Transport drobnicowy – spedycja ładunków drobnicowych

Transport drobnicowy to, jak sama nazwa wskazuje, transport skupiony na przesyle niewielkich towarów. Ładunek zazwyczaj nie jest wystarczający do wypełnienia całego kontenera lub pojazdu dedykowanego. Z tego względu powszechna jest praktyka łączenia go w jedną przesyłkę. Transport drobnicowy można porównać do podróży autobusem. Pasażer dotrze do miejsca postoju, jednak po drodze autobus zatrzyma się kilka razy tak by inne osoby mogły do niego wsiąść lub z niego wysiąść.

Jak już wcześniej napisaliśmy, drobnica jest towarem niewielkim gabarytowo. Oznacza to, że przesyłki drobnicowe mają nieduże wymiary oraz nie są zbyt ciężkie. Charakteryzują się również tym, że zazwyczaj nie mają jednolitego kształtu. Cenę transportu ustala się w oparciu o faktyczną wagę ładunku. W związku z tym transport drobnicowy odbywa się zbiorczo z innymi drobnicami. Prace konsolidacyjne wykonuje się  w magazynach przeładunkowych. Inną nazwą, pod jaką można spotkać transport drobnicowy, jest LCL (less than container load).

Transport drobnicowy – jak właściwie i bezpiecznie przewozić towary?

Transport Drobnicowy z BBA Transport System
Transport Drobnicowy z BBA Transport System

Można powiedzieć, że specyfiką drobnicy jest to, że przeważnie jest podatna na uszkodzenia. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie opakowanie, które uchroni towar przed zniszczeniem. Może to być zarówno solidne pudełko, jak i klatka, kosz, czy skrzynia. Dodatkową zaletą zabezpieczenia ładunku w transporcie drobnicowym jest łatwość jednostkowania go. Termin ten oznacza tworzenie z kilku opakowań jednej jednostki ładunkowej. W ten sposób transport liczy się w paletach lub, w przypadku większych zleceń, kontenerach (zwłaszcza w transporcie morskim). O szczegółach jednostkowania piszemy w dalszej części artykułu.

Ograniczenia prawne w transporcie drobnicowym

Jak każdy rodzaj transportu, tak i drobnicowy ograniczony jest przepisami (często dotyczącymi innych rodzajów transportu). Przykładowo, w związku z częstą konsolidacją przesyłek od różnych dostawców, z transportu drobnicowego wyłączone są przesyłki, które muszą być przewożone w specjalnych warunkach.

Z jednej strony przewozy drobnicowe charakteryzują się dużą dowolnością tego, co można nimi transportować. Z drugiej jednak w wielu przypadkach dane towary muszą być transportowane w sposób określony przepisami prawa.

W transporcie drobnicowym nie powinno się przewozić zwierząt, broni, czy wyrobów farmaceutycznych. Są to bowiem towary wymagające specjalnego traktowania, uregulowanego wieloma przepisami, jak choćby Certyfikat GDP w przypadku przesyłek farmaceutycznych.

Kamil Korab, ekspert przewozu farmaceutyków

Dodatkowe ubezpieczenie transportów drobnicowych

Są tacy klienci, którzy sięgają po transport drobnicowy celem ograniczenia kosztów, są też tacy, dla których najważniejszy jest czas. Dla pierwszego typu klienta odpowiedni będzie na przykład morski transport drobnicowy, zaś dla drugiego – transport drogowy. Niezależnie od tego, czy klientowi zależy na czasie, czy na kosztach, w grę wchodzi jeszcze gwarancja dostawy.

W wielu przypadkach transport drobnicowy jest dodatkowo ubezpieczany. BBA Transport System specjalizuje się w transportach drobnicowych zarówno po Europie jak i kolejowo z Chin. Wykonujemy także transporty drobnicowe lotnicze i morskie z każdego miejsca na świecie.

Transport drobnicowy – główne zadania spedytora

Transport drobnicowy drogowy polega na doładunku towaru na trasie. Auto uzupełniane i rozładowywane jest w różnych punktach rozlokowanych na mapie. Spedytor transportu drobnicowego ściśle określa trasę pojazdu. Nadzoruje przejazd i dba by możliwie cała przestrzeń ładunkowa była wypełniona. Dzięki takiemu rozwiązaniu można niżej wycenić koszt transportu drobnicowego np. jednej palety.

