Transport drogowy z Hamburga do Warszawy. Załadunek naczepy.

Przesyłki drobnicowe krajowe i międzynarodowe, przesyłki kurierskie z BBA Transport System

Przesyłki drobnicowe krajowe i zagraniczne to dla niektórych podstawa transportu. Drobnica, bo tak zwykło się nazywać tego typu przesyłki, stanowi faktycznie ogromną część wszystkich przewozów. Jej wielką siłą jest to, że nie ogranicza się do jednej gałęzi transportu, a co za tym idzie, jest dość uniwersalna. Istnieje bowiem wiele metod przewozów drobnicowych, co daje spedytorom duże możliwości, jeśli chodzi o stworzenie korzystnej oferty. Tak się składa, że spedytorzy BBA Transport System transportują wszystkimi gałęziami – mają więc, również dzięki doświadczeniu, wszelkie predyspozycje, by zorganizować transport drobnicy w pełni satysfakcjonujący klienta.

Czym są przesyłki drobnicowe krajowe i zagraniczne?

Przesyłki drobnicowe, jak sama nazwa wskazuje, są nieduże. Według definicji encyklopedycznej, jest to produkt lub wyrób, który przemieszcza się w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Ładunek drobnicowy ma zazwyczaj do siebie to, że jako przesyłka nie podlega dalszemu podziałowi, można więc dołączyć go do innego ładunku. Wartość drobnicy jest przeważnie znacząco wyższa niż ładunku masowego, również ze względu na konieczność stworzenia dla nich specjalnych warunków, jak na przykład odpowiedni układ w przestrzeni ładunkowej, czy specjalne zabezpieczenie. Drobnica pochodząca od wielu nadawców jest zazwyczaj łączona przez spedytora, a następnie dystrybuowana zgodnie ze wskazaniami.

Cechy charakterystyczne przesyłek drobnicowych

Szukając jakichś cech wspólnych przesyłek drobnicowych, można zaobserwować wiele podobieństw w ich charakterze. Zazwyczaj są one stosunkowo nieduże i wymuszają zarówno na spedytorze, jak i na przewoźniku specyficzne działania. Prezentujemy krótką listę-charakterystykę przesyłek drobnicowych (krajowych i zagranicznych):

 • mała masa ładunkowa przesyłki
 • różny kształt, opakowanie i wymiary
 • opłata jedynie za wagę towaru
 • dobór środka transportu w pełni przez spedytora
 • cena uzależniona od liczby palet
 • towary niespaletyzowane są droższe w transporcie

Podobnie jak w innych rodzajach przewozów, tak i tutaj wystawiany jest list przewozowy. Drobnica jest jednak traktowana zbiorczo, jednym listem przewozowym na cały transport – pozwala to uniknąć dodatkowych procedur oraz wydłużeń procesu transportowego.

Ułatwienia transportu drobnicowego

W związku ze zbiorczym charakterem transportów drobnicowych, występuje ryzyko uszkodzenia bądź zniszczenia przesyłki. Wpływa na to konieczność załadunku i wyładunku, które są pracochłonne i zajmują dość dużo czasu. By zaoszczędzić i czas, i środki, ładunki drobnicowe często podlegają jednostkowaniu. Jest to działanie polegające na zbieraniu kilku paczek w większą jednostkę ładunkową. Daje to operatorom logistycznym narzędzie ułatwiające przewozy, magazynowanie, dostawę i potencjalnie również handel. Dąży się bowiem do tego, by jednostka transportowa była równocześnie jednostką magazynową i handlową.

Zagrożenia występujące w transporcie drobnicowym

Jak w każdym transporcie, tak i w przypadku drobnicy można mówić o konkretnych zagrożeniach dla ładunku. Najpowszechniejsze są oczywiście uszkodzenia mechaniczne – w przypadku gdy, na przykład, ładunek jest źle rozlokowany w przestrzeni ładunkowej, paczka cięższa zostaje ułożona na lżejszej etc, może dojść do zniszczenia opakowania, a w konsekwencji nawet jego zawartości. Podobnie może wpłynąć na przesyłkę działanie czynników atmosferycznych (nieodpowiednio zabezpieczony karton i deszcz, towar psujący się w nieodpowiednim opakowaniu w czasie ciepłego dnia, etc.). Zdarza się również, że przesyłka zostanie w jakiś sposób uszkodzona przez czynnik biologiczny (gryzonie, insekty, grzyby) lub chemiczny (do paczki dostanie się niepożądany związek chemiczny). Warto również pamiętać, że czasem uszkodzenie mechaniczne jednej przesyłki może doprowadzić do zniszczenia innej, np. poprzez wyciek zawartości.

Zalety i wady przesyłek drobnicowych

Jak każda metoda transportu, tak i przesyłki drobnicowe (krajowe, zagraniczne) mają swoje zalety i wady. Pośród najważniejszych zalet tego rodzaju transportu należy wymienić przede wszystkim dopasowanie wielkości dostawy do potrzeb odbiorcy. Dzięki temu elastycznemu podejściu zazwyczaj wyeliminowany zostaje czynnik konieczności magazynowania nadwyżek. To przekłada się na niższy koszt składowania i operacji logistycznych. Warto również pamiętać o łatwości jednostkowania drobnicy, które dodatkowo pozytywnie wpływa na cenę i efektywność transportu.

