Project Cargo – jak radzić sobie z ładunkami ponadgabarytowymi?

Project Cargo to wyjątkowy dział logistyki, który nie ma ścisłej definicji. Można go opisać jako transport elementów wielkogabarytowych, nienormatywnych lub ciężkich (tzw. heavy lift). Wymaga specjalnych środków transportu, odpowiedniego i starannego przygotowania trasy, organizacji przewozu według ściśle określonych wymogów i warunków technicznych. Transport planowany jest zarówno dla konkretnych parametrów ładunku, jak  i trasy przewozu.

Co wyróżnia Project Cargo?

Project Cargo to wyjątkowo efektywna dziedzina transportu i elita wśród rozwiązań logistycznych, nawet jeśli uwzględnimy szeroko pojęte transporty ponadgabarytowe. Nie jest to prosty przewóz, taki jak choćby transport koparki o szerokości 3 metrów z punktu A do B, ale skomplikowany proces angażujący wielu specjalistów i wymagający znajomości szeregu przepisów i obostrzeń. Realizacja niestandardowych usług transportowych wymaga dużego doświadczenia i zaangażowania. Operator logistyczny odpowiada najczęściej nie tylko za sam transport, ale również demontaż i montaż transportowanych elementów według typu przedsięwzięcia.

Zmusza do planowania, oszacowania ryzyka, przygotowania dokumentacji, zezwoleń oraz ścisłej koordynacji w trakcje realizacji przewozu. Zdarza się, że jeden transport trwa nawet kilka tygodni, a poprzedzające go przygotowania zwielokrotniają konieczny czas i wysiłki. Nie jest to jednak szokujące w świetle tego, czego najczęściej dotyczą przewozy Project Cargo.

Na czym polega Project Cargo?

Project Cargo - Transport Ładunku Ponadgabarytowego
Project Cargo – Transport Ładunku Ponadgabarytowego

Transport ponadgabarytowy najczęściej dotyczy transportu dużych konstrukcji przemysłowych

 • dla energetyki (np. generatory, turbiny, wirniki, transformatory),
 • przemysłu chemicznego (np. reaktory, coldboxy),
 • ciężkiego (moduły, filtry, prasy)

przy udziale różnych środków transportu np. morskiego, drogowego, kolejowego i związane z tym przeładunki w tym także precyzyjne przemieszczenia na krótkim dystansie. Największą trudność przy wykonywaniu zleceń Project Cargo sprawia ilość czynników wpływających na zadanie.

Należą do nich:

 • rodzaj ładunku
 • wyznaczona trasa
 • sprzęt ciężki
  • miejsce i warunki załadunku
  • miejsce i warunki rozładunku
 • pogoda i pora roku
 • czynnik ludzki
 • bezpieczeństwo ładunku i personelu
 • budżet
Project Cargo - Transport Ładunku Ponadgabarytowego
Project Cargo – Transport Ładunku Ponadgabarytowego

Pośród tych pozycji większość stanowi stałe i określone warunki – mowa tu o ładunku, trasie i sprzęcie. Reszta niestety nie jest już tak łatwa do określenia. Pogody, mimo wysokiej przewidywalności, nie można brać za pewnik. Budżet należy określić z rezerwą, a człowiek zawsze może popełnić błąd. Bezpieczeństwo zaś opiera się na skrupulatnych wyliczeniach i zaufaniu najlepszym technologiom. Odpowiednią metodykę można opracować na podstawie czegoś, co można nazwać „punktami krytycznymi Project Cargo”.

Punkty krytyczne Project Cargo

Cała procedura opiera się na kilku punktach krytycznych. Na potrzeby jasnego zebrania ich w całość, przytaczamy je z przypisanymi numerami, jednak nie są to wskaźniki kolejności ani priorytetu.

