Przesyłki paletowe drobnicowe i całopaletowe. Transport palet w Polsce i za granicą

Przesyłki paletowe drobnicowe i całopaletowe. Transport palet w Polsce i za granicą

Przesyłki paletowe to popularny sposób transportowania towarów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest to bardzo uniwersalna metoda przewozu towarów, pozwalająca na łatwe wykonanie przewozów drobnicowych i całopaletowych. Dzięki wykorzystaniu w transporcie palet znacząco upraszcza się logistykę, magazynowanie i manewrowanie przesyłką. Spedycja BBA Transport System oferuje transport palet euro (o podstawie 120 x 80 cm) oraz wysyłkę palet niestandardowych (podstawa palety o wymiarach większych niż 120 x 80 cm).

Tanie przesyłki paletowe po Polsce, Europie i świecie

Maksymalna waga przesyłki paletowej to 1000 kg, a towar wraz z podstawą palety nie może przekroczyć 200cm. Od strony przepisów jest to więc dość restrykcyjna metoda transportu. Najczęściej przesyłki paletowe wykonywane są drogową gałęzią transportu, jednak możliwe jest wykorzystanie palet również w innych środkach komunikacji.

Szukając najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie transportu paletowego warto zwrócić uwagę na ofertę BBA Transport System. Oferujemy tanie przesyłki paletowe dostępne bez podpisywania umów czy deklarowanej ilości.

Wycena przesyłki paletowej według przepisów oraz praktyk

 • Dla palet o wymiarach EUR jest stała cena, niezależna od odległości między nadawcą a odbiorcą.
 • Dla palet o wymiarach większych niż wymiar palety euro (180 x 80, 120 x 220) bierze się pod uwagę odległość pomiędzy nadawcą a odbiorcą, liczoną na podstawie kodów pocztowych. Drugim ważnym parametrem jest waga przesyłki. Dla zobrazowania poniżej przedstawiamy przykład:

Paleta o wymiarach 150x90x80 cm i wadze 300 kg.

Określamy wagę przeliczeniową mnożąc przez siebie wymiary oraz przez przelicznik 330 kg, według wzoru poniżej:

DŁUGOŚĆ (m) x SZEROKOŚĆ (m) x WYSOKOŚĆ (m) x 330 kg

Waga przeliczeniowa palety o wymiarach 150x90x80 cm wynosi 356 kg. Transport wycenia się na podstawie wyższej wagi – rzeczywistej lub przeliczeniowej. W naszym przypadku wagą wyższą jest waga przeliczeniowa i to ją weźmiemy pod uwagę przy wycenie transportu.

Jak rozmieścić przesyłki paletowe w najpopularniejszych rodzajach nadwozi

Wymiary palet mają duże znaczenie nie tylko ze względu na wagę (czy to właściwą, czy wyliczeniową). W optymalizacji kosztów trzeba uwzględnić jak najlepsze zajęcie przestrzeni ładunkowej. Przeważnie dąży się do tego, żeby cała przestrzeń była zajęta. Z wiadomych powodów nie zawsze udaje się osiągnąć taki stan. Jak wygląda optymalne rozłożenie palet w przestrzeni ładunkowej?

Przesyłki paletowe. Infografika: pięć palet umieszczonych w przestrzeni ładunkowej.
Przesyłki paletowe, bus „blaszak”

Najpopularniejszym środkiem przewozu palet na krótkie dystanse jest bus „blaszak”. Ze względu na nadkola mieści do 5 palet. Jeśli paleta jest załadowana do granic wytrzymałości, zmieści się tylko jedna – „blaszak” ma do 1350 kg udźwigu.

Przesyłki paletowe. Infografika: rozmieszczenie palet w busie 10EPAL
Przesyłki paletowe, bus 8-10 EP

Większy bus, z przestrzenią ładunkową umieszczoną na pace, mieści od 8 do 10 palet euro. Znowu warto pamiętać o maksymalnym udźwigu. Ze względu na konstrukcję jest on nieco niższy niż w przypadku blaszaka, wynosi maksymalnie 1050 kg.

Przesyłki paletowe. Infografika: 15 palet rozmieszczonych w przestrzeni ładunkowej.
Przesyłki paletowe, „solówka” 3,5 t

„Solówka” jest typem nadwozia stworzonym z myślą o większych ładunkach. W ładowni może (teoretycznie) zmieścić się nawet 12 palet typu euro, jednak maksymalna waga ładunku musi wynosić 3,5 tony.

Przesyłki paletowe. Infografika: 18 palet rozmieszczonych w ładowni samochodu typu "Solówka" o ładowności do 6 ton.
Przesyłki paletowe samochód „solówka” 6 t

Jest to większa i bardziej pojemna wersja samochodu ciężarowego „solówki”. Nadwozie jest wydłużone, dzięki czemu do ładowni można zmieścić nawet 18 palet. Udźwig maksymalny to 6 ton.

Przesyłki paletowe. Infografika: naczepa samochodowa standardowa wypełniona trzydziestoma trzema paletami.
Przesyłki paletowe, standardowa naczepa samochodu ciężarowego

Naczepy standardowe (najczęściej plandeki) są najpopularniejszym środkiem transportu palet na dużych dystansach w transporcie drogowym. Standardowa naczepa mieści nawet 33 europalety.

