOREM I ZBADAJ MOŻLIWOŚCI NASTĘPNEGO TRANSPORTU
Transport międzynarodowy palety – najpopularniejsze środki transportu
Pod względem uniwersalności, paleta jest dla mniejszych przesyłek tym, czym dla transportów na dużą skalę kontener. Dzięki zestandaryzowaniu łatwo jest obliczyć koszty transportu oraz pojemność ładowni wybranego środka transportu. Palety można więc przewozić zarówno wewnątrz kontenera, jak i w innych przestrzeniach, takich jak wagony towarowe czy naczepy ciężarowe. Wszystko zależy od dystansu.
Krótki dystans
W połączeniach krótkodystansowych najpopularniejszym rozwiązaniem jest transport drogowy. Na lokalnych połączeniach najbardziej opłaca się wynająć bus „blaszak”. W przestrzeni ładunkowej blaszaka mieści się do 5 palet. Idealnie nadaje się do przewiezienia przesyłek w ramach jednego miasta bądź województwa. Rzadziej wykorzystuje się je do transportów międzymiastowych. Oprócz stosunkowo niedużego udźwigu, blaszak charakteryzuje się nadkolami ukrytymi wewnątrz ładowni oraz brakiem windy załadunkowej. Transport międzynarodowy palety mogą utrudnić zwłaszcza nadkola, przeszkadzające w załadunku towaru, a brak windy może uniemożliwić załadunek ciężkiej palety. Nieco większym rodzajem samochodu ciężarowego jest samochód dostawczy z przestrzenią ładunkową dostosowaną specjalnie do przewozu palet. Charakteryzuje się większym udźwigiem i pojemnością, czasem również jest wyposażony w windę.
Średnie dystanse
Innym rodzajem nadwozia przystosowanego do przewozu palet, popularnym również na krótkich dystansach, jest bus 3,5 t oraz 6 t. Nazywane solówkami, mieszczą więcej palet i są w stanie udźwignąć więcej ładunku. Idealne do połączeń międzymiastowych i bliskich międzynarodowych. Wykorzystuje się je również w niektórych transportach na większe dystanse.
Długie dystanse
W transporcie długodystansowym – drobnicowym i całopojazdowym – dominują ciągniki siodłowe z naczepami. Naczepa charakteryzuje się największą pojemnością w porównaniu do pozostałych środków transportu drogowego. Mnogość naczep, w tym specjalistycznych, sprawia, że transport międzynarodowy palety odbywa się domyślnie z wykorzystaniem tego środka transportu. Powszechne są połączenia między oddalonymi od siebie krajami w ramach jednego kontynentu.
Bardzo długie dystanse
Bardzo długie dystanse są połączeniami międzykontynentalnymi. Można wykorzystywać do nich transport samochodowy, jednak dominują tutaj środki transportu takie jak kolej i statki towarowe. Świetnym przykładem jest transport palet z i do Chin. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ekonomiczny transport morski, jednak z roku na rok coraz większym wzięciem cieszy się transport kolejowy Nowym Jedwabnym Szlakiem. W obu przypadkach palety umieszczane są wewnątrz kontenera i zabezpieczone w ten sposób docierają do punktu przeładunkowego. Stosunkowo mało popularnym, a przez BBA Transport System dopiero testowanym rozwiązaniem, jest transport drogowy z Chin.
SPRAWDŹ, ILE KOSZTUJE TRANSPORT PALETY
Najpopularniejsze kierunki w transporcie międzynarodowym palet
W transporcie międzynarodowym palet jako firma spedycyjna największe obciążenie odnotowujemy na kilku połączeniach. Największy eksport z Polski odbywa się do:
- Niemiec
- Francji
- Hiszpanii
- Włoch
- Wielkiej Brytanii
- Irlandii
- Belgia
- Holandia
- USA (transporty morskie i lotnicze)
- Azja Południowo-Wschodnia (transporty morskie i lotnicze)
Do Polski transport palet najczęściej odbywa się z następujących kierunków:
- Rosja
- Niemcy
- Wielka Brytania
- Irlandia
- Chiny
- Bliski Wschód
- Hiszpania
- Francja
- Belgia
- Holandia
- Dania
- Kraje Bałtyckie
- Norwegia
- Szwecja