Ponadgabarytowy transport koleją do Chin. Wyzwania spedycji CASE STUDY

Transport koleją i zestawami drogowymi ponadgabarytów i ładunków specjalnych często wiąże się z wyzwaniami. W BBA Transport System przywykliśmy do rozwiązywania zadań logistycznych tak, by jak najniższym kosztem osiągnąć jak najwyższą efektywność! Co jednak, gdy początek transportu ma miejsce w Austrii, kończy się w Chinach, ładunek wymaga wykonania specjalistycznych operacji handlingowych a przedsięwzięcie trzeba podzielić na trzy etapy?

Transport drogowy zaworów

Wymiary dwóch 16-tonowych zaworów przemysłowych nie przekraczały standardu, jednak klient udostępniał je w pozycji pionowej. W takim układzie nie nadawały się do załadunku do kontenera 40HC. W związku z tym załadowca w Austrii nie podejmował się operacji załadunku do kontenera. Z tego powodu należało znaleźć inne rozwiązanie. Na pierwszym etapie podstawiliśmy dwie naczepy plandeki 13,6 m dla sprowadzenia ładunku z Austrii do magazynu w Polsce a następnie  przygotowania do dalszego transportu.  Mocowanie ładunku i rozmieszczenie nacisku skupionej masy było wyzwaniem dla kierowców.

Bezpieczna przesyłka w dalszym transporcie

Ponieważ przesyłka z Austrii transportowana była w pozycji wertykalnej, pierwszym wyzwaniem stało się dla nas dostosowanie jej do warunków transportu kolejowego. Po przeładunku w magazynie specjalistycznym przesyłka była kierowana do Łodzi, skąd koleją wyruszała do Chin. Obrócenie ważących 16 ton elementów wymagało strategicznego rozplanowania precyzyjnej operacji oraz przygotowania specjalnego drewnianego łoża pod ładunek. Dla przeprowadzenia załadunku zastosowano specjalny dźwig i ciężki wózek widłowy oraz specjalistyczne pasy i zawiesia.

Zmianę orientacji elementów poprzedzała faza projektowa mająca na celu opracowanie konstrukcji zabezpieczających.

Transport koleją i transport drogą

Po obróceniu i zabezpieczeniu elementów, umieszczono je w dwóch kontenerach 40HC. Nasi kierowcy odebrali przesyłkę w idealnym stanie, a następnie dostarczyli ją do terminala w Łodzi. Stamtąd w końcu transportem kolejowym wykonano ostatni etap dostawy szybką koleją do Chin.

Synergia transportu kolejowego i drogowego

Realizacja tego zadania pokazała, że nawet pozornie zwyczajne zlecenie może być bardzo ekscytujące. Zgranie różnych rodzajów transportu może okazać się wyzwaniem, wymagającym zastosowania niestandardowych rozwiązań. Jak widać, eksperci BBA Transport System są przygotowani na takie wyzwania.

Dzięki ich doświadczeniu BBA Transport System oferuje rozwiązania, które gwarantują realizację planów naszych Klientów.

Powiązane artykuły