Przesyłki paletowe z punktu widzenia spedytora, Sylwestra Jandy

Przesyłki paletowe charakteryzują się swoją uniwersalnością. Paleta typu euro pomieści nawet 1500 kg ładunku, co daje duże możliwości. Przyjmując, że standardowe wymiary kartonu do 60 x 40 x 40 cm, na jednej europalecie można przetransportować ich nawet 12. Można zatem przesyłką paletową przewieźć ładunek drobnicowy wymagający umieszczenia w mniejszym pojemniku. O przesyłkach paletowych rozmawialiśmy z naszym ekspertem, Sylwestrem Jandą.

Generalnie na pytanie o to, co najlepiej przewozić paletami, można odpowiedzieć, że wszystko – mówi ekspert. Sylwester ma wieloletnie doświadczenie w międzynarodowej spedycji drogowej. W 2019 objął stanowisko kierownika działu operacyjnego spedycji drogowej w BBA Transport System. – Oczywiście, wszystko zależy od punktu widzenia. Z punktu widzenia logistyki, paletami najlepiej jest przewozić kartony. Taki pakiet ułatwia rozładunek, załadunek i wszelkie operacje przy dużych wysyłkach. W magazynowaniu paleta jest niezastąpiona chociażby wtedy, gdy do przemieszczenia w ramach magazynu trzeba użyć wózka widłowego – wskazuje Sylwester Janda.

Z punktu widzenia spedycji paletami najlepiej przewozić kartony. To ułatwia logistykę.

Sylwester Janda

Jeśli spojrzymy w drugą stronę, palety mogą nie nadawać się do przewozu wszystkich towarów. – Zdecydowanie nie rekomenduję przewozu towarów sypkich bez odpowiedniego zabezpieczenia. Tonę piasku pewnie można zapakować na paletę, ale efekt będzie równie mizerny, jak kopanie dołu sitkiem.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje palet? Różne przesyłki paletowe

Przesyłki paletowe
Przesyłki paletowe

Palety, jak każde narzędzie transportu, są zróżnicowane między sobą pod względem wymiarów, dopuszczalnego obciążenia, materiału wykonania i sposobu obchodzenia się z nimi. Pomimo zbliżonych cech wyglądu, mogą różnić się od siebie oprócz wymiarów takimi cechami jak materiał, z którego są wykonane, sposób chwytania czy procedury postępowania z nimi po wykorzystaniu. Najpopularniejsze z nich to europaleta (EUR, EUR 1, EPAL) i jej mniejsza wersja EPAL 6, ISO (tzw. paleta przemysłowa) oraz paleta przeznaczona do przewozu w kontenerach. Pod względem wymiarów prezentują się one następująco:

 • europaleta (EUR, EUR 1, EPAL)
  • długość: 1200 mm
  • szerokość: 800 mm
  • wysokość: 144 mm
 • EPAL 6
  • długość: 800 mm
  • szerokość: 600 mm
  • wysokość: 144 mm
 • ISO (tzw. przemysłowa)
  • długość: 1200 mm
  • szerokość: 1000 mm
  • wysokość: 144 mm
 • paleta kontenerowa
  • długość: 1135 mm
  • szerokość: 1133 mm
  • wysokość: 144 mm

Jak właściwie zamówić transport dla przesyłek paletowych?

 1. Zlecenie odbioru musi do nas trafić drogą mailową do godz. 15, aby kierowca przyjechał w następnym dniu roboczym (wyjątek stanowią palety euro – po potwierdzeniu z naszym działem spedycji, zlecenie może zostać przesłane w dniu odbioru).
 2. W odpowiedzi na przesłane zlecenie generujemy etykiety transportowe i przesyłamy na wskazany przez Państwa adres e-mail. Nadawca musi wydrukować dokumenty i dołączyć je do przesyłki.
 3. Standardowo doręczenie przesyłki paletowej następuje następnego dnia roboczego po nadaniu. Trzeba pamiętać, że nie jest to dostawa gwarantowana. W wyjątkowych przypadkach dostawa może się wydłużyć. Może się tak stać, kiedy za późno wyślemy zlecenie, odbiorca będzie nieobecny, parametry przesyłki będą różnić się od tych wymienionych w zleceniu itp.

Międzynarodowe i krajowe przesyłki paletowe ze spedycją BBA Transport System

Jako spedycja międzynarodowa zajmujemy się tym, żeby przesyłki paletowe dotarły tam, gdzie mają dotrzeć tak szybko, jak mają dotrzeć i nie generowały przy tym nadmiernych kosztów. Jesteśmy pewni, że rozwiązania zaproponowane przez naszych spedytorów spełnią oczekiwania każdego klienta, a doświadczenie z transportem będzie tak łatwe, jak jeszcze nigdy dotąd. Nieważne, czy chodzi o transport kilku palet czy tylko jednej, rozwiązania oferowane przez spedycję BBA Transport System są skonstruowane tak, by w jak największym stopniu służyć interesowi klienta. Oferujemy najwyższą jakość w nie najwyższych cenach!

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

Transport lotniczy wartościowych urządzeń geologicznych z USA do Polski

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

cztery × 5 =