 1. Rysunek transportowy – pozwala określić, jakimi środkami należy transportować ładunek ponadgabarytowy oraz zorientować się w jego rozmieszczeniu.
 2. Parametry ładunku – długość, szerokość, wysokość, masa – często zawierają się już w rysunku, są niezbędne do obliczeń i dobrania odpowiedniego środka transportu.
 3. COG – środek ciężkości, czyli parametr pozwalający wykonać obliczenia konieczne do stabilnego przewozu ładunku np. na statku.
 4. Punkty haczenia i podparcia – ich określenie pozwala opracować optymalne metody przeładunku, rozładunku i zabezpieczenia.
 5. Sprzęt i technologia użyte do transportu – sprawdzone, najnowsze – można się spierać o to, co powinno przeważyć w ich doborze. Ważne na pewno, żeby nie były przestarzałe i niepewne.
 6. Trasa przewozu – powinna być zoptymalizowana bądź pod kątem kosztów, bądź trudności. Przy balansowaniu czynników wyboru, warto kierować się dobrem transportowanego towaru.
 7. Nośność środka transportu, gruntu, mostów – bardzo ważny element, którego sprawdzenie pozwoli nam uniknąć takich komplikacji jak zarwana naczepa.
 8. Miejsce załadunku i rozładunku – pozwala określić długość, trudność i koszt przebycia trasy oraz opracować odpowiednie procedury.
 9. Terminy – nadają zadaniu ramy czasowe, dzięki czemu wykonawca ma punkt odniesienia i może określić priorytet poszczególnych działań.
 10. Partnerzy – współpraca z zaufanymi partnerami pozwala ograniczyć ryzyko do minimum.

Doświadczony spedytor, przy współpracy z zaufanymi logistykami, jest w stanie opracować dokładny plan działania uwzględniający powyższe punkty krytyczne.

Transport ponadgabarytowy w wykonaniu BBA Transport System

BBA Transport System we współpracy z partnerami – najlepszymi specjalistami na rynku – jest przygotowane na najcięższe zlecenia i realizuje przewozy typu Project Cargo. Jednym z naszych niedawnych osiągnięć był przewóz filtrów przemysłowych z Polski do Norwegii. Przygotowania trwały około dwóch miesięcy, a transport przebiegał w ciężkich zimowych warunkach pogodowych. Mimo tego zrealizowaliśmy go zgodnie z planem i zadbaliśmy o dostarczenie powierzonego ładunku.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z trasy przewozu:

Relację można zobaczyć w Heavy Lift Magazine.

Organizujemy transporty ponadnormatywne, transporty specjalne i Project Cargo

Jeśli są Państwo zainteresowani transportem specjalnym lub transportem ponadnormatywnym – zapraszamy do kontaktu z naszymi spedytorami. Udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania. Specjalizujemy się w organizacji przewozu ładunków ponadgabarytowych.

SZYBKI KONTAKT

KONTAKT ZE SPEDYTOREM
Pn. - Pt. 8:00 - 16:30

BBA Transport System to zespół specjalistów, który wykonuje kompleksowy serwis logistyki ładunków ciężkich i przestrzennych. Transport ponadgabarytowy to najbardziej wymagająca gałąź logistyki i transportu dedykowana dla branży budowlanej, przemysłowej, metalowej i produkcyjnej, bazujący na większości metod transportu..

Serwis oferowany jest w oparciu o szerokie zaplecze sprzętowe obejmujące:

Cały potencjał wykonawczy Project Cargo zlokalizowany jest w Polsce.

Zakres typowych zadań:

 • transport ponadgabarytowy i specjalny,
 • przesuwy poziome i podnoszenie pionowe, w tym transformatorów, generatorów, zbiorników, konstrukcji,
 • obliczenia statyczne i mocowania ładunków w transporcie morskim,
 • przeładunki w portach, załadunki na środki transportowe,
 • przemieszczenia maszyn w halach fabrycznych, relokacje linii produkcyjnych,
 • transporty i rozładunki metodą roro,
 • przygotowanie pełnej dokumentacji dla projektów, w tym method statement, risk assessment, survey report i innych wymaganych przez klientów,
 • prace ziemne, niwelacja i utwardzanie gruntu dla operacji project cargo.
Project Cargo, Spedycja Projektowa, Polska - transport drogowy ponadgabarytowy – naczepy specjalistyczne: kessel, semi trailer, lowbed, tiefbet, modular trailer
Transport Ponadgabarytowy, Spedycja Projektowa, Polska – naczepy specjalistyczne: kessel, semi trailer, lowbed, tiefbet, modular trailer

BBA Transport System specjalizuje się w transporcie nieregularnych i ponadgabarytowych maszyn, linii produkcyjnych, elementów konstrukcyjnych itp. Project cargo realizujemy drogą morską, powietrzną i lądową. Mamy doświadczenie i narzędzia do transportu najtrudniejszych ładunków.

