Dlaczego warto zainwestować w doradztwo logistyczne?

W obecnych czasach każde działanie biznesowe ukierunkowuje się na klienta oraz podporządkowuje jego oczekiwaniom. Jednocześnie musi uwzględniać koszty i czas, a procesy magazynowe powinny być projektowane ze szczególnym uwzględnieniem tych potrzeb zleceniodawcy. Dotyczy to zarówno planowania, projektowania i eksploatacji magazynów będących częścią dużego przedsiębiorstwa, pracującego w ścisłym powiązaniu z działami produkcyjnymi i handlowymi, jak i dla powierzchni magazynowych wynajmowanych klientom zewnętrznym przez centra logistyczne w celach zarobkowych. Do zwiększenia komfortu pracy przydaje się na przykład dobre doradztwo logistyczne.

Jak doradztwo logistyczne usprawnia współpracę?

Kondycja, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa wymaga koordynacji działań pomiędzy działami realizującymi strategie oparte o core business przedsiębiorstwa, a działaniami logistycznymi za pomocą których strategii ta jest realizowana. Wyznaczanie harmonogramów prac magazynowych, niezbędnej liczby urządzeń i pracowników realizujących procesy magazynowe, roczne koszty eksploatacyjne? Te i inne dylematy współczesnego logistyka pomoże rozwiązać zewnętrzny doradca logistyczny – dział Doradztwa Logistycznego BBA Transport System.

Co warto wiedzieć o komisjonowaniu?

Doradztwo logistyczne
Doradztwo logistyczne

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku procesy komisjonowania (tj. kompletacji na jednej palecie różnego rodzaju asortymentu) odgrywają kluczowe znaczenie. Dzieje się tak, gdyż procesy te wymagają dużego nakładu pracy. Typowe prace magazynowe, takie jak przyjęcie towaru, kontrola, identyfikacja, wprowadzenie, czy wyprowadzenie ze strefy składowania nie są aż tak skomplikowane.

Znaczenie procesu komisjonowania na bazie prac projektowych naszego działu Doradztwa Logistycznego dla magazynu wysokiego składowania, było wyraźnie zauważalne. W jaki sposób?

  1. Czas cyklu komisjonowania jest blisko czterokrotnie większy od czasu wprowadzania towarów na magazyn (wprowadzanie towaru, nie licząc komisjonowania to najbardziej czasochłonny proces);
  2. Pracochłonność komisjonowania (ze względu na pracę wózków widłowych i operatorów) jest zdecydowanie większa od pracochłonności innych procesów magazynowych;
  3. Roczne koszty komisjonowania stanowią ponad 20% rocznych kosztów eksploatacyjnych pracy magazynu.
Dlaczego warto zainwestować w doradztwo logistyczne?
Dlaczego warto zainwestować w doradztwo logistyczne?

Na podstawie prac projektowych Działu Doradztwa Logistycznego, doskonale widać jak ważną rolę w procesie magazynowym odgrywa proces komisjonowania. Oczywiście waga tego procesu w głównej mierze zależy od struktury wysyłek. Od stopnia komisjonowania i stopnia wypełnienia kompletowanej palety. Zależy również od odpowiedniego rozmieszczenia obszarów funkcjonalnych w magazynie oraz organizacji pracy (harmonogramu prac).

Nie zmienia to jednak faktu, że proces komisjonowania jest jednym z najważniejszych procesów podczas magazynowania. Jeszcze większego znaczenia nabiera on w procesach magazynowych realizowanych w magazynach dystrybucyjnych obsługujących duże centra handlowe oraz sektory gospodarki charakteryzujące się częstymi oraz zróżnicowanymi pod względem asortymentu dostawami, jak np. sektor automotive lub e-commerce.

Znajdujemy dedykowane rozwiązania logistyczne

Doradztwo logistyczne
Doradztwo logistyczne

Jeżeli są Państwo zainteresowani takimi aspektami pracy Państwa magazynu jak: wymiarowanie procesu magazynowego ze względu na wydajność, optymalizacja czasów cykli transportowych i przeładunkowych, wyznaczanie harmonogramów prac magazynowych, wyznaczenie niezbędnej liczby urządzeń i pracowników realizujących procesy magazynowe, roczne koszty eksploatacyjne, mierniki techniczne i eksploatacyjne pracy magazynu, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami i konsultantami. 

BBA Transport System, jako wieloletni uczestnik rynku logistycznego, pomaga swoim kontrahentom w organizowaniu i zarządzaniu logistyką. Jako doświadczony podmiot, realizujemy takie projekty jak na przykład:

  • Audyt logistyczny
  • Projektowanie systemów logistycznych
  • Ocena efektywności rozwiązań logistycznych
  • Doradztwo w zakresie doboru podwykonawców logistycznych

Wszelkie prace projektowe i konsultacyjne wykonują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Ich kompetencje potwierdzają certyfikaty takich jednostek certyfikujących jak choćby: APICS, ELA, BSI, ITS, PIFFA.

Kontakt: Mariusz Żakiewicz

+48 22 463 47 40 lub +48 512 081 920

m.zakiewicz@bbats.pl

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Powiązane artykuły