Informacyjny-System-Zintegrowanej-Taryfy-Celnej-ISZTAR

ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej

Przy transporcie zakładającym przewiezienie towaru przez granicę państwa zawsze pojawia się uciążliwa konieczność, czyli cło. Jest to opłata związana z wwozem, wywozem oraz przewozem towaru przez terytorium danego państwa. Opłaty celne zdają się być skomplikowaną i łatwą w pomyłce procedurą, jednak mimo swojej niedogodności, są konieczne. Służba Celna Rzeczypospolitej Polskiej (obecnie Krajowa Administracja Skarbowa) wyszła naprzeciw potrzebom spedytorów i agentów, powołując do życia Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. W skrócie: ISZTAR.

Aktualizacja artykułu: 18.11.2020. 

Czym jest ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej?

Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej - ISZTAR 4 - Strona główna serwisu
Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej – ISZTAR 4 – Strona główna serwisu

ISZTAR 4 to system, który zawiera w sobie informacje na temat taryf celnych, które obowiązują w Polsce. Oprócz tego, znajdują się w nim wiadomości o ograniczeniach w transporcie (limity ilościowe zarówno w eksporcie, jak i w imporcie), stawki podatku akcyzowego, VAT i wyszukiwarkę kodów nomenklaturowych. System ISZTAR jest na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu stanowi pewne źródło informacji i pozwala uniknąć nieporozumień podczas odprawy. Jest także w pełni kompatybilny z europejskim systemem TARIC. ISZTAR jest zaskakująco prostym w obsłudze narzędziem ułatwiającym pracę każdego spedytora i agenta celnego.

Działanie Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR

Kalkulator ISZTAR jest prosty w obsłudze. W razie braku kodu, umożliwia wyszukanie kodu produtu w bazie.
ISZTAR oferuje do wyboru dwa kalkulatory: wariantowy i, bardziej rozbudowany, standardowy.

ISZTAR pozwala na wyszukiwanie produktów po kodach nomenklatury, kraju pochodzenia i kraju przeznaczenia. Szczegóły na temat produktów wzbogacone są o informacje w rodzaju Wiążących Informacji Towarowych. W przypadku nieznajomości kodu nomenklatury, ISZTAR oferuje dostęp do tzw. „drzewa nomenklatury”. Drzewo nomenklatury grupuje hasła w 21 szczegółowo opisanych sekcji, oferuje też opcję wyszukiwania tekstowego. System pozwala również na wyszukiwanie produktów według wskazań geograficznych oraz kilka innych przydatnych funkcji do precyzowania. Jak dokładnie wygląda Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej można zobaczyć na stronie ministerstwa finansów.

Jakie informacje znajdziemy w systemie ISZTAR?

Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej grupuje informacje przydatne przy odprawie towarów. Do odprawy celnej potrzebne są dość szczegółowe dane na temat towaru, dlatego ISZTAR gromadzi ich możliwie najwięcej. I tak, poszukując informacji o jednym produkcie, możemy w systemie ISZTAR sprawdzać:

  • kod produktu
  • grupę nomenklatury
  • jednostkę miary
  • ograniczenia (z przypisanymi aktami prawnymi)
Przeglądanie taryfy w systemie ISZTAR. Rozporządzenia klasyfikacyjne komisji europejskiej.
Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej – ISZTAR 4 – przeglądarka taryfowa

ISZTAR nie oferuje tylko konkretnych danych o produktach. W systemie można sprawdzić również szereg informacji wstępnych, z których można czerpać wiedzę na temat samego systemu, taryf i stawek celnych, symboli oraz znaków wykorzystywanych w klasyfikacji towarów. A jeśli system nie przedstawi tego, co będzie nam potrzebne, zawsze dobrym rozwiązaniem jest zwrócić się bezpośrednio do agencji celnej, która powinna znać pytania na wszelkie odpowiedzi.

Ponadto w zakładce przeglądarka taryfowa system udostępnia nam szereg przydatnych narzędzi:

  • Przeglądanie taryfy
  • Wyszukiwanie tekstowe
  • Tablica korelacyjna
  • Wyszukiwanie obszaru geograficznego
  • Przeglądanie informacji wstępnych
  • Dokumenty wymagane
  • Kody dodatkowe
  • Wyszukiwanie kontyngentu

System daje nam dostęp do informacji pozwalających na kompleksowe podejście do transportowanego towaru. Dzięki zebraniu wszystkiego, co potrzebne w jednym miejscu, ryzyko pomyłki, a potem konsekwencji, ulega minimalizacji.

Jak korzystać z systemu ISZTAR4? Wyszukiwanie produktów i sprawdzanie stawek

ISZTAR Wyszukiwanie tekstowe towaru "opakowania" - lista kategorii zawierających w opisie słowo "opakowania".
Wyszukiwanie hasła „opakowania” w systemie ISZTAR prowadzi do długiej listy (19 pozycji) towarów mających w opisie hasło „opakowania”.

Korzystanie z systemu ISZTAR jest proste. Pierwszym krokiem jest wyszukanie informacji o produkcie. W tym celu należy wybrać opcję „Przeglądanie taryfy”. Jeśli uruchamiając system nie znamy kodu HS (Harmonized System – międzynarodowa kodyfikacja opracowana przez Międzynarodową Agencję Celną) sprawdzanego przez nas produktu, z pomocą przychodzi przydatna funkcja systemu ISZTAR „Wyszukiwanie tekstowe”. Wystarczy wpisać hasłowo wyszukiwany przez nas dany produkt. Wadą rozwiązania jest to, że zapytanie musi zostać wprowadzone w miarę precyzyjnie. System oferuje pomoc w postaci wskazówek do wyszukiwania – po użyciu odpowiednich operatorów umożliwia bardziej złożone wyszukiwania (np. przynajmniej jeden z elementów zbioru czy wyszukiwanie po części wyrazu). Ostateczną opcją, jeśli nie uda się odnaleźć potrzebnego towaru, można skorzystać z drzewa nomenklatury – zbioru towarów podzielonych na kategorie i sekcje. Najczęściej podstawowym elementem klasyfikacji danego towaru jest materiał, z którego jest wykonany.

ISZTAR Stawki celne dla odzieży. Środki taryfowe dla Andory wynoszą 0%. oświadczenia komitetu kodeksu celnego
W systemie ISZTAR można sprawdzić, że cło na import odzieży z Andory wynosi 0%.

Stawka cła dostępna w ISZTAR jest zależna od umów między krajami. Zasadniczo wszystkie kraje poza UE traktowane są jako „kraje trzecie” i obowiązuje je stała stawka celna. Umowy określają, czy cło na dane towary jest wyższe czy niższe (np. cło na odzież poza UE wynosi 12%, ale już Andora jako państwo poza Unią Europejską, ale w unii celnej z UE, ma zerową stawkę cła na odzież). Przy niektórych pozycjach pojawi się nieraz pole „informacje dodatkowe”, które mogą zawierać np. przydatne dokumenty lub podstawy prawne. Jeśli sprawdzany towar obejmuje to samo cło dla wszystkich krajów, ma on adnotację ERGA OMNES. Hasło to ma zastosowanie również do ograniczeń (np. kontrole, dopuszczenia). Jeśli ograniczenie jest typowe dla jednego państwa, znajduje się na liście jako wyjątek.

BBA Transport System zaprasza do współpracy

Spedycja BBA Transport System Warszawa współpracuje z najlepszymi polskimi i światowymi agencjami celnymi, które stale wykorzystują dane dostarczane przez system ISZTAR do obrotu towarowego.

Oferujemy najkorzystniejsze warunki transportu drogowego, lotniczego, morskiego oraz kolejowego zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo i interkontynentalnie. Nawiązując z nami współpracę Klient decyduje się na kompleksową obsługę godnego zaufania zespołu ekspertów.

Zapraszamy do kontaktu przez formularz ZAPYTAJ O CENĘ

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

trzy × dwa =