Skoro jednak mowa o zaletach, trzeba wspomnieć także o wadach. Dla przewoźników transport drobnicowy jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy cała przestrzeń ładunkowa jest zajęta. Oznacza to, że każda wolna przestrzeń generuje stratę i może wpływać na koszt przesyłki. Zazwyczaj drobnica nie może też zostać przewieziona bezpośrednio z punktu nadania do punktu odbioru jednym środkiem transportu. Często konieczne jest dostarczenie jej do terminalu i odwiezienie w małych partiach – to również oznacza konieczność stosowania różnorakiego sprzętu do przeładunków.

W gruncie rzeczy zalety płynące z przewozów drobnicowych zarówno dla przewoźników, jak i zleceniodawców są ważniejsze niż wady. Drobnica jest więc uniwersalną metoda transportu pozwalającą na wysoką optymalizację kosztów.

Przesyłki kurierskie, drobnicowe krajowe i międzynarodowe

Przesyłki Drobnicowe Krajowe
Przesyłki Drobnicowe Krajowe Mogą Być Przewożone w Pudłach

Zapewniamy transport przesyłek drobnicowych w Polsce i za granicą. „Drobnica”, czyli towary transportowane w postaci niewielkich pakunków, w paczkach lub na europaletach, niekoniecznie musi być mniej opłacalna niż transport całopojazdowy. Towar może być odbierany małymi partiami, co umożliwia uzyskanie atrakcyjnych cen.

Podczas transportu przesyłek drobnicowych krajowych (oraz międzynarodowych) zapewniamy usługę door-to-door, na którą składają się:

 • odbiór od Klienta
 • załadunek
 • przepakowanie i magazynowanie
 • przeładunek na trasie przejazdu
 • przygotowanie niezbędnych dokumentów dla transportu przesyłki drobnicowej

Cały proces transportowy przebiega pod nadzorem dedykowanego spedytora odpowiedzialnego za konkretną gałąź transportu. Przesyłki drobnicowe krajowe i międzynarodowe mogą być realizowane każdą dostępną metodą transportu: od drogowej, przez kolejową i morską, na lotniczej kończąc. Jeśli chodzi o transporty krajowe, najczęściej rozważa się transport drogowy i kolejowy. W przesyłkach międzynarodowych można myśleć o wszystkich tych rodzajach. W transporcie międzykontynentalnym zazwyczaj wykorzystuje się transport morski (ekonomiczny), lotniczy (szybki) lub, jeśli pozwalają na to warunki, kolejowy (niedrogi i ekologiczny). Coraz popularniejszą trasą dla międzynarodowego transportu kolejowego jest Nowy Jedwabny Szlak – sztandarowa inwestycja chińskiego rządu w komunikacji handlowej Chin z Unią Europejską. Polska stanowi ostatni (bądź w eksporcie: pierwszy) przystanek na trasie kolejowej pomiędzy Chinami a Europą.

Przykładowa propozycja cenowa przesyłek drobnicowych krajowych:

 • Paczki krajowe do 30 kg – 20 zł netto
 • Palety EURO do wym. 1,2m x 0,8m x 2m do 200 kg – 135,00 zł netto
 • Palety EURO do wym. 1,2m x 0,8m x 2m do 400 kg – 140,00 zł netto
 • Palety EURO do wym. 1,2m x 0,8m x 2m do 600 kg – 149,00 zł netto
 • Palety EURO do wym. 1,2m x 0,8m x 2m do 800 kg – 179,00 zł netto
 • Palety niestandardoweod 145,00 zł netto

Paczki międzynarodowe do 30 kg – przykładowe kierunki i ceny:

 • Austria – 89 zł netto
 • Czechy – 69 zł netto
 • Dania – 99 zł netto
 • Francja – 129 zł netto
 • Niemcy – 75 zł netto
 • Wielka Brytania – 99 zł netto
 • Włochy – 149 zł netto

Parametry paczki:

Maksymalna waga paczki: 30 kg

Maksymalne wymiary to 140 x 60 x 60 cm

Wyślij już dziś przesyłki drobnicowe krajowe!

Nasza oferta jest elastyczna: usługi kurierskie BBA Transport System nie wymagają podpisywania wiążących umów oraz deklaracji miesięcznie wysyłanych zleceń. Podane ceny są cenami netto, bez korekty paliwowej i dotyczą przesyłek na terenie całego kraju.

Zachęcamy do przesyłania pytań dotyczących usług kurierskich i drobnicowych do naszych spedytorów! Ekspert ds. przesyłek kurierskich: a.lerka@bbats.pl

Szybki transport lotniczy: www.frachtlotniczy.pl

Ekonomiczny transport kolejowy: www.chinatraintransport.com

Bezpieczny transport morski: www.drobnica-morska.pl

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły