ASAP w transporcie

ASAP to skrót od angielskiego As Soon As Possible, czyli tak szybko, jak to możliwe. Używa się go w stosunku do zleceń, których dokładny termin realizacji jest trudny do precyzyjnego określenia, ale musi on nastąpić w trybie przyspieszonym i rozpocząć się w najbliższym wolnym terminie. Poniżej przyjrzymy się, jak wygląda realizacja ekspresowa przy usługach transportowych oraz jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą wprowadzenie tej zasady do swojej działalności transportowej.

Zasada ASAP a usługi transportowe

Nie ulega wątpliwości, że czas odgrywa niesamowicie ważną rolę w transporcie – terminowe dostarczenie towaru lub usługi jest fundamentem wielu branż. Nie powinno zatem dziwić, że wiele przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie wariantu ASAP do swojej oferty – odpowiednio zaplanowane i realizowane działania ASAP mogą stać się decydującym czynnikiem pozwalającym firmie zachować konkurencyjność na rynku.

Ma tutaj zastosowanie prosta zależność – jeśli przedsiębiorstwo jest w stanie szybciej reagować na zapotrzebowanie klientów i zmieniające się warunki, zazwyczaj osiąga lepsze wyniki.

Jak można wprowadzić zasadę ASAP w działalność transportową lub logistyczną?

Absolutną podstawą umożliwiającą precyzyjność planowania czasu dostawy i wynikającą z niej realizację transportów w trybie ASAP jest optymalizacja tras przewozowych. Chcąc wprowadzić zasadę ASAP do swoich usług logistycznych, należy zatem w pierwszej kolejności zadbać o stworzenie sieci transportowej, która umożliwi ekspresową realizację przewozów do najważniejszych punktów docelowych w obszarze działania firmy. Optymalizacja obejmuje również zadbanie o możliwość przeładunku/rozładunku w porach nocnych lub w weekendy – potrzebna więc będzie także inwestycja we własne magazyny w kluczowych punktach tras.

Drugim podstawowym aspektem, o który trzeba zadbać, myśląc o wprowadzeniu takiego modelu usług, jest właściwe zarządzanie flotą pojazdów. Aby móc realizować przewozy w trybie pilnym i możliwie bez zakłóceń, należy dysponować przynajmniej kilkoma pojazdami i kierowcami, będącymi stale do dyspozycji. Dzięki temu w sytuacjach nagłych będzie można bez zwłoki przejść do odpowiednich działań transportowych.

Kolejnym priorytetem jest dbanie o ciągłość pozwoleń transportowych i kompletność dokumentacji – nie można dopuścić, by w sytuacjach kryzysowych transport utknął na granicy z powodu niedopełnienia odpowiednich formalności przez organizatora.

Co najczęściej obejmuje realizacja transportu w trybie ASAP?

Firmy transportowe oferujące ekspresowy tryb realizacji przewozów zwykle zapewniają swoim klientom:

  • własnego koordynatora zlecenia pełniącego całodobową opiekę nad przewozem i przygotowującego raporty z poszczególnych etapów realizacji zlecenia;
  • stały kontakt z kierowcą i dostęp do pozycji GPS pojazdu zapewniający ciągłość informacji o przebiegu przewozu;
  • możliwość realizacji specjalnych dostaw, w tym nawet bezpośrednio na linie produkcyjne;
  • jeśli jest taka potrzeba – magazynowanie towarów w warunkach dopasowanych do ich charakteru (odpowiednia wilgotność, temperatura itp.);
  • pełne ubezpieczenie OCP przesyłek na wysokie kwoty.

flota samochodów dostawczych

Korzyści i wyzwania związane z wprowadzeniem usług transportowych w trybie ASAP

Transporty ekspresowe mogą przynieść firmie logistycznej następujące nagrody:

Potencjalna nisza w rynku – transporty tego typu to specyficzna kategoria usług, która wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa transportowego/spedytora, zwłaszcza jeśli zastosuje się ją w przypadku rynków zbytu nieobsługiwanych przez podobne firmy działające na danym obszarze.

Możliwość wypracowania silniejszej pozycji wśród konkurencji – przewozy ekspresowe mogą zapewnić znaczącą przewagę nad bezpośrednią konkurencją.

Zyskanie w oczach klientów – sprawna realizacja przewozów w trybie nagłym dobitnie pokazuje, że dana firma logistyczna/spedycyjna doskonale zna się na swojej pracy i jest w stanie podjąć się każdego zlecenia. Dzięki temu buduje się opinię eksperta w dziedzinie planowania i optymalizacji transportów, a jak wiadomo, reputacja jest ważnym czynnikiem wpływającym na wybór usługodawcy.

Większa elastyczność – dzięki temu rodzajowi usług transportowych firma zwiększa swoje możliwości reagowania na dynamiczne warunki rynkowe i preferencje klientów.

Ułatwione zarządzanie zapasami – towary w tym trybie dostaw podlegają szybszemu obrotowi, przez co firmy mogą lepiej zarządzać zapasami, minimalizując przy tym koszty magazynowania.

Jeśli zaś chodzi o wyzwania, są to przede wszystkim:

  • Trudniejsze zarządzanie logistyczne – usługi tego typu wymagają znacznie bardziej zaawansowanego zarządzania logistycznego i koordynacji działań, co może stanowić znaczący problem, zwłaszcza dla małych firm transportowych.
  • Wyższe koszty – ekspresowa realizacja zlecenia pociąga ze sobą większe koszty zarówno po stronie przewoźnika, jak i klienta.
  • Wymóg lepszej infrastruktury – ekspresowe przewozy mogą być realizowane wyłącznie przy odpowiednio zaawansowanej infrastrukturze firmy. Dotyczy to zwłaszcza systemów IT.
  • Ryzyko błędów – szybkie tempo pracy może pociągnąć za sobą większe ryzyko błędów w dostawach, np. pomyłek w dokumentacji lub uszkodzeń towarów podczas przeładunku.
  • Ograniczenie ładowności – przewozy ekspresowe na ogół wiążą się z ograniczeniami tonażowymi ze względu na konieczność szybkiej wysyłki.
  • Możliwe napięcia łańcuchów dostaw – konieczność dotrzymania wyśrubowanych terminów może powodować dodatkowe napięcia w łańcuchach dostaw, zwłaszcza gdy wystąpią nieprzewidziane opóźnienia.

Przewozy ekspresowe – podsumowanie

Dobrze przygotowana oferta przewozów w trybie ASAP to świetna opcja dla klientów, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji i potrzebują wysłać swoje towary w trybie niecierpiącym zwłoki. W przypadku transportów ekspresowych kluczowe jest wybranie odpowiedniego usługodawcy, który bez problemu poradzi sobie z dotrzymaniem terminów – należy więc decydować się wyłącznie na doświadczonych spedytorów.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

19 − 6 =