Project Cargo, Spedycja Projektowa, Polska - przesuw poziomy i pionowy ładunków ciężkich: transformatory, generatory, turbiny, zbiorniki
Project Cargo, Transport Ponadgabarytowy, Polska – przesuw poziomy i pionowy ładunków ciężkich: transformatory, generatory, turbiny, zbiorniki

Transport ponadgabarytowy ładunków o dużym ciężarze

Transportujemy duże, ponadgabarytowe przedmioty po terenie Polski jak i całego świata. Zaproponujemy najlepsze rozwiązanie transportowe. Mamy doświadczenie w przenoszeniu ładunków, które są zbyt ciężkie do transportu po drogach. Niezależnie od tego, czy ładunek wymaga ciężarówek z platformą, samolotów o specjalnej pojemności, czy nawet barek śródlądowych, posiadamy rozwiązanie dla Ciebie!

Transport ponadgabarytowy ciężki – moduły samojezdne SPMT (self propelled modular system)
Transport ponadgabarytowy ciężki – moduły samojezdne SPMT (self propelled modular system). Żródło zdjęcia: PORTOWY ZAKŁAD TECHNICZNY sp. z o.o. https://pzt.com.pl/

Transport towarów wymagających indywidualnego podejścia

Ze względu na ich duży rozmiar lub wagę niektóre towary muszą być ładowane na statek lub samolot indywidualnie, a nie zgrupowane w kontenerach transportowych. To oczywiście powoduje, że ładowanie i rozładowywanie sprzętu jest bardziej pracochłonne i potencjalnie bardziej kosztowne. Możemy jednak stworzyć skuteczną i opłacalną metodę wysyłki luzem. Pomagamy określić, kiedy jest to lepszy wybór niż demontaż, pakowanie i ponowne złożenie ładunku, gdy dotrze do miejsca przeznaczenia.

Project Cargo, transport ponadgabarytowy – odbiór ładunku w porcie w Norwegii
Project Cargo, transport ponadgabarytowy – odbiór ładunku w porcie w Norwegii

Import – Eksport urządzeń i maszyn ponadgabarytowych

Jeśli chcesz przewieźć swój ładunek na skalę międzynarodową, możesz w pełni liczyć na BBA Transport System. Opracowujemy logistykę, w tym wymagania dotyczące odpraw celnych oraz procedur wydawania zezwoleń specjalnych na transport. Dbamy aby transportowane przedmioty dotarły do ​​celu na czas.

Transport ponadgabarytowy morski, ładunki OOG na statkach kontenerowych, ro-ro, heavy-lift – zbiornik z Chin
Transport ponadgabarytowy morski, ładunki OOG na statkach kontenerowych, ro-ro, heavy-lift – zbiornik z Chin

Transport lądowy, prace portowe, fracht morski i spedycja lotnicza

Dzięki naszym silnym związkom z szeregiem przewoźników lotniczych, morskich i lądowych, BBA Transport System jest w stanie przewieźć ładunek korzystając z dowolnej metody transportu w każde miejsce na ziemi.

Project cargo, transport całopojazdowy, transport lądowy, transport specjalny z portu Hamburg
Project cargo, transport cało-pojazdowy, transport lądowy, transport specjalny z portu Hamburg

Transport ponadgabarytowy dla przemysłu ciężkiego

Project cargo najczęściej dotyczy transportu dużych konstrukcji przemysłowych dla energetyki (np. generatory, turbiny, wirniki, transformatory), przemysłu chemicznego (np. reaktory, coldboxy), ciężkiego (moduły, filtry, prasy) przy udziale różnych środków transportu np. morskiego, drogowego, kolejowego i związane z tym przeładunki w tym także precyzyjne przemieszczenia na krótkim dystansie.

Ponadgabarytowy transport koleją do Chin. Wyzwania spedycji CASE STUDY

 

Powiązane artykuły