Informacyjny-System-Zintegrowanej-Taryfy-Celnej-ISZTAR

ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej

Przy transporcie zakładającym przewiezienie towaru przez granicę państwa zawsze pojawia się uciążliwa konieczność, czyli cło. Jest to opłata związana z wwozem, wywozem oraz przewozem towaru przez terytorium danego państwa. Opłaty celne zdają się być skomplikowaną i łatwą w pomyłce procedurą, jednak mimo swojej niedogodności, są konieczne. Służba Celna Rzeczypospolitej Polskiej (obecnie Krajowa Administracja Skarbowa) wyszła naprzeciw potrzebom spedytorów i agentów, powołując do życia Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. W skrócie: ISZTAR.

Czym jest ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej?

"Informacyjny
Panel Strony Głównej ISZTAR – podstawowe informacje i możliwość wyboru daty

ISZTAR 4 to system, który zawiera w sobie informacje na temat taryf celnych, które obowiązują w Polsce. Oprócz tego, znajdują się w nim wiadomości o ograniczeniach w transporcie (zarówno w eksporcie, jak i w imporcie), stawki podatku akcyzowego, VAT i wyszukiwarkę kodów nomenklaturowych. System ISZTAR jest na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu stanowi pewne źródło informacji i pozwala uniknąć nieporozumień podczas odprawy. Jest także w pełni kompatybilny z europejskim systemem TARIC. ISZTAR jest zaskakująco prostym w obsłudze narzędziem ułatwiającym pracę każdego spedytora i agenta celnego.

Działanie Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR

"Informacyjny
Kalkulator Taryfowy ISZTAR – jak widać jest prosty w obsłudze

ISZTAR pozwala na wyszukiwanie produktów po kodach nomenklatury, kraju pochodzenia i kraju przeznaczenia. Szczegóły na temat produktów wzbogacone są o informacje w rodzaju Wiążących Informacji Towarowych. W przypadku nieznajomości kodu nomenklatury, ISZTAR oferuje dostęp do tzw. “drzewa nomenklatury”. Drzewo nomenklatury grupuje hasła w 21 szczegółowo opisanych sekcji, oferuje też opcję wyszukiwania tekstowego. System pozwala również na wyszukiwanie produktów według wskazań geograficznych oraz kilka innych przydatnych funkcji do precyzowania. Jak dokładnie wygląda Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej można zobaczyć na stronie ministerstwa finansów.

Jakie informacje znajdziemy w systemie ISZTAR?

Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej grupuje informacje przydatne przy odprawie towarów. Do odprawy celnej potrzebne są dość szczegółowe dane na temat towaru, dlatego ISZTAR gromadzi ich możliwie najwięcej. I tak, poszukując informacji o jednym produkcie, znajdziemy:

 • kod produktu
 • grupę nomenklatury
 • jednostkę miary
 • ograniczenia (z przypisanymi aktami prawnymi)
"Informacyjny
Opcje przeglądania Taryfy w ISZTAR są bardzo intuicyjne i zebrane w jednym miejscu

ISZTAR nie oferuje tylko konkretnych danych o produktach. W systemie można sprawdzić również szereg informacji wstępnych, z których można czerpać wiedzę na temat samego systemu, taryf celnych, symboli oraz znaków wykorzystywanych w klasyfikacji towarów. A jeśli system nie przedstawi tego, co będzie nam potrzebne, zawsze dobrym rozwiązaniem jest zwrócić się bezpośrednio do agencji celnej, która powinna znać pytania na wszelkie odpowiedzi.

Ponadto w zakładce przeglądarka taryfowa system udostępnia nam szereg przydatnych narzędzi:

 • Przeglądanie taryfy
 • Wyszukiwanie tekstowe
 • Tablica korelacyjna
 • Wyszukiwanie obszaru geograficznego
 • Przeglądanie informacji wstępnych
 • Dokumenty wymagane
 • Kody dodatkowe
 • Wyszukiwanie kontyngentu

System daje nam dostęp do informacji pozwalających na kompleksowe podejście do transportowanego towaru. Dzięki zebraniu wszystkiego, co potrzebne w jednym miejscu, ryzyko pomyłki, a potem konsekwencji, ulega minimalizacji.

BBA Transport System zaprasza do współpracy

Spedycja BBA Transport System Warszawa współpracuje z najlepszymi polskimi i światowymi agencjami celnymi, które stale wykorzystują dane dostarczane przez system ISZTAR do pracy.

Oferujemy najkorzystniejsze warunki transportu drogowego, lotniczego, morskiego oraz kolejowego zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo i interkontynentalnie. Nawiązując z nami współpracę Klient decyduje się na kompleksową obsługę godnego zaufania zespołu ekspertów.

Zapraszamy do kontaktu przez formularz ZAPYTAJ O CENĘ

Oceń artykuł.
[Ocen: 0 Średnio: 0]

Powiązane artykuły

6 Komentarze do “ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej”

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użycz tych znaczników HTML tagów i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

14 − 3 =

*