Wysyłka drobnicowych ładunków nie zawsze jest opłacalna ze względu na wiele czynników tj. rodzaj towaru, jego wartość itp.. Co więc zrobić, gdy ładunek drobnicowy (nazywany też LCL od ang. Less Container Load) nie pozwala wypełnić całego kontenera/naczepy ciężarówki? Coraz więcej firm decyduje się na konsolidację przesyłek. Na czym polega ten proceder? Z czego wynika jego popularność? Jakie korzyści i wyzwania ze sobą niesie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Co to jest i na czym polega konsolidacja towarów?
Konsolidacja w transporcie polega na łączeniu mniejszych przesyłek i wysyłanie ich w drogę za pośrednictwem tego samego środka transportu. Innymi słowy, jest to grupowanie produktów pochodzących od różnych dostawców, zmierzających do tego samego punktu docelowego lub różnych punktów znajdujących się po drodze do głównego celu. Co ważne, każda przesyłka ma własny list przewozowy, więc ryzyko pomylenia towarów różnych nadawców jest mało prawdopodobna
Konsolidacja ładunków w magazynie
Konsolidacja towarów znajduje zastosowanie również w magazynach przeładunkowych – grupowanie towarów pozwala wtedy na kompleksową kontrolę przepływu towarów i efektywne wykorzystanie przestrzeni w obrębie strefy składowania.
Jest też kluczowym elementem strategii cross-docking, uważanej za jedną z najefektywniejszych form zarządzania magazynem.
Co wpływa na rosnącą popularność konsolidacji przesyłek?
Najważniejszym powodem, dla którego sięga się po konsolidację towarów są korzyści finansowe – korzystając z tego sposobu spedycji towarów, nawet niewielkie przedsiębiorstwa mogą tanim kosztem wysyłać swoje towary w dalekie trasy.
Korzyści, jakie niesie konsolidacja towarów
Konsolidacja przesyłek do jednego kontenera niesie ze sobą kilka bardzo istotnych korzyści, zarówno dla dostawców, jak i przewoźników i poszczególnych odbiorców. Najczęściej wymieniane to przede wszystkim:
- Oszczędności w kosztach transportu – łączenie towarów od różnych nadawców sprawia, że każdy z nich płaci jedynie za miejsce w transporcie zajmowane przez ich towary, a nie cały kontener. Takie dzielenie kosztów przewozu daje znacznie większy dostęp do usług transportowych małym przedsiębiorstwom, które nie byłyby w stanie opłacić przewozu pełnego kontenera.
- Wydajne wykorzystanie przestrzeni – konsolidacja pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zarówno w samych kontenerach/naczepach ciężarówek, jak i w magazynach.
- Wyższa jakość usług transportowych – dzięki konsolidacji przesyłek firmy transportowe mogą oferować korzystniejsze usługi – pozwala ona m.in. zwiększyć liczbę obsługiwanych punktów docelowych czy częstotliwość wysyłek. Przedsiębiorcy otrzymują tym samym większe możliwości w dostarczaniu artykułów dla różnych odbiorców bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Jakie wyzwania niesie ze sobą konsolidacja przesyłek?
Głównym wyzwaniem związanym z konsolidacją towarów jest bardziej rozbudowana logistyka – przy konsolidacji pojawia się więcej operacji pośrednich, co ma wpływ na poziom skomplikowania zarządzania takimi procesami. Może to być poważne utrudnienie dla firm transportowych, zwłaszcza tych, które działają na rynku od niedawna i nie mają jeszcze opracowanej optymalnej sieci łańcuchów dostaw. Nie jest to jednak problem dla doświadczonego spedytora, zwłaszcza jeśli dysponuje on odpowiednio przygotowanym systemem do zarządzania logistycznego, który rejestruje każdą czynność związaną ze świadczonymi usługami i przepływem towarów.
Drugim wyzwaniem, z którym musi się mierzyć spedytor konsolidujący, jest dłuższy czas realizacji usługi transportowej. Wynika on z konieczności dotarcia do magazynów każdego przedsiębiorstwa dzielącego tą samą przestrzeń ładunkową przed wyruszeniem do punktu docelowego. Wymagana jest tutaj ścisła koordynacja i dokładne wytyczne dotyczące realizacji odbioru przesyłek od dostawców. Również w tym przypadku nieocenione będzie optymalne rozplanowanie sieci dostaw, np. uwzględniające podział obszaru działania na strefy pozwalające zminimalizować czas potrzebny na kompletację ładunku.
Konsolidacja towarów – podsumowanie
Nie każda firma może sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na pełne jednostki ładunkowe przy niewielkich ładunkach drobnicowych. Na szczęście możliwe jest połączenie ich z przesyłkami innych dostawców. Pozwala to ograniczyć koszty transportowe i sprawnie realizować zamówienia klientów. Warunkiem jest wybranie odpowiedniego spedytora, który zadba o efektywne dostarczenie towarów do miejsca docelowego.