Doradztwo logistyczne - audyt logistyczny magazynu

Dlaczego warto zainwestować w doradztwo logistyczne? O doradztwie i strategii

W obecnych czasach każde działanie biznesowe ukierunkowuje się na klienta oraz podporządkowuje jego oczekiwaniom. Jednocześnie musi uwzględniać koszty i czas, a procesy magazynowe powinny być projektowane ze szczególnym uwzględnieniem tych potrzeb zleceniodawcy. Dotyczy to zarówno planowania, projektowania i eksploatacji magazynów będących częścią dużego przedsiębiorstwa, pracującego w ścisłym powiązaniu z działami produkcyjnymi i handlowymi, jak i dla powierzchni magazynowych wynajmowanych klientom zewnętrznym przez centra logistyczne w celach zarobkowych. Do zwiększenia komfortu pracy przydaje się na przykład dobre doradztwo logistyczne.

Jak doradztwo logistyczne usprawnia współpracę wewnątrz organizacji?

Kondycja, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa wymaga koordynacji działań pomiędzy działami realizującymi strategie oparte o core business przedsiębiorstwa, a działaniami logistycznymi za pomocą których strategii ta jest realizowana. Wyznaczanie harmonogramów prac magazynowych, niezbędnej liczby urządzeń i pracowników realizujących procesy magazynowe, roczne koszty eksploatacyjne? Te i inne dylematy współczesnego logistyka pomoże rozwiązać zewnętrzny doradca logistyczny – dział Doradztwa Logistycznego BBA Transport System.

Co warto wiedzieć o komisjonowaniu? Dlaczego jest ważne w planowaniu logistycznym?

Doradztwo logistyczne Beczki Z Nieznaną Zawartością W Magazynie
Doradztwo logistyczne pomaga w pełni wykorzystać potencjał np. przestrzeni magazynowych

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku procesy komisjonowania (tj. kompletacji na jednej palecie różnego rodzaju asortymentu) odgrywają kluczowe znaczenie. Dzieje się tak, gdyż procesy te wymagają dużego nakładu pracy. Typowe prace magazynowe, takie jak przyjęcie towaru, kontrola, identyfikacja, wprowadzenie, czy wyprowadzenie ze strefy składowania nie są aż tak skomplikowane.

Znaczenie procesu komisjonowania na bazie prac projektowych naszego działu Doradztwa Logistycznego dla magazynu wysokiego składowania, było wyraźnie zauważalne. W jaki sposób?

  1. Czas cyklu komisjonowania jest blisko czterokrotnie większy od czasu wprowadzania towarów na magazyn (wprowadzanie towaru, nie licząc komisjonowania to najbardziej czasochłonny proces);
  2. Pracochłonność komisjonowania (ze względu na pracę wózków widłowych i operatorów) jest zdecydowanie większa od pracochłonności innych procesów magazynowych;
  3. Roczne koszty komisjonowania stanowią ponad 20% rocznych kosztów eksploatacyjnych pracy magazynu.
Doradztwo Logistyczne Magazyn z materiałami budowlanymi oraz innymi towarami.
Inwestycja w doradztwo logistyczne pozwala uniknąć chaosu w działaniu organizacji

Na podstawie prac projektowych Działu Doradztwa Logistycznego, doskonale widać jak ważną rolę w procesie magazynowym odgrywa proces komisjonowania. Oczywiście waga tego procesu w głównej mierze zależy od struktury wysyłek. Od stopnia komisjonowania i stopnia wypełnienia kompletowanej palety. Zależy również od odpowiedniego rozmieszczenia obszarów funkcjonalnych w magazynie oraz organizacji pracy (harmonogramu prac).

Nie zmienia to jednak faktu, że proces komisjonowania jest jednym z najważniejszych procesów podczas magazynowania. Jeszcze większego znaczenia nabiera on w procesach magazynowych realizowanych w magazynach dystrybucyjnych obsługujących duże centra handlowe oraz sektory gospodarki charakteryzujące się częstymi oraz zróżnicowanymi pod względem asortymentu dostawami, jak np. sektor automotive lub e-commerce.

PRZECZYTAJ TEŻ: RÓŻNICA MIĘDZY FIRMAMI SPEDYCYJNYMI A TRANSPORTOWYMI

Dlaczego doradztwo logistyczne jest tak ważne w planowaniu strategii logistycznej?

Logistyka, jak wielokrotnie to podkreślamy w kontaktach z naszymi klientami, jest kluczowym czynnikiem przekładającym się na sukces organizacji. To twierdzenie ma zastosowanie w każdej branży, a zwłaszcza tam, gdzie dużą rolę odgrywa zarządzanie przemieszczaniem towarów: w imporcie i w eksporcie. W ujęciu Stanisława Krawczyka logistyka to:

Logistyka obejmuje planowanie, koordynację i sterowanie przebiegiem w aspekcie zarówno czasu jak i przestrzeni, realnych procesów, w których realizacji organizacja jest uczestnikiem, w celu efektywnego osiągania celów organizacji.

Według tej i podobnych wykładni innych logistyków, logistyka pozwala na sprawne działanie organizacji. Strategia logistyczna pozwala zaś w zaplanowany i kontrolowany sposób wprowadzać do organizacji rozwiązania logistyczne, które usprawniają funkcjonowanie systemów i skuteczność procesów. Sformułowanie i wdrożenie strategii ułatwia jednolity i kontrolowany rozwój przedsiębiorstwa.

Na strategię składa się:

  • podjęcie decyzji na temat sposobu magazynowania
    • Magazynowanie towarów można przeprowadzić na kilka sposobów. Najczęściej robi się to wynajmując przestrzeń magazynową w specjalistycznym kompleksie magazynowym lub magazynie towarowym. Można również wynająć cały magazyn. Organizacje, które mogą pozwolić sobie na duże wydatki, nieraz utrzymują własne magazyny – tak przeładunkowe, jak i składowe. Jeśli budżet organizacji nie umożliwia takiego wydatku, popularne jest nawiązanie współpracy z podmiotem odpowiedzialnym za magazynowanie dla organizacji.
  • wybór obsługi transportowej
    • Podobnie jak w przypadku magazynów, tak i obsługa transportowa może mieć zróżnicowany charakter. W przypadku dużych organizacji popularne jest wykorzystanie własnej floty pojazdów. Powszechne jest także wypożyczanie floty oraz współpraca z firmami oferującymi rozwiązania transportowe jako podwykonawcy. Wybór opcji oznacza decyzję pomiędzy kosztami bądź niezależnością.
  • wybór sieci dystrybucji
    • I znowu: organizacja może dysponować własną siecią dystrybucji, ale nie musi. W dystrybucji często korzysta się z usług firm-pośredników, które dysponują infrastrukturą i narzędziami koniecznymi do realizacji dostaw. Duże organizacje mogą organizować sieć dystrybucyjną na własną rękę, wiąże się to jednak z wykorzystaniem zasobów i koniecznością utrzymania.
  • inne składowe
    • Do strategii logistycznej należą także takie czynniki jak wybór dostawcy materiałów/dóbr/usług czy planowanie struktury sprzedażowej w firmie.

Organizacje często mierzą się z problemami w formułowaniu strategii. Doradztwo logistyczne pozwala wskazać obszary, które wymagają poprawy, a zatem szczególnego uwzględnienia w planowanej strategii. Niezależny podmiot odpowiedzialny za doradztwo ma więcej możliwości oceny sprawności oraz istotności jej poszczególnych elementów. Zewnętrzny doradca logistyczny jest w stanie zaproponować rozwiązania nieosiągalne dla podmiotu zarówno z punktu własnego planowania, jak i narzędzi pozwalający wykonać plan i wdrożyć zmiany.

PRZECZYTAJ: PRACA AGENCJI CELNEJ

Znajdujemy dedykowane rozwiązania logistyczne dla organizacji 

Doradztwo logistyczne doradca logistyczny przygotowuje kompleksowe rozwiązanie
Doradztwo logistyczne to czynność wymagająca pracy w kontakcie z podmiotem

Jeżeli są Państwo zainteresowani takimi aspektami pracy Państwa magazynu jak: wymiarowanie procesu magazynowego ze względu na wydajność, optymalizacja czasów cykli transportowych i przeładunkowych, wyznaczanie harmonogramów prac magazynowych, wyznaczenie niezbędnej liczby urządzeń i pracowników realizujących procesy magazynowe, roczne koszty eksploatacyjne, mierniki techniczne i eksploatacyjne pracy magazynu, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami i konsultantami. 

BBA Transport System, jako wieloletni uczestnik rynku logistycznego, pomaga swoim kontrahentom w organizowaniu i zarządzaniu logistyką. Jako doświadczony podmiot, realizujemy takie projekty jak na przykład:

  • Audyt logistyczny
  • Projektowanie systemów logistycznych
  • Ocena efektywności rozwiązań logistycznych
  • Doradztwo w zakresie doboru podwykonawców logistycznych

Wszelkie prace projektowe i konsultacyjne wykonują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Ich kompetencje potwierdzają certyfikaty takich jednostek certyfikujących jak choćby: APICS, ELA, BSI, ITS, PIFFA.

Kontakt: Mariusz Żakiewicz

+48 512 081 920

m.zakiewicz@bbats.pl

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Transport lotniczy wartościowych urządzeń geologicznych z USA do Polski

Powiązane artykuły