Gdy chodzi o to, na czym powinien skupić się spedytor, trzeba myśleć o organizacyjnych aspektach transportu drobnicowego. Szczęśliwie w przypadku drobnicy list przewozowy wystawiany jest zazwyczaj na zbiorczy ładunek pojazdu. Ważne więc jest przede wszystkim to, by odpowiednio oznakować i zabezpieczyć towary. Właściwe oznakowanie przesyłki pozwala uniknąć pomyłek w centrum logistycznym i zaniedbań w transporcie.

W Encyklopedii zarządzania E. Skóra i M. Pituch wymieniają następujące grupy oznaczeń (za T. Truś):

  1. Zasadnicze – pozwalają zidentyfikować towar
  2. Informacyjne – przedstawiają cechy towaru
  3. Niebezpieczne – wskazują cechy zagrażające ludziom i otoczeniu
  4. Manipulacyjne – informują o zalecanym sposobie obchodzenia się z ładunkiem

Konteneryzacja i pakietyzacja transportów drobnicowych

Spedytorowi powinno również zależeć na wspominanym już wcześniej jednostkowaniu. Odpowiednio dobrana metoda może zabezpieczyć ładunek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy szkodniki. Co więcej, transport drobnicowy może wiązać się z wyższymi kosztami w związku z bardziej skomplikowanymi operacjami niż w przypadku transportu całopojazdowego. Odpowiednie jednostkowanie pozwala zminimalizować koszty i ułatwić procesy. Cytowane wcześniej autorki przytaczają następujące sposoby jednostkowania:

  1. Stropowanie – związanie ze sobą kilku sztuk ładunku
  2. Paletyzacja – umieszczenie ładunku na palecie
  3. Konteneryzacja – umieszczenie ładunku w kontenerze
  4. Pakietyzacja – połączenie kilku paczek w pakiet
Transport Drobnicowy Magazynowanie BBA Transport System
Transport Drobnicowy Magazynowanie BBA Transport System

Dłuższe terminy – główna wada transportów drobnicowych

Podczas transportu drobnicowego samochodowego – auto zatrzymuje się wielokrotnie w różnych miejscach. Firma transportowa wykonująca transport drobnicowy dba aby w razie potrzeby ładunek został przeładowany lub przechowany w magazynie. Trzeba pamiętać, że przy swojej ogólnej atrakcyjności i efektywności transport drobnicowy niestety trwa dłużej.

Drobnica morska najczęściej nie wykorzystuje całej przestrzeni ładunkowej kontenera. Wiąże się z tym konieczność dowozu do terminala przeładunkowego i konsolidacja w nim małych partii towaru. Dodatkowym utrudnieniem są czasochłonność i konieczność większej liczby przeładunków. Jest to jednak nadal najbardziej popularny i za razem najtańszy rodzaj transportu międzynarodowego.

W BBA Transport System płacisz tylko za zajętą przestrzeń ładunkową

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Transport drobnicowy z BBA Transport System

Wspieramy rodzimych eksporterów oraz importerów, oddając w ich ręce sprawdzoną i bezpieczną sieć transportów drobnicowych. Nasza rozwijana od wielu lat usługa została doceniona także zagranicznych kontrahentów.

Transport drobnicowy realizujemy w tranzycie produktów do i z Niemiec, Holandii, Belgii, Luxemburga, Włoch, Francji, Anglii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.

Gwarantujemy odbiór i doręczenie ładunków drobnicowych w systemie „door-to-door”, po możliwie najniższej cenie i w jak najkrótszym czasie.
Dzięki doskonałej optymalizacji procesów transportowych i znakomitej organizacji pracy powierzony nam ładunek bezpiecznie i terminowo trafi we wskazane miejsce.

SZYBKI KONTAKT

Nasi specjaliści czekają na kontakt z Twojej strony. Nie zwlekaj.

Tradycyjny kontakt ze spedytorem.
Pn. - Pt. w godz. 8:00 - 16:30

Telefon: +48 22 463 47 01
E-mail: transport@bbats.pl

Wyślij nam swoje dane, a nasz spedytor
skontaktuje się z Tobą!

[Głosów:2    Średnia